146 Shares 2418 views

Publikowania własnych rąk. Okablowanie w mieszkaniu: Materiały, schemat połączeń

Jeśli okablowanie musi być zastąpiona przez długi czas, to zdarzenie musi się odbyć jak najszybciej. Pożądane jest, aby pokrywać się z tej lekcji do remontu pomieszczeń. Możemy powiedzieć, że uprząż z jego rąk do rąk nie jest tak łatwo. Zazwyczaj ta sprawa powinna być podjęta tylko wtedy, gdy nie ma wystarczającej ilości pieniędzy na profesjonalną pomoc. Średnie ceny w Federacji Rosyjskiej za 1 kwartał. Układ miernik okablowania w domu, wynosi od 800 rubli i powyżej.

Reguła „Złota”

Przed rozpoczęciem musisz nauczyć się podstawowych zasad pracy instalacji. Nic skomplikowanego, ale to musi być ściśle przestrzegane i realizowane. Jednym z tych wymagań – zastąpić drut aluminium z miedzią. Po drugie – zmiana schematu zasilania. Tutaj oznacza to, zastępując uziemione neutralny w sprawie ochrony konsumenta uziemienia. I ostatni wymóg – wykorzystanie okablowania oddzielne gałęzie zamiast okablowania rozgałęzień.

Jak aluminium, to było bardzo popularne w latach 1930-1970-tych kilku powodów. Po pierwsze, został uznany za przyjazny dla środowiska materiał, a po drugie – dość tani i dostępny dla publiczności. Ale wkrótce stało się jasne, że w celu uprząż to lepiej nie używać. Wynika to z następujących czynników:

 • Przez 20 lat, korzystanie z przewodów aluminiowych, staje się bardzo krucha z powodu procesów chemicznych. W rezultacie, okablowanie jest nie tylko niebezpieczne, ale również w pewnym stopniu niebezpieczne.
 • Kiedy aluminiowy zamoczenia, proces korozji galwanicznej zaczyna. Prowadzi to do całkowitego zniszczenia przewodów i awaryjnych.
 • Kontakt Aluminium są uważane za jeden z najbardziej niewiarygodne. Po pierwsze, materiał jest bardzo trudne do lutu, a po drugie – jest to szkodliwe.

coś innego

Jak dla obwodu zasilania jest używany w czasach sowieckich, TN-C nie jest idealny. Co więcej, nawet w dawnych czasach to nie był używany, ponieważ to było dobre, ale ponieważ może przyczynić się do elektryzować ludność była masowo bez użycia liniach dalekobieżnych i drogich metali. Można mówić o tym teraz w Rosji istnieje duża liczba wysokich budynków ze schematem TN-C, aby umieścić go po prostu nieuzasadnione. Stosując schemat ochrony ludności TN-CS, bezpieczeństwo użytkownika może zostać osiągnięty bez względu na stan okablowania. Często ten punkt jest obniżany przez władze lokalne, więc wykorzystać swoje ręce i ustawić.

Co do programu razvetlitelnoy, jest to również środek konieczny. Istotą całego systemu był fakt, że w grubszego drutu (centralnego) jest podłączony mieszkanie. Ten rozwidlenie zostało umieszczone w skrzynkach rozdzielczych. Duża ilość skrętów, zaciski i innych sposobów wiązania, doprowadziło do tego, że te miejsca są narażone ze względu na prawdopodobieństwo wilgoci i izolacji. Dlatego okablowanie jest wykonany własnymi rękami dzisiaj nieco inaczej. Z każdej grupy jest wejście do kabla z jednego kawałka, bez izolacji i terminali.

Okablowanie w mieszkaniu z rękami: kroki robocze

Spędzać czas na pracę instalacji, a także koszty finansowe mogą zostać znacznie zmniejszone. Ale do tego konieczne jest, aby stosować się do technologii i postępuj zgodnie z instrukcjami. Wszystkie prace można podzielić na pięć etapów:

 • Obwód rozwój;
 • sporządzenie planu i jego zatwierdzenie, zatwierdzony i obwodu okablowania;
 • prowizoryczna naprawa urządzeń;
 • Prace instalacyjne;
 • Mechanizmy instalacyjne: przełączniki, gniazda, itp

Przed rozpoczęciem prac montażowych zaleca się wykonać uziemienie i ginących. Okablowanie instalacji elektrycznej w mieszkaniu odbywa się w ostatnim etