528 Shares 1250 views

Przekaźnik TP-LINK: ustawienie i przegląd funkcji

TP-LINK jest znany jako producent funkcjonalnych, a zarazem tanich i łatwych do skonfigurowania typów urządzeń komunikacyjnych. Wśród popularnych typów produktów oferowanych przez tę markę rynku są repeatery, a także routery o odpowiedniej funkcji. Jakie są główne cechy obu typów urządzeń? Jak są one dostrojone?


Co to jest repeater?

Przekaźnik jest urządzeniem, które pozwala na wzmocnienie sygnału Wi-Fi pochodzącego z routera. Potrzeba jego zastosowania pojawia się, jeśli pojemność routera jest niewystarczająca, aby zapewnić funkcjonowanie sieci bezprzewodowej w obrębie pomieszczenia lub biura. Funkcjonalność wzmacniacza zasadniczo odpowiada charakterystyce działania routera. Oznacza to, że podczas łączenia się z siecią bezprzewodową za pośrednictwem wzmacniacza użytkownik ma prawo oczekiwać takiej samej wydajności sieciowej z infrastruktury sieciowej, jak gdyby połączenie zostało dokonane bezpośrednio z routerem.

Można zauważyć, że jako alternatywę dla korzystania z tych urządzeń, w trybie repeatera można używać faktycznego routera, na przykład TP-LINK. Zastanów się, jak to urządzenie działa jako niezależny element infrastruktury, a także jak korzystać z routera w odpowiednim trybie.

Jakie są główne zalety repeaterów TP-LINK?

Przede wszystkim należy zauważyć, że TP-LINK produkuje urządzenia komunikacyjne, w tym również wzmacniacze, w bardzo dużym zakresie modeli. Mówiąc konkretnie o urządzeniach tego typu typowe rozwiązanie łączące cechy typowe dla większości nowoczesnych wzmacniaczy z TP-LINK można nazwać urządzeniem TL-WA850RE. W szczególności ten produkt ma następujące główne zalety:

  • Repeater TP-LINK TL-WA850RE może działać w trybie wzmocnienia sygnału radiowego, dzięki czemu sieć bezprzewodowa może zostać rozszerzona na większy obszar;
  • Urządzenie ma małe wymiary, dzięki czemu może być zainstalowane, nawet jeśli w pokoju lub biurze użytkownika znajduje się trochę wolnego miejsca;
  • W razie potrzeby router może również podłączyć urządzenia przewodowe za pośrednictwem portu Ethernet.

Urządzenie może szybko połączyć się z routerami Wi-Fi, które mają funkcję WPS, pod warunkiem że routery mają odpowiedni przycisk. W przypadku, gdy takie połączenie zostało dokonane raz, konfiguracja repeatera TP-LINK w ogóle nie jest wymagana.

Mówiąc o możliwościach komunikacji za pomocą portu Ethernet, takie urządzenia, jak konsole do gier, telewizory SMART i różne urządzenia multimedialne można podłączyć do urządzenia. W tym samym czasie urządzenie podłączone do kabla może również korzystać z zasobów wzmacniacza, a także być częścią infrastruktury bezprzewodowej.

Wzmacniacz TP-LINK w tej modyfikacji wyposażony jest w wystarczająco dużą liczbę wskaźników LED, za pomocą których możliwe jest przede wszystkim określenie położenia urządzenia. Zaleca się zainstalowanie repeatera w miejscach, w których włączone są co najmniej 3 odpowiadające niebieskie wskaźniki.

W razie potrzeby repeater TP-LINK TL-WA850RE może być używany jako urządzenie komunikacyjne za pomocą specjalnego aplikacji mobilnej. To rozwiązanie pozwala łączyć się z telefonu lub tabletu do sieci bezprzewodowej i umożliwia sterowanie różnymi wariantami repeatera.

Spójrzmy teraz na to, jak skonfigurowany jest repeater TP-LINK.

Konfiguracja programu Repeater: Ustawienia połączenia sieciowego

Przed połączeniem urządzenia z routerem należy zwrócić uwagę na prawidłową konfigurację drugiego urządzenia. W swoich parametrach należy podać następujące informacje:

  • Adres IP;
  • Nazwa sieci, do której jest podłączona;
  • Typ szyfrowania;
  • Hasło.

Po dokonaniu niezbędnych ustawień należy przejść do następnego etapu konfiguracji połączenia repeatera z routerem. Warto zauważyć, że wymaga ona tymczasowego połączenia pierwszego urządzenia z komputerem za pomocą kabla – podobnie jak przy użyciu portu Ethernet. W takim przypadku, gdy repeater TP-LINK współpracuje z komputerem PC, należy wyłączyć router.

Konfigurowanie repeatera przez komputer

Aby skonfigurować dane urządzenie, musisz użyć interfejsu WWW, aby kontrolować opcje urządzenia – za pośrednictwem przeglądarki. Po jego otwarciu należy wybrać funkcję Sieć. Następnie należy sprawdzić, czy adres IP repeatera znajduje się w tym samym segmencie, co adres IP routera. Oznacza to, że pierwsze trzy grupy cyfr w adresie IP muszą się całkowicie zbiegać. Jeśli jest co najmniej jedna różnica, musisz wprowadzić poprawny adres IP w ustawieniach repeatera, który odnosi się do odpowiedniego segmentu. Następnie należy zapisać ustawienia, klikając przycisk Zapisz.

Następnie wybierz opcję Szybka konfiguracja w interfejsie internetowym. Po kliknięciu przycisku Next (Dalej), a następnie Wireless (Połączenie bezprzewodowe). Następnie wybierz opcję Range Extender i ustaw parametr Operation Mode dla niego. Następnym krokiem jest znalezienie routera w sieci przy użyciu funkcji wyszukiwania. Połączenie musi być oparte na nazwie sieci zdefiniowanej dla routera w poprzednim kroku. Po wybraniu tej opcji kliknij przycisk Zapisz.

Konfigurowanie zabezpieczeń sieciowych: niuanse

Następnie należy skonfigurować, określić optymalne parametry, zgodnie z którymi musi działać repeater, WiFi. TP-LINK umożliwia w szczególności określenie poziomu ochrony sieci. W tym celu wybierz opcję Wireless, a następnie – Wireless Security. Następnie ustaw parametr WPA2-PSK i metodę szyfrowania AES. Po wprowadzeniu hasła, odpowiadającego temu, co zostało zarejestrowane w ustawieniach routera. Następnie kliknij przycisk Zapisz.

Zatem głównym zadaniem użytkownika podczas konfigurowania repeatera jest wprowadzenie tych samych ustawień do rozpatrywanego urządzenia i do routera, do którego jest podłączone.

Konfiguracja programu Repeater: Testowanie

Po skonfigurowaniu odpowiedniego urządzenia należy sprawdzić poprawność działania sieci bezprzewodowej. W tym celu wybierz opcję Narzędzia systemowe, a następnie wybierz opcję Diagnostyka. Następnie wprowadź adres ustawiony dla routera w polu adresu IP. Następnie kliknij Start, aby uruchomić silnik testowy.

Router TP-LINK jako wzmacniacz

Na początku artykułu zauważyliśmy, że alternatywą dla używania repeatera w razie jej braku lub jeśli jest konieczna budowa infrastruktury sieci bezprzewodowej na jeszcze większą skalę, może być użycie routera w trybie repeater. Ta funkcja ma w szczególności wiele urządzeń wytwarzanych przez markę TP-LINK. Wśród tych rozwiązań jest urządzenie TL-WA901N. Zastanów się, jak skonfigurować router TP-LINK jako repeater w odpowiedniej modyfikacji.

Można zauważyć, że router w tej modyfikacji ma takie możliwości jak:

  • Przesyłanie danych w sieci Wi-Fi z prędkością 300 Mb / s;
  • Utrzymanie funkcjonowania infrastruktury bezprzewodowej w trybach routera, WDS – czyli repeater, most;
  • Szybkie przesyłanie danych z szyfrowaniem;

Ponadto urządzenie obsługuje technologię PoE – do 30 metrów, dzięki czemu router można zainstalować w miejscach trudno dostępnych.

Teraz bardziej szczegółowo o wykorzystaniu funkcji "repeater" routera TP-LINK w modyfikacji TL-WA901N. Przede wszystkim musisz skonfigurować router przez komputer.

Router jako wzmacniacz: konfiguracja przez komputer

Aby rozwiązać ten problem, musisz podłączyć router do komputera za pomocą kabla sieciowego RJ-45. Po przejściu do "Panelu sterowania" systemu Windows wybierz opcję "Sieć i Internet", a następnie – "Centrum kontroli dostępu i sieci". W odpowiednim interfejsie należy wybrać opcję umożliwiającą zmianę ustawień adaptera. Po prawym przycisku wybierz "Połączenie lokalne", a następnie "Właściwości". W otwartym interfejsie należy ustawić optymalne parametry połączeń: adres IP adaptera, a także maskę podsieci.

Następnym krokiem jest użycie interfejsu zarządzania internetowego routera, podobnego do tego, co zostało użyte do skonfigurowania repeatera. Musisz otworzyć przeglądarkę i wpisać adres IP routera na pasku adresu (zazwyczaj znajduje się on na dole obudowy routera). Na otwarciu strony konieczne jest zalogowanie się i hasło – w ogóle to słowo jest admin.

Bezpośrednio w centrali routera należy wybrać opcję "Sieć bezprzewodowa", a następnie – "Konfiguracja sieci". Po – określ odpowiednie opcje na otwartej stronie. Najważniejsze jest odzwierciedlenie, że router będzie używany jako uniwersalny lub regularny wzmacniacz (druga opcja powinna być wybrana, jeśli włączony jest tryb WDS). Następnie kliknij przycisk wyszukiwania, a na otwartej liście wybierz router, który chcesz przekazywać. Następnie kliknij "Połącz". Po – zapisz ustawienia.

Router musi ponownie uruchomić komputer.

Router jako wzmacniacz: konfigurowanie ochrony sieci

Następnym krokiem w konfiguracji routera TP-LINK w trybie repeater jest określenie ustawień zabezpieczeń sieci bezprzewodowej. Aby rozwiązać ten problem, musisz wybrać opcję "Zabezpieczenia połączenia". W nim należy odzwierciedlić parametry, które są w pełni zgodne z tymi, które są zainstalowane w routerze, do którego podłączone jest konfigurowalne urządzenie. Jest to bardzo ważne niuanse, ponieważ jeśli ustawienia są inne, przekaźnik nie będzie działał prawidłowo.

Następnie należy ponownie uruchomić urządzenie i sprawdzić, jak działa router jako wzmacniacz. W tym celu przejdź do karty "Status" w menu zarządzania routerem.

Router lub wzmacniacz?

Jak skonfigurować router jako router jako router, studiowaliśmy przy użyciu jednej z popularnych modyfikacji routerów, ale ten sam problem jest rozwiązany dla innych powszechnych urządzeń linii TP-LINK. Zatem nasz system uznany przez nas może być uznany za wystarczająco ujednolicony. Aby skonfigurować różne urządzenia, aby móc je używać w trybie repeateru, używane są bardzo podobne interfejsy oprogramowania (poza niuansami, które mogą różnić się językami projektowania).

Obydwa opcje wdrażania infrastruktury sieci bezprzewodowej można uznać za równoważną, pod względem zapewnienia jej stabilności. Zasadniczo nie ma znaczenia, czy używany jest pierwotny wzmacniak, czy też jest używany w routerze (ale pożądane jest, aby oba urządzenia były wydawane przez tę samą markę – TP-LINK). Repeater z punktu widzenia pracy sieci może nie wystarczyć na wymaganej skali, dzięki czemu może zostać uzupełniony przez router obsługujący funkcję repeatera o podobnym poziomie stabilności działania i wydajności usług sieciowych. Obydwa urządzenia mogą być wymienne, ponieważ spełniają te same funkcje. Ponadto, zgodnie z podobnymi zasadami, implementowana jest konfiguracja dostosowana do funkcjonalności obu urządzeń TP-LINK. Tryb repeatera oryginalnego urządzenia i routera jest aktywny i działa w tym samym algorytmie.

Najważniejszą rzeczą w konfiguracji obu typów urządzeń jest zachowanie synchronizacji parametrów adresowania urządzeń, a także związanych z bezpieczeństwem wymiany danych. Rozwiązanie tego zadania jest również ułatwione przez fakt, że podobne interfejsy programowania są używane do konfiguracji zarówno routera jak i wzmacniacza.

Podsumowanie

Sprawdziliśmy więc, jak skonfigurować repeater TP-LINK jako samodzielne urządzenie, a także używać routera, który jest wydawany przez tę markę jako wzmacniak. Obie metody rozmieszczania infrastruktury sieci bezprzewodowej pozwalają zwiększyć zasięg sygnału Wi-Fi i połączyć się z nim urządzeniami znajdującymi się w znacznej odległości od routera lub mają niewystarczającą czułość na poziom sygnału z niego.