880 Shares 6735 views

BIOS nie działa klawiatura: Przyczyny usterek i ich eliminacji

Problem, że w BIOS-ie nie działa klawiatura, użytkownicy zazwyczaj zauważyć podczas ponownej instalacji systemu operacyjnego, gdy wymagane jest ustawienie priorytetu rozruchu, lub w przypadku zmiany dodatkowych ustawień podstawowych I / O. Co jest przyczyną tego zjawiska i jak radzić sobie z tym teraz, a będą rozpatrywane. Po prostu chcą, aby pamiętać, że nie wszystko, co złe. Istnieje kilka podstawowych metod, aby rozwiązać ten problem w ciągu kilku minut. Przyjrzyjmy się im.


BIOS nie działa klawiatura: Przyczyny

Wielu użytkowników zwracając uwagę na fakt, że chociaż istnieją, ale bardzo rzadko w normalnym funkcjonowaniu systemu operacyjnego, takich sytuacjach. Głównie chodzi o to, że BIOS.

Wśród głównych przyczyn tej sytuacji, większość ekspertów są następujące:

  • fizycznego uszkodzenia złączy i przewodów;
  • nieprawidłowe połączenie;
  • stary komputer bez pomocy podłączonego urządzenia;
  • Nieprawidłowe parametry ustawienia BIOS.

nie będą brane pod uwagę problemy związane z wadami fizycznymi lub uszkodzenia teraz. W skrajnych przypadkach, gdy BIOS nie działa klawiatura, przetestować funkcjonalność urządzeń zewnętrznych, takich jak standard PS / 2 lub USB, można po prostu podłączając go do innego terminala komputerowego. Jeśli byłoby to w porządku, przyczyny należy szukać w jednostce systemowej (dokładniej w gniazda i porty, do którego się łączysz).

Co zrobić najpierw?

Jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów, należy najpierw sprawdzić połączenie.

W przypadku klawiatur USB, aby nawiązać połączenie za pośrednictwem odpowiedniego portu właściwie jest dość trudne (choć czasami to może być, że klawiatura odnosi się do standardu USB 3.0, i jest podłączony do portu USB 2.0).

Częściej jednak pojawienie się takiej sytuacji jest bardziej charakterystyczne dla standardu starym stylu klawiatury PS / 2. Aby połączenie jest konieczne w związku z faktem, że kolor wtyczki klawiatury i odpowiednie gniazdo musi być taka sama (mają kolor fioletowy). Jednak w tym przypadku, jest to dość trudne do pomyłki.

Jak wejść do BIOS-u (klawiatura nie działa)?

Podczas próby konfigurowania parametrów systemu zasilania, które często mogą być przyczyną niepowodzeń w zdaniu kwestię dostępu do nich, jak zadzwonić BIOS lub przenoszenie ustawień podziały bez klawiatury przez większość czasu nie zarządzać w dowolny sposób.

Ale istnieje rozwiązanie. Na przykład, mamy sytuację, w której w BIOS-ie nie działa na klawiaturze laptopa. Logowanie do ustawień systemowych można wykonać na kilka sposobów. Niektóre modele laptopów oryginalnie wyposażone w specjalne przyciski na panelu, za pomocą którego powoduje ustawienia sekcja BIOS. Dotyczy to produktów Lenovo Sony VAIO przycisk (wspomagana), i tak dalej, w szczególności. D.

Druga opcja jest dostępna w przypadku, gdy BIOS nie działa klawiatura, połączy ich zewnętrznego analogowego poprzez port USB. Ale musimy pamiętać, że pożądane jest, aby podłączyć zewnętrzną klawiaturę bez mocy i dopiero wtedy włączyć urządzenie do rozruchu.

ustawienia fabryczne

Dotychczasowe rozwiązania można nazwać w pewnym sensie uniwersalne, jednak i oni nie mogą dać pożądanego rezultatu. Można to zaobserwować, gdy BIOS nie działa klawiatura USB. Ten problem jest związany tylko z faktu, że w systemie nie było porażką.

W tym przypadku należy wykonać twardy reset ustawień. Każdy, nawet stary komputer stacjonarny typu umożliwia dostęp do płyty głównej, który wspiera CMOS Battery. Należy tylko wydostać się z gniazda na kilka minut, umieścić go z powrotem i spróbować dostać się do ustawień, w tym terminalu do załadunku.

Ustawienie właściwych parametrów

Ale nawet tutaj istnieją pułapek. W przypadku problemu klawiatury USB może zostać wyłączona wspierania tych urządzeń w większości systemie podstawowym.

W tym przypadku konieczne jest podłączenie klawiatury PS / 2 lub, jeśli to możliwe, należy wprowadzić system BIOS na laptopie przez naciśnięcie przycisku, a następnie znaleźć parametry takie jak wsparcie i klawiatura USB Legacy USB Support i spojrzeć na ustawionej wartości. Jeśli przyczyną jest naprawdę w to, zostanie on ustawiony jako Wyłączony. To musi być zmieniony na Enabled i zapisać zmiany podczas zamykania (F10, Y). Co za tym idzie jest restart. Być może w ten sposób i jest w stanie rozwiązać problem.

Co może być więcej?

Jak opinie, czasami niepowodzenie operacji klawiatura może być związane z uszkodzeniem taśm z pamięcią, zaburzenia w zasilaczu, zwarcie wszelkie kontakty bezpośrednio na płycie głównej, złym porcie, etc .. Następnie, bez pełnej diagnozy całego systemu nie może zrobić.

Wreszcie, może wystąpić również problemy z systemu BIOS, który jest z naruszeniem jego pracy lub dezaktualizacji. W tym przypadku konieczne jest, aby zrobić pełną re-flash, ale proces jest niebezpieczny i bez specjalnej wiedzy zwykłego użytkownika może spowodować nieodwracalne uszkodzenie komputera, tak że komputer nie będzie już działać w ogóle.

zamiast wynik

Na podstawie powyższego można stwierdzić, że niezależnie od sytuacji, oprócz fizycznego uszkodzenia lub wad, problem niemożliwości dalszego działania klawiatury i dostępu do systemu podstawowego został rozwiązany dość prosto.

Ale powody tego zjawiska może być wiele. A oni nie zawsze są związane wyłącznie z natury fizycznej. W większości przypadków, te same urządzenia USB-po prostu włączyć lub zrobić master reset. Pomaga to w 99 przypadkach na 100.

Wreszcie, jeśli mówimy o globalny charakter problemu, gdy klawiatura nie działa w ogóle, to jest możliwe, aby natychmiast ustalić, na ekranie powitalnym po włączeniu terminala komputerowego (należy uwzględnić, że klawiatura nie jest dostępny). W tym przypadku będzie to albo trzeba sprawdzić połączenia lub użyć powyższych metod proponowanych do zastąpienia uszkodzonego nowe urządzenie.