302 Shares 6933 views

Franz Schubert: biografia klasyków sztuki muzycznej

Franz Schubert, którego biografia znana jest ze wszystkich form sztuki muzycznej, urodziła się 31 stycznia 1797 roku na przedmieściu austriackiej stolicy Wiednia. Był czwartym synem nauczyciela i wiolonczela. Wszyscy nauczyciele przyszłego muzyka obchodzili jego talent i staranność, z którymi łatwo opanował wiedzę z dziedziny muzyki.


Edukacja:

Sukcesy i znakomite dowodzenie głosem pomogły Schubertowi wejść do kaplicy cesarskiej, a następnie do jednej z najlepszych szkół w Wiedniu – skazańców. W wieku lat trzydziestu zaczął pisać pierwsze kompozycje: pieśni, utworów fortepianowych, symfonii i oper. W 1812 Franz spotkał sławnego Salieri, który zainteresował się utalentowanym młodzieńcem. Przez pięć lat wspólnie tworzyły kompozycje.

Kompozytor Franz Schubert powstał właśnie w trakcie studiów z Salieri – od 1812 do 1817 roku. W 1813 roku został uczniem seminarium nauczycieli, a rok później stał się nauczycielem szkoły, w której pracował kiedyś jego ojciec. Wtedy to skomponował jedną z pierwszych Mszy i położył wiersze Goethego na muzyce.

Kreatywność

W latach 1815-1816 Franz Schubert, którego biografia jest obecnie badany w szkołach na lekcjach muzyki, był bardzo produktywny. W tym czasie skomponował ponad 250 piosenek, cztery symfonie, trzy msze, kilka operetek i kwartety smyczkowe. To właśnie wtedy powstały pieśni, które rozeszły się po całym świecie – "Król lasu" i "Wędrowiec".

Mimo wszystko, Franz Schubert, którego twórczość jest dziś uważany za klasyczną muzykę światową, był biedny, jak kościół szczur. Z jego znajomą J. von Shpawn kompozytor spotkał się z poetką F. von Schober, który z kolei potrafił zorganizować spotkanie Schuberta z popularnym barytonem M. Fogl w tamtych czasach.

Franz kontynuował naukę w szkole, ale latem 1818 postanowił opuścić służbę i poszedł do majątku hrabia Esterhazy, gdzie przez kilka miesięcy pracował jako nauczyciel muzyki. W 1819 roku Schubert ukończył słynną Szóstą Symfonię, a następnie skomponował kilka odmian francuskiej pieśni, którą Beethoven poświęcił.

Wracając do Wiednia, Franz Schubert, którego biografia była zbyt krótka, stworzyła zamówienie na operę "Bracia bliźnięta". To było po raz pierwszy wystawione latem 1820 roku w Kertnertorteater. Latem 1819 roku Schubert spędził razem z barkiem Vogl, właśnie wtedy udało mu się skomponować "Trout" (major) – popularny kwintet na fortepian.

Następujące lata okazały się trudne dla kompozytora, ponieważ nie był przystosowany do poszukiwania patronatu wpływowych urzędników i postaci świata sztuki. W 1823 roku był poważnie chory i był w stanie rozpaczy. Nikt nie chciał sceny operowej, ale Franz podniósł się i napisał cykl wokalny zwany "Pięknym Millerem".

W 1825 roku Franz Schubert, którego biografia znana jest wielu fanom muzyki klasycznej, zdołała przywrócić mu zdrowie. Urodziły się jego nowe opuses na fortepian. Do 1828 roku kompozytor ciężko pracował, aby tworzyć muzykę.

Na początku 1828 roku Schubert zaczął przynosić zdrowie. Najwyraźniej kompozytor miał przeczucie bliskiej śmierci, więc spróbował pisać w gorączkowym tempie. W 1828 roku stworzył ogromną liczbę arcydzieł, które zyskały popularność po śmierci autora. Franz Schubert zmarł 19 listopada 1828 roku przed tyfusem.