454 Shares 2302 views

Jak wyregulować gaźnik na skuterze: krok po kroku

Układ dostarczania paliwa do silnika, który działa jak gaźnik, jest jednym z ważnych elementów pojazdu, takiego jak skuter. Z prawidłowości jego pracy zależy funkcjonowanie niemal wszystkich mechanizmów. Dlatego okresowo gaźnik wymaga konserwacji.


Każdy właściciel prezentowanych pojazdów powinien zrozumieć procedurę dostosowania tego systemu. Jak wyregulować gaźnik na skuterze, pomoże zrozumieć radę doświadczonej mechaniki. Przedstawią kilka zaleceń dotyczących jakości i szybkości konserwacji.

Wartość gaźnika

Przed ustawieniem gaźnika na skuterze należy ponownie zbadać cel tego systemu. Pomoże to ocenić znaczenie okresowego przechowywania takich utworów.

W gaźniku wymieszana jest mieszanina paliwa (benzyny i powietrza) zanim zostanie wprowadzona do cylindra silnika. Od prawidłowego działania tego systemu zależy długowieczność, szybkość i moc silnika, zużycie paliwa, a co ważniejsze, bezpieczeństwo jazdy.

Proces dostosowania powinien być zbadany w sposób kompleksowy. Niektórzy właściciele prezentowanego typu pojazdów przez ignorancję nie doceniają znaczenia utrzymania takich gaźników. W najlepszym razie niedoświadczony kierowca dostosowuje tylko śrubę jakości paliwa. To daje wynik, ale tylko wtedy, gdy silnik pracuje na niskim lub bezczynnym.

Oznaki niezbędnej korekty

Istnieje kilka podstawowych oznak, które czynią kierowcę wyraźnie kierowcom, że nadszedł czas na utrzymanie pojazdu. Nie można ich ignorować. W przeciwnym razie naprawy będą znacznie droższe. W takim przypadku dowiedz się jak prawidłowo skonfigurować gaźnik na skuterze, jak najszybciej.

Przede wszystkim silnik spada. Można to również obserwować z powodu zużycia układów silnikowych. Grupa tłokowo-tłokowa może wymagać wymiany. Jednak nieprawidłowo dostrojony gaźnik może wpływać na moc silnika. Jeśli dostarcza więcej powietrza do mieszaniny niż jest to wymagane, paliwo jest wyczerpane. Prowadzi to do przegrzania i zmniejszenia pojemności.

Jeśli silnik nie chce pracować w ogóle, może to być również dowodem nieprawidłowego gaźnika. Aby jednak znaleźć przyczynę awarii, należy sprawdzić kilka podstawowych systemów.

Jeśli silnik się uruchomi, ale stragany, może to być spowodowane zapychaniem w gaźniku. W każdym przypadku kierowca musi odpowiadać w sposób odpowiedzialny na problem rozwiązywania wszelkich problemów związanych z jego pojazdem.

Procedura konserwacji

Najczęstszym problemem w pojeździe, takim jak skuter, jest awaria gaźnika. W sprzedaży są silniki czterosuwowe (4 t) i dwusuwkowe (2 t). Silniki wytwarzają 50 i 150 kostek. Różnice w nich nie są znaczące, więc dostosowanie we wszystkich systemach jest prawie identyczne.

Łatwiej jest założyć skuter Hondy Dio. Dlatego też wiele mechaników samochodowych stosuje tę technikę np. W szkoleniu niedoświadczonych kierowców. Podczas regulacji należy wykonać wiele operacji.

Przede wszystkim gaźnik jest ustawiany na biegu jałowym. Następnie za pomocą specjalnej śruby wyrównuje się równowagę powietrza i benzyny w mieszaninie paliwowej. Operację tę można wykonać poprzez przesuwanie igły. Końcowym etapem jest kontrola poziomu paliwa w komorze pływakowej.

Przed przystąpieniem do strojenia, gaźnik musi zostać usunięty i umyty. Dopiero po tym można dokonać korekty.

