760 Shares 6369 views

Yan Yanovsky: biografia, osiągnięcia i wspomnienia

Yanovskiy Yan – polski bibliograf, nauka pisarz i kapłan. Zainteresowanie jego osobą jest spowodowane faktem, że uczynił ogromny wkład w rozwój kultury w Polsce XVIII wieku. Ponadto, był jednym z tych, którzy pomogli zbudować braci Załuskich pierwszych wolnych polską bibliotekę.


Yanovskiy Yan: Biografia Wczesne lata

Przyszły pisarz urodził się w grudniu 1720 roku w małej miejscowości Międzychód. Jego rodzina należała do tak zwanej klasy łużyckiego, popularne wśród bezpośrednich potomków Serbów. Ale mimo to, językiem ojczystym był niemiecki Jana, jak to powiedział, wszyscy jego krewni.

Starszy Yanovsky był człowiekiem czynu, a zatem niemal zawsze w użyciu. Chleb zdobył handlu drewnem i jednocześnie szyte ubrania w jednym ze swoich warsztatach. Syn Janowski wysłany na studia w szkole św Krzyża, który był w Dreźnie.

W przyszłości, edukacja duchowy pomoże Ian dostać najważniejszą pozycję w jego życiu. Należy zauważyć, że młody Polak był niezwykle utalentowany młody człowiek i szybko wchłaniane przez materiał, który przynosili do nauczyciela. Ponadto brał czynny udział w duchowym życiu szkoły, a nawet śpiewał chór chłopięcy w miejscowej kaplicy.

wykształcenie wyższe

Jak wspomniano wcześniej, Yan Yanovsky był pracowity i sumienny uczeń. W związku z tym w 1738 roku otrzymał stypendium, które zostało później spędzony na szkoleniu w pfortskom Uniwersytetu Pedagogicznego. Tak jak poprzednio, okazał się być tylko dobre strony, co pozwoliło mu zrobić wrażenie na wielu jego przyjaciół. Wśród nich był BH yonisu – mężczyzna, później silnie wpłynęły na losy Yana Yanovskogo.

Jednak uniwersytet dostał młody człowiek nie tylko wiedzy, ale także nową pasję. Według dostępnych danych, jest to student, Yan Yanovsky wywołał zainteresowanie książek i literatury. Cały swój wolny czas poświęcał studiowaniu jego hobby, a nie skimping na częste wyjazdy do najlepszych bibliotek w kraju.

Znajomy, który zmienił wszystko

W 1945 roku Yan Yanovsky ponownie odwiedził bibliotekę w Dreźnie. Tutaj młody człowiek spotkał się z przyjaciółmi, którzy, podobnie jak on, z całego serca kochał książki. Wśród nich był yonisu BH – znany już w bibliograf czasu i uczonego. To on zgromadził Janowski i Andzheya Zaluskogo.

To spotkanie zmieniło wszystko. Mężczyźni szybko znaleźli wspólny język, a wkrótce Andrzej Jan oferowane pracować dla swego brata Yuzefa Zaluskogo. Pozycja była bardzo atrakcyjna – osobisty sekretarz i bibliotekarz. A jeśli najpierw obiecał dobrą pensję, drugi pozwolił tyle pozostają w bibliotece.

Yan Yanovsky niemal natychmiast przyjął ofertę do braci. W czerwcu 1745 roku ostatecznie przeniósł się do Warszawy, gdzie wynajęliśmy małe mieszkanie. Kolejne pięć lat pilnie spełniał wszystkie obowiązki sekretarza, oraz, jeśli to konieczne, aby pomóc braciom w bibliotece.

Serwis dla dobra Kościoła

30 listopada 1750 Yan Yanovsky przyjął wiarę katolicką. Ponadto, biorąc pod uwagę jego formację duchową, to natychmiast produkowane w dolnej kapłaństwa. Wraz z nową wiarą, otrzymał drugie imię Andrzej, Józef.

W grudniu tego samego roku został mianowany kanonikiem w Skalbmirskuyu pokładzie. Na tej świętej biurze pozostał aż do 1760 roku, po czym został przeniesiony do jednej z katedr Kijowa. Ogólnie rzecz biorąc, cały ten czas, on po prostu robił to, że katoliccy katalogi książek, za które otrzymał wielkie uznanie z kościoła.

biblioteka Załuskich

Główny wkład Andrzeja i Yuzefa Zaluskih jest stworzenie pierwszej wolnej biblioteki w Polsce. Przygotowania do jej odkrycia zaczęła się w 1742 roku, a oficjalny start odbył się 08 sierpnia 1747. Naturalnie, Yan Yanovsky również ściśle zaangażowany w rozwój tak ambitnego projektu.

Początkowo dano mu tylko niewielki problem. Patrzył budynek był katalogach dostępnych książek, uczestniczyć w aukcji, i tak dalej. Jednak z biegiem czasu bracia przepojona względem Janowski, i stał się częścią zespołu. Na przykład, wiadomo, że Jan Józef pomagał w pisaniu bibliograficznych słownika Bibliotheca Polona Magna Universalis.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety Janowski, nie dziwi fakt, że we wrześniu 1747 został umieszczony na czele nowej biblioteki. Załuski. Wraz ze swoimi towarzyszami udało mu się zebrać ponad 300 tys. I 10 tys. Książek, rękopisów, co było dość wyczyn raz.

Pamięć w historii

Co jest pozostawione Yanovskiy Yan? Zdjęcie bibliograf, oczywiście, że nie, ponieważ pierwsza kamera będzie dopiero po jego śmierci. Istnieje jednak mała grawerowanie przedstawiających Polaka w życiu dorosłym. Ale mimo to, jego pamięć będzie żyć wiecznie, ponieważ owoce jego pracy są nadal przechowywane w Bibliotece Narodowej. Załuski. Ponadto, sama biblioteka jest dowodem, że Ian Andrew Yuzef Yanovsky był honorowy i wielkim człowiekiem.

Smutne jest to, że polski pisarz nie był w stanie śledzić swoje marzenia do końca. Praca z książek doprowadziło do jego wzroku stopniowo zaczął się pogarszać. W rezultacie, w 1775 roku był całkowicie ślepy. life balance Janowski spędził jako kapłan. Zmarł 29 października 1786 roku w Warszawie.