897 Shares 4699 views

Troparia – co to jest? Jakie są troparia. Gdy są one wykonywane

Wśród wielu gatunków kościoła hymnography liturgicznego są takie utwory jak troparia. Co to jest i jak różnią się one od, powiedzmy, Psalmy? Skąd przyszedł do prawosławia, tej formie pobożnych pieśni? Jest to zawsze rymowane lub nie troparia napisany rytmiczną prozą? Kogo lub czego dotyczą? Są one niezależne dzieło muzyczno-poetycki, czy jest to tylko dodatek do czytania świętych tekstów? Poznasz odpowiedzi na te pytania, jeśli cześć tego artykułu.


pochodzenie

Podobnie jak wiele innych rzeczy w liturgii prawosławnej, troparia przyszedł do nas z Bizancjum. Nazwa motet wywodzi się od greckiego słowa «tropeon», co oznacza „pomnik”. Jest to łatwe do odgadnięcia, co do znaczenia terminu „troparia”. Dzięki tej pamięci liturgicznej ascetycznych wyczynów świętego, mówi etymologia. Ale to był dopiero początek. troparia można teraz dedykowane i urlop (one ujawniły jego istotę), a nawet ten kult. W epoce wczesnego chrześcijaństwa zostały skomponowane wyłącznie troparia aby uczcić pamięć świętych męczenników i towarzyszy. Proza one opowiadane swoje powołanie życia, popełnił cuda. Z IV – V wieku święty troparia stal napisany wierszyk. Jeszcze później dołączone do tekstu na początku i melodii, głos podwładnego.

twórczości artystycznej

W przeciwieństwie do psalmów, które w prawosławiu jako chór wykonywanych, troparia mieć raz na zawsze ustalonego tekstu. Dlatego ten gatunek jest bardziej elastyczny, to dobrze pasuje do muzyki. Zaczerpnięte z tekstu Psalter nie można zmienić, natomiast troparia miał ich autorów, a nawet kompozytorzy (były one nazywane „raspevschikov”). Najbardziej znanym z nich był Theodore Farmer, który utworzył pętlę służba dla katedr Kreml. Wszędzie w Rosji były bardzo popularne troparia. Co jest wynikiem twórczości ludu, o czym świadczy jego wyrazisty, bogaty język porównań wielu alegorycznych wyrażeń, metafor, rytmicznych powtórzeniach. W przeciwieństwie do psalmów w troparionu się począwszy wyraźna narracja. Także przeszedł pewną ewolucję i melodie piosenek. Odsunęła się od starożytnego prozodii i zaczął budować na mundurze liczba sylab wersów.

Innym znaczeniem terminu

Są naukowcy, którzy są skłonni do innej wersji etymologii słowa „troparia”. Że słowo to pochodzi od greckiego „Tréport” – „apply”. To jest powołanie śpiewów liturgicznych – przypominają wiernym o prawdziwym znaczeniu kazania księdza i usługi w ogóle. Tak więc, ta forma poetycka krótko formułuje podstawowe „Temat dnia”. Ale jeśli uhonorowany kilka imprez, na przykład, niedzielę i dzień świąteczny, podczas jednej i Studnia służbie liturgicznej, przeczytać kilka troparia. Potem na przemian wersety psalmu, który jest trzecim antyfonę. W zależności od co lub kto „leczonych” troparia, mogą być one również nazywane (Theotokion, Krestovozdvizhen). Jeśli są one wykonane na podobieństwo irmos (w jego melodii i rytmicznych), mogą one być krótkie przyśpiewki, które tworzą kanon.

Typy troparia

Wraz z rozwojem liturgii i hymnography było kilka gatunków śpiewów. Po pierwsze, nie jest podział na ten temat. Są chude i święta troparia. Najczęściej czytane „pobłażliwości” pieśni, dekret na świętego lub święto zjawiska do ludu do gloryfikacji ikoną. Można powiedzieć, że to jest – muzyczna ilustracja kazania i całego serwisu. Troparion niedziela mogłaby składać się z kilku hymnów, z przerwami na czytanie Biblii i wykonanie psalmów. Ponadto, nie jest częścią i funkcji. Tak, istnieje troparion, zwrotka, powtarzając tekst psalmu. Kathisma jest włożona pomiędzy głównymi piosenek. Hypakoi „reaguje” do wierszy po małym wejściem. Kontakion – trzeci i szósty troparion kanon utworów. I wreszcie stać się par zamieszanie. To brzmi irmos że na końcu piosenek i wystąpili razem zbieżne chórów.

Znani troparia

Istnieją prace hymnography liturgicznego, który zasłynął tak szeroko, że zostały przetłumaczone na inne języki. Liczba ta odnosi Troparion „Quiet Light”, stworzony na wieczór. Jego pojawienie sięga III wieku, jak już Wasilij Veliky wspomina go jako starożytnej tradycji Kościoła. Troparion tak piękne, że został przyjęty przez Łacińskiej liturgiki (lux tu gloriae). Wiadomo również hymn na cześć zmartwychwstania Chrystusa. Na Wielkanoc, najpierw przeczytać Troparion, a za nim kontakion „Jeżeli w trumnie zszedł byłeś …„Jak widać, praca ta może brzmieć jak kompletny kary i może być dodatkiem do innych bloków motety. Na przykład, troparion Boga – to dziewiąta piosenka kanonu, ale także świętem Matki Boskiej w ogóle.