Usuwanie i czyszczenie

Przed ustawieniem gaźnika na skuterze Honda Dio, traktowanym jako prosty przykład, należy usunąć i wyczyścić ten system. W tym celu wszystkie elementy z tworzywa sztucznego, które uniemożliwiają ten proces (siedzenie i plastikowe pod nią) są demontowane.

Jeśli silnik jest w pozycji 2t, przewody paliwowe i olejowe są odłączone (na silniki 4T nie są wyloty oleju). Kontakty koncentratora są usuwane. Następnie po prostu odkręcić śruby zabezpieczające gaźnik i wyjąć. Elementy zewnętrzne są oczyszczane z brudu.

Następnie należy częściowo demontować system zasilania paliwem. Odkręcić śruby mocujące pokrywę komory płukania (jest dokładnie spłukane), pływak jest usuwany. Następnie wypłukany jest gaźnik. System jest zbierany w odwrotnej kolejności i ustawiany na miejscu.

Czyszczenie gaźnika

Przed ustawieniem gaźnika na skuter 2t lub 4t należy dokładnie wyczyścić mechanizmy systemu. W tym celu można użyć jednej z dwóch metod. W pierwszym przypadku gaźnik jest przemywany benzyną i przepłukany sprężarką. Sprzęt powinien mieć dyszę w kształcie ostrej końcówki.

Jeśli nie ma odpowiedniego sprzętu, można kupić specjalną ciecz do mycia gaźnika. Dzięki niej wszystkie kanały, części i elementy są czyszczone. Ciecz znajduje się w puszce. Dlatego jest pod napięciem do wewnątrz. Ta zasada pomaga oczyścić nawet wąskie kanały.

Osuszanie wewnętrznych systemów po praniu nie jest konieczne. Po prostu zmontuj systemy w odwrotnej kolejności. Następnie można dokonać korekty.

Korekcja jałmużna

Badając, jak dostosować gaźnik na skuterze 4t lub 2t, należy wziąć pod uwagę, że nie ma zasadniczych różnic między tymi typami silników. W niektórych modelach silników może brakować śruby regulującej mieszankę paliwa. Skorygowana jest tylko przez ustawienie igły, pływaka.

Przed rozpoczęciem pracy konieczne jest rozgrzanie silnika przez 10-15 minut. Ślimak biegu jałowego jest zainstalowany na każdym skuterze. Aby znaleźć jego lokalizację, należy zapoznać się z instrukcjami producenta. Dzięki temu można wyregulować stabilność obrotów na biegu jałowym.

Jeśli śruba jest obracana zgodnie z ruchem wskazówek zegara, liczba obrotów wzrasta i vice versa. Korekcja jest dokonywana do momentu ustabilizowania się silnika.

Jakość mieszaniny

Biorąc pod uwagę sposób regulacji gaźnika na skuterze (150 kostek lub 50 kostek), należy zwrócić szczególną uwagę na jakość palnej mieszanki. Jeśli ilość powietrza w niej przekracza dopuszczalne stężenie, silnik przegrzeje się, jego moc jest zmniejszona. Jeśli powietrze, przeciwnie, jest niższe niż ustalone przez producenta sprzętu, sadzy osadzają się w komorze spalania. Z biegiem czasu powoduje to awarię silnika.

Korekcja powinna być wykonana za pomocą śruby. Lepiej go znaleźć za pomocą instrukcji producenta. Aby skorygować skuter gaźnika (50 kostek, 150 kostek), musisz obrócić śrubę. Obrót w prawo poprowadzi do wzbogacenia paliwa i przeciwnie do zera do zubożenia.

Jeśli śruba nie będzie, należy skorzystać z możliwości wyregulowania igły gaźnika. Kiedy jest podniesiona, mieszanina staje się bogata, a gdy jest opuszczana, mieszanina staje się słaba.

Obwód mieszania

Biorąc pod uwagę sposób regulacji gaźnika na skuterze 4t lub 2t, należy zbadać kolejność działań takiej korekty. Przede wszystkim silnik musi być rozgrzany w ciągu 15 minut. Musi być stłumiony.

Obróć śrubę w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aż do oporu Następnie należy je zwolnić ponownie o 1,5 obrotu (nie więcej). Uruchomiony silnik. W tej chwili śruba jest naciskana 1/3 obrotu. Silnik pracuje przez 2 minuty. Jeśli obroty wzrosną, przekręć śrubę o ćwierć obrotu w lewo. Znowu trzeba czekać 2 minuty. Dzieje się tak, dopóki rewolucje nie zaczną spadać.

Gdy prędkość obrotowa spadnie przez 2 minuty, śruba jest również dokręcona w przeciwnym kierunku, również o ćwierć obrotu.

Ustawienie średnie i wysokie

Jeśli występują odchylenia w przygotowywaniu mieszanki paliwowej przy średnich obrotach, to śruby regulacyjne nie pomogą rozwiązać problemu. Dlatego w tym trybie ustawień należy uciekać się do użycia igły przepustnicy. Najczęściej może to być w 5 pozycjach.

Studiując jak dostosować gaźnik na chińskim skuterze, nie możesz ignorować regulacji przy dużych prędkościach obrotowych. Procedura ta występuje, gdy zawór dławiący jest całkowicie otwarty. Jakość mieszaniny można określić tylko przy wyborze wielkości głównego strumienia.

Gdy silnik potrzebuje wzbogacenia paliwa, prezentowana część musi być większa i odwrotnie. Wielkość strumienia można zobaczyć na ciele części. Wymiana jest wykonywana tylko w razie naglącej potrzeby. To dość problematyczne, aby samodzielnie wykonywać takie prace.

Objawy odchyleń w przygotowaniu mieszaniny

Studiując technologię, jak dostosować gaźnik na skuterze 2t, 4t, kierowca powinien wiedzieć, jakie czynniki wskazują na odchylenia w procesie gotowania mieszanki paliwowej. Jeśli jest on wyczerpany, gdy pojazd osiągnie dużą prędkość, z systemu zostaną słyszalne klapsy. Wtyczka gaźnika będzie biała. Elektrody mogą w niektórych przypadkach topić się z powodu pracy w zbyt wysokiej temperaturze. Również skuter będzie słabo reagował na obrót uchwytu gazu po osiągnięciu górnej granicy.

Jeśli mieszanka jest bogata, zostanie określony duży nadmiar paliwa. W świecach zapłonowych osadza się czarny węgiel. Z tłumika dostanie się czarny dym i klapsy.

Ale z odpowiednią korektą, zjawiska te nie pojawią się. Silnik pracuje równomiernie przy każdej prędkości. Nie ma nadpłaty benzyny. Przy każdej prędkości, drążek gazu będzie informacyjny, a podczas kontroli świecy, węgiel i sadzy nie zostaną wykryte. Jego kolor jest lekko brązowawy (nie biały).

Regulacja poziomu paliwa

Końcowym etapem w rozważaniu nad sposobem dostosowania gaźnika na skuterze jest regulacja paliwa w komorze pływakowej. Jest to prosta, ale ważna procedura. Sprawdź poziom paliwa za pomocą przezroczystej rurki. Znajduje się na spodzie gaźnika.

Odkręcić śrubę spustową. Rura idzie w górę. W nim można oszacować poziom paliwa w zbiorniku. Jednocześnie silnik musi działać. Rura powinna być wyższa od gaźnika. Poziom benzyny powinien być określony nieco niżej niż granica pokrywy.

Jeśli paliwo jest małe lub zbyt duże, należy zdjąć pokrywę i wyregulować czas spustu igły. Jednocześnie kolebka uchwytu musi być wygięta, ale w bardzo małych zakresach. Korekta taka powinna odbywać się etapami, w przeciwnym wypadku wynik będzie czasowy, a dostosowanie nie będzie miało odpowiedniego skutku.

Biorąc pod uwagę technologię, jak wyregulować gaźnik na skuterze, każdy właściciel takiego pojazdu może samodzielnie wykonać procedurę. Postępując zgodnie z zaleceniami profesjonalnej mechaniki samochodowej, a także wykonując czynności konserwacyjne na czas, można znacznie wydłużyć okres eksploatacji gaźnika i silnika. Dlatego należy rozważyć kwestie dostosowawcze.