344 Shares 1629 views

Co może zwiększyć prolaktyny? Objawy i leczenie hiperprolaktynemii

Nie jest tajemnicą, że normalna równowaga hormonalna jest bardzo ważne dla organizmu. A dzisiaj, wiele kobiet interesuje kwestia, w jaki sposób można zwiększyć prolaktyny.


podstawowe funkcje

Zanim się zorientujesz, wpływ czynników, które mogą zwiększać prolaktyny, należy dowiedzieć się więcej informacji na temat tego hormonu i jego funkcji. Prolaktyna jest biologicznie aktywna substancja białkowa, która jest wytwarzana w przysadki. Hormon ten jest przede wszystkim odpowiedzialny za przygotowanie gruczołów sutkowych do laktacji i produkcji mleka.

Średnie stężenie prolaktyny we krwi wynosi około 15 ng / ml. Co ciekawe, we krwi, jest on wyrzucony impuls – dzień kobieta ma około 14 tych emisji.

Konsekwencje zwiększonego stężenia prolaktyny

W niektórych przypadkach te zmiany hormonalne mogą być całkiem normalne i naturalne. Na przykład, prolaktynę można zwiększyć ciąży. Oczywiście, poziom hormonów są najwyższe w okresie laktacji.

Ale jeśli wzrost nie jest związane z reprodukcją, może to prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Na przykład, hiperprolaktynemia często przyczynę niepłodności, ponieważ wpływa na cykl miesiączkowy i może blokować owulacji. Wiele kobiet cierpi z galaktorei – spontaniczne uwalnianie mleka matki, co nie jest związane z powstawaniem zapłodnienia. Te zmiany hormonalne czasami prowadzić do suchości śluzówki pochwy.

Nawiasem mówiąc, poziom tego hormonu może być zwiększona u mężczyzn. Przedstawiciele silniejszej płci takiego naruszenia jest często przyczyną spadku libido, a nawet impotencja.

Co może zwiększyć prolaktyny?

Jak już wspomniano, z powodów mających na celu zwiększenie ilości tego hormonu można fizjologiczne. Z drugiej strony, ta patologia często wiąże się z bardzo niebezpiecznych chorób.

Przede wszystkim warto zauważyć, że prolactinoma wzrost prolaktyny jest guz przysadki. Oprócz czynników ryzyka obejmują uszkodzenie i uszkodzenie mechaniczne regionu podwzgórzowo-przysadkowej, jak również sarkoidozę, torbieli Kiła mózgowo-rdzeniowa. W niektórych przypadkach, poziom hormonu wzrasta gwałtownie po poważnej operacji.

Ogromne znaczenie w tym przypadku jest system hormonalny. choroby układu wewnątrzwydzielniczego (na przykład przy niedoczynności tarczycy) prowadzi do braku hormonalnej tła, co często wpływa na wydzielanie prolaktyny.

Podnieść prolaktyny puszkę i niektóre leki. W szczególności, wynik ten często prowadzi do nieprawidłowych leki hormonalne i środki, które blokują receptory dopaminy (dopamina reguluje wydzielanie prolaktyny).

Podwyższone prolaktyny Leczenie

Leczenie zależy od stężenia powodują zwiększenie hormonu. Dlatego też najpierw przeprowadzić pełną diagnostykę pacjenta. Jeśli problem jest związany z niedoczynnością tarczycy, kobieta mianowany zastępczą terapię hormonalną. poziomu prolaktyny zmniejszona za pomocą preparatów zawierających bromokryptynę (substancji, która blokuje syntezę hormonu). W obecności nowotworu często wymagają zabiegu chirurgicznego.