218 Shares 2180 views

Indonezja w 19 wieku

Pod presją innych, bardziej zaawansowanych stanach Holandii musiał dać, a od wyłącznych praw do eksploatacji zasobów mineralnych stanu Indonezji, węgla, ropy naftowej. Prywatna holenderski i non-holenderski kapitał zyskał dostęp do górnictwa.


Wymuszona polityka „otwartych drzwi” w celu ułatwienia wjazdu holenderskiej kolonii stolicach różnych krajów. English kapitał po Holendrów przeniknął do branży gospodarki plantacji i górniczego. Główne brytyjskie przedsiębiorstwa żeglugowe odgrywają coraz większą rolę w eksporcie indonezyjskich surowców. Komunikacja między angielskim i holenderskim kapitałem finansowym coraz bardziej bliskie, tam były mieszane Anglia Holandia wartość przedsiębiorstwa skie, które wykracza daleko poza Indonezji. To tutaj, w Indonezji, urodziłem się i zaczął swoją działalność Royal Dutch Shell, która stała się w przyszłości jednym z najsilniejszych trustów naftowych świata, rywal US olej monopoliy.Indoneziya w 19 wieku …

Połączona firma, kierowana przez Deterding, podporządkowane wszystkie mniejsze firmy na olej i koniec pierwszej wojny światowej był niekwestionowanym monopol w Indonezji, gdzie jego pozycja była niezachwiana.

W Javie, wszelkie uprawy na dużą skalę z trzciny cukrowej, tytoniu, kawy, herbaty, kory chinowej, obejmujące setki tysięcy hektarów najlepszej ziemi. W pierwszej dekadzie XX wieku. przyszedł pierwszy plantacji drzew kauczukowych, eksportowane do Azji Południowo-Wschodniej, Brazylii i dał doskonałe wyniki tutaj. Następnie guma stała się ważnym kultura eksport Indonezji.

W następstwie kapitał zagraniczny Java rzucili się do innych wysp archipelagu. Zagraniczne firmy poszukiwane przez władców samorządnych terytoriów i księstw rentowne koncesji lądowe. Interesują wpływy sułtanów i władców dał cudzoziemców za grosze dużych obszarów najlepszych gruntów, położonych na wybrzeżu i wzdłuż rzek, gdzie to było wygodne do wykupienia plantacji produktów na rynki zagraniczne. Holenderski rząd, zaniepokojony penetracji kapitału holenderskiego nie w posiadłości zewnętrznych, szybko rozprzestrzenił się na inne części Indonezji wprowadzony w 1870 roku na Jawie „prawa rolnego”. Przez sułtanów i władców zostały pozbawione prawa do samodzielnego dzierżawy gruntów i koncesji. Miało to na celu ustanowienie holenderskiego kontrolę nad penetracji kapitału zagranicznego. W różnych regionach były duże plantacje tytoniu, kawy i kauczuku. Obszary wschodniego wybrzeża Sumatry stały się głównymi dostawcami surowców na rynku światowym.

Indonezja w 19 wieku