803 Shares 8356 views

Ultrasonografia narządów miednicy – skuteczna metoda badań

W ginekologii zwykle stosuje się różne metody badań oparte na technologii ultradźwiękowej. W związku z tym ultrasonografia narządów miednicy jest bardzo skuteczną metodą zdiagnozowania chorób ginekologicznych o jakimkolwiek nasileniu. Dzięki takiemu badaniu można nie tylko wykryć wszystkie możliwe patologie, ale także oceniać ich powagę i postępować zgodnie z dynamiką leczenia.


Ponieważ sytuacja w działaniach ginekologicznych może się różnić, diagnostyka ultrasonograficzna narządów miednicy może odbywać się na dwa sposoby w zależności od użytego czujnika. Pierwszy to czujnik brzuszny, który pozwala ustalić stan narządu płciowego ze ścianą brzucha, druga opcja jest przezskórna, gdy urządzenie jest włożone bezpośrednio do pochwy. Uważa się, że ta ostatnia metoda pozwala na uzyskanie najbardziej jakościowych i kompletnych informacji, ale nie można ich użyć do diagnozowania dziewic, a także kobiet w ciąży, jeśli płód rozwija się w ciągu pięciu tygodni. Często ultrasonografia pochwowa narządów miednicy służy do wykrycia wczesnej ciąży, a także do określenia położenia jajka płodu w celu wyeliminowania ryzyka ektopowego pozycjonowania płodu.

Aby zastosować metodę diagnozowania przezskórnego, konieczne jest, aby pęcherz był kompletny, w przeciwnym razie trudno będzie uzyskać dokładny obraz wizualny. Jeśli mówimy o sposobie transvaginalnym, nie jest wymagane wstępne przygotowanie i można przeprowadzić takie badanie w dowolnym dniu cyklu (w przypadku ostrej konieczności).

W trakcie badania ultrasonograficznego narządów miednicy można ocenić stan następujących narządów: macicy, jajników, szyjki macicy i rur. Jeśli w składzie jednego z tych narządów są niepożądane nowotwory, to oczywiście zostaną one wykryte przez USG. Jednakże, w celu wykrycia nowotworów, pożądane jest użycie metody ultrasonograficznej bezpośrednio po zakończeniu krwawienia miesiączkowego, szczególnie w takich formach, jak miara lub torbiel. Za pomocą czujników ultrasonograficznych określa się obecność endometriozy i dysfunkcji jajników.

Dla każdego ginekologa ultrasonografia narządów miednicy jest prawie wyczerpująca w celu oceny stanu wtórnego narządów płciowych. Ponadto przy użyciu tej techniki można określić stan pacjenta po urodzeniu dziecka, aborcji lub operacji. Badanie ultrasonograficzne może odbywać się nawet w sytuacjach awaryjnych, w przypadku ciężkich krwawień i konieczne jest ustalenie przyczyny. Ponieważ symptomatologia większości chorób w dziedzinie ginekologii odbija się na dolegliwościach układu moczowego, a następnie przy użyciu tej metody badania narządów wewnętrznych, można również zidentyfikować problemy z kanałem moczowym.

Przeprowadzić ultrasonografy narządów miednicy co najmniej raz w roku, ponieważ pozwoli to na czas nie tylko do identyfikacji, ale również zapobiegnie powstawaniu różnych chorób.