487 Shares 2231 views

Rosyjskie stroje ludowe. Kostiumy narodu rosyjskiego

Ubrania narodowe – to część kultury narodu. Jest on utworzony zgodnie z klimatem cech, postaw i rodzajów działalności człowieka. Każdy naród musi znać swoją przeszłość i swoje tradycje. W wielu krajach, stroje narodowe święta i używane w domu i bardzo mało ludzi w Rosji wiedzą, jak się ubrać naszych przodków. Kiedy ludzie mówią o tradycyjne stroje, większość ludzi jest kobieta w haftowanej koszuli, nakryciu głowy i sukienkę. I większość z nich zna tylko na zdjęciach. stroje ludowe rzeczywiście wyróżnia się dużą różnorodnością. Według niego można było ocenić status społeczny właściciela, wieku, stanu cywilnego i rodzaju działalności. Stroje Rosja różniły się w zależności od położenia geograficznego. Na przykład, tylko na północy i nosił sundresses w południowych spódnice noszone na koszulce.


Historia rosyjskich ubrania krajowych

Studiował głównie rosyjskie stroje ludowe z 18. wieku. Wiele ubrań zachowanych w muzeach i kolekcjach prywatnych w zwykłych wiejskich domów. też mogą dowiedzieć się, jak wyglądają rosyjskie stroje ludowe dzieł sztuki. Zdjęcia z dawnych książek dać wyobrażenie o tradycji i kulturze narodu. O takie same jak nasi przodkowie ubranych wcześniej dowiadujemy się z fragmentarycznych informacji z kronik archeologicznych lub z bajek. Archeolodzy po trochu, aby przywrócić nie tylko styl i kolory ubrań ludzi grobów, ale także składu tkanek i nawet hafty i ozdoby. Naukowcy odkryli, że aż do 18 wieku i chłopów i szlachty ubranych podobnie, różnice były tylko bogactwo tkanin i wykończeń. Peter zgromił bojarów noszących stroje, a od tego czasu pozostała tylko wśród zwykłych ludzi. W miejscowościach, tradycyjny rosyjski strój był dystrybuowany na początku 20 wieku, jednak przebrany w nim tylko na święta.

Jakie ubrania robić w Rosji?

Od dawna w Rosji do produkcji kostiumów wykorzystywanych naturalne tkaniny, takie jak bawełna, len, konopie lub płótno wełny. Malują je z naturalnych barwników. W większości regionów Rosji najczęstszą była czerwona. W bogatszych rodzin szyte ubrania z drogich importowanych tkanin, takich jak jedwab. Obok tkanin stosowanych futro, kożuch i skóry. Na ciepłą odzież używana również przędzy wełnianej z wełny owiec i kóz. Bardzo bogato zdobiony strój ludowy był rosyjski. Opierając się na tkaninie i haftu może zrobić z złota lub srebrną nicią, sukienka wykończona koralików, kamieni szlachetnych lub metali koronki.

Charakterystyka krajowego odzieży w Rosji

1. Suknia była wielowarstwowa, zwłaszcza u kobiet. Na koszulkach noszonych spódnic Zapashnyy, top „fartuch” lub fartuch, potem fartuch.

2. Wszystkie odzież została wycięta. Dla wygody i swobody poruszania się, że jest ono uzupełniane w prostokątne lub skośne wkładki.

3. Wszystkie kostiumy Rosjan miały wspólnego obowiązkowego elementu – pas. to ubranie było wykorzystywane nie tylko do dekoracji lub przyklejania do odzieży. na pasach ozdoby były talizmanem.

4. Wszystkie ubrania, a nawet codziennej pracy, została ozdobiona haftem. Jest to dla naszych przodków wykonywane święte znaczenie i służył jako ochrona przed złymi mocami. Haft mogą nauczyć się wiele o człowieku: jego status społeczny, wiek i przynależność do danej rasy.

5. rosyjskie stroje ludowe były wykonane z jasnych tkanin i bogato ozdobione koronką, koraliki, hafty, cekiny lub wzorzyste wstawki.

6. obowiązkowym elementem obu płci odzieży był kapelusz. W niektórych obszarach, mężatki, był wielowarstwowy i waży około 5 kilogramów.

7. Każda osoba miała specjalną szatę rytuał, który był bardziej bogato zdobione i haftowane. Ona nie próbował być prane i noszone kilka razy w roku.

Specjalnie dostosowane w różnych dziedzinach

Rosja – ogromny kraj, więc ludzie w różnych regionach odzież była inna, często znacznie. To dobrze widać w Muzeum Etnograficznym lub zdjęć. Stroje południowe regiony bardziej stara. Ich formacja pod wpływem ukraińskich i białoruskich tradycji. I mimo podobieństw w różnych obszarach, mogą mieć inny kolor, styl lub haft spódnica posiada nakrycie głowy.

Ludzie żeński strój na południu Rosji składał się z lnianej koszuli, która była noszona spódnice – huśtawka spódnicy. W niektórych obszarach, zamiast spódnic noszonych-Andorak spódnica – szerokie, marszczone w pasie na taśmy lub gumką. Nosili wysoki górny fartuch i fartuch. Obowiązkowe był szeroki pas. Stroik składał wysokich kopnięć i srok. Ubrania były bogato zdobione haftem i wzorzyste wstawki. Najjaśniejsze kolory były używane w kostiumach prowincji Riazaniu, Woroneż i ich panowie haftowane koszule z czarnymi wzorami.

odzież innych regionów Rosji ludzie damskie

Żeński rosyjski kostium w strefie środkowej i północnej składał się z koszuli, sukienkę i fartuszek. Szycie ubrań tam drogie granicą tkanina często używane, takie jak jedwab, satyna lub brokatu. Koszule były bogato ozdobione kolorowymi haftami lub wzorzyste wstawki. Suknie mogą być szyte z klinów skośnych, przy szwie z przodu lub z tej samej gliny. Byli na szerokich ramiączkach lub oplech'e. Są one urządzone je z plecionki, koronki, przyciski wiszące.

Nakrycia głowy dla kobiet w tych regionach składało kokosznik i szalik. Są one często ozdobione perłami lub haftowane z koralikami. W dushegreyki Północnej krótkie i długie płaszcze z futra były również powszechne. W różnych obszarach mistrzami słynęły niektóre rzemiosła. Na przykład, w rejonie Archangielska został znany luksusowym haftem i koronką, Twerze prowincji słynny złotym haftem sztuki i Simbirsk różne stroje duży, pięknie urządzone kokosznik.

Mężczyzna rosyjski kostium

Był mniej zróżnicowane i prawie nie różni się od mieszkańców różnych regionów. Podstawą To była długa, często kolan koszulę. Jego charakterystyczną cechą jest nacięcie na szyi z lewej strony, czasami się ukośnie. Te koszulki są nazywane „bluzka”. Ale w wielu południowych prowincjach pocięto bezpośredni.

Spodnie były często wąskie, szyła je z klinem dla ułatwienia ruchu. Nie mieli kieszenie i elementy złączne, posiadanych przez taśmę o nazwie „Gashnikov”. Najczęściej były one z prostego jednego koloru tkaniny lnianej lub cienkiej wełny prążki. W niektórych obszarach, na przykład, między Don Kozaków, szerokie spodnie z czerwonym lub niebieskim są wspólne.

Obowiązkowe elementu obejmowanego kostium był szeroki pas, który w dodatku do oberezhnogo względu miał również praktyczne zastosowania w przymocowane do niej różnych pożądanych szczegółowo. W centralnej Rosji i na północy były jeszcze rozpowszechnione i kamizelki noszone na koszulce. Na czele z mężczyzn miał na sobie czapkę miękkiej tkaniny, a w późniejszym czasie – korek.

Ludzie koszula

Jest to podstawowy element odzieży wszystkich Rosjan, niezależnie od płci, wieku czy statusu społecznego. Różnice te były głównie w tkance, z której jest przyszyta, bogactwo i ozdób. Na przykład, koszula zabaw powstał głównie starych ubrania rodziców i mieć minimum haftem. W wielu dziedzinach, dzieci poniżej 12. roku życia nie mają na sobie nic poza nią. Wszystkie rosyjskie stroje ludowe muszą składać się z odzieży.

Cechy koszulę ludowej

1. Pokrywa było proste, wolne, i składa się z prostych części. Dla wygody pachami wstawiony klin.

2. rękawy w koszulach zawsze były długie, często tak, że zamknięte palce. Czasami były one jeszcze zbyt szeroki. W takich przypadkach, za ich wsparcie mają zostać zarezerwowane nosili specjalne bransoletki.

3. Wszystkie koszule były długie. U mężczyzn często dotrzeć do kolan i były noszone przez spodnie, a kobiety mogą być do podłogi.

4. Często, koszule damskie wykonane zostały z dwóch części. Szczyt został wykonany z droższych materiałów, bogato zdobione, a dolny – Łatwy i tani dom-obrócił materiał. Było to konieczne, aby mogła ona być otporot i przemywania lub zastąpienia go innym, w tej części większego zużycia.

5. Koszule zawsze bogato ozdobione haftem. I robi to nie tylko dla dekoracji, te wzorce, aby chronić ludzi przed złymi duchami i złym okiem. Dlatego najczęściej znajduje haft na hem, kołnierzyk i mankiety. Zamknięty ozdobnych pancerz jako część jego koszuli.

6. koszule człowiek miał wiele na każdą okazję. Najbardziej elegancki – rytuał – noszone tylko kilka razy w roku.

sarafan

Jest to odzież najczęstszych kobiet w środkowej i północnej Rosji. Nieśli je do 18 wieku we wszystkich klasach społecznych, a po reformach Piotra, był tylko w środowisku chłopskim. Ale we wsi aż do połowy 20 wieku był jedynym SUNDRESS eleganckie ubrania.

Uważa się, że ubiór w Rosji były noszone w 14 wieku. Pierwszy sundress miał wygląd sukienkę bez rękawów, ubieranie przez głowę. Później stał bardziej zróżnicowane. A na niektórych obszarach sarafany zwanego prisborennuyu szerokiej spódnicy nosić pod biustem. Oni nie tylko szyte homespun płótnie, ale również z brokatu, satyny lub jedwabiu. Tuniki ozdobione paskami kolorowej tkaniny, koronki i satynową tasiemką. Czasami haftowane czy ozdobione haftem aplikacja.

Typy sundresses

1. tunika głuchy sundress kosoklinny. On shilsya z jednej tkaniny tkaniny, składany na pół. Gardło w fałdy i bocznego wprowadzania wielu klinów. Były to proste, nie tylko w cut: szyła je z samodziałowego tkanin – lnu, wełny lub cienkiej tkaniny. Zostały one urządzone w Hem, kołnierz i armhole kawałki jasnoczerwony perkalu.

2. Swing kosoklinny sundress przyszedł później i stał się bardziej powszechne. on Shilsya ich 3-4 ścierek tkanin i ozdobiony wzorzystymi wstawkami, satynowe wstążki i haftu.

3. W ostatnim wieku, stał się popularny prosto huśtawka sundress. On shilsya kilku prostych ostrzy łatwą sprawą. Miałem wrażenie spódnice, pomarszczona na piersi z dwoma wąskimi ramiączkami.

4. Mniej powszechne typ jest rodzajem bezpośredniego sundress ale usieciowany w dwóch części spódnicy i górze.

Co jeszcze jest noszony przez kobiety w Rosji?

W południowych regionach Rosji zamiast SUNDRESS noszony na koszuli spódnice. To przepony, składa się z trzech paneli tkaniny wełnianej. Tkania tkaniny w domu, na przemian z wełny i nici konopnego. Ten stworzony na wzór tkaniny z komórek. Spódnice ozdobione frędzlami, frędzle, cekiny i młodsza kobieta, tym bardziej jasnych kolorach spódnicy. To był noszony tylko przez zamężne kobiety, a figura w nim nie wydawało się tak szczupły jak na sukienkę, ponieważ często razy produkowane shirt, który ukrył talii.

Spódnice noszone przez fartuch, który nazywany jest „kurtyna” lub „fartuch”. Został wykonany z prostej tkaniny tkanina, wygięte w połowie wzdłuż fałd szczelinowym otworem dla głowicy. Fartuch piękne dekoracje do ozdabiania paski wzorzystej tkaniny lub warkocz.

W zimnie, nosić pikowany brokat dushegreyki lub satyny bawełnianej z podszewką i często obszyte futrem. Poza płaszcze noszone „ponitok” – ciepłą odzież z tkanin.

Haft ludowy ubrania

Ludzie bardzo silna wiara w potęgę natury, bogów i duchów. Dlatego, aby zabezpieczyć wszystkie rzeczy, ozdobione haftem. Szczególne znaczenie miał w uroczystym stroju. Ale wiele z haftem miał normalne rosyjski strój ludowy. I postać znajdowała się przeważnie wzdłuż hem, kołnierzyk i mankiety. Haft obejmuje również szwy odzieży, rękawy i część klatki piersiowej. Najczęściej stosowane kształty geometryczne, symbol solarny, znaki na ziemi, płodności, ptaków i zwierząt. Większość była haft na odzieży damskiej. I znajduje się w kondygnacji: na symbole hem lądowych, nasion i roślin, głównie czarny i ubranie zdobi szczyt wizerunkami ptaków, zwierząt, słońca i gwiazd, wykonany z czerwonej nici.

Ostatnio, coraz bardziej zaczął mówić o odrodzeniu tradycji rodzinnych i kultury rosyjskiej. I wiele odsetki są rosyjskie stroje ludowe. Zdjęcia w sieci coraz bardziej nadrukiem nowoczesnych ludzi w stroju narodowego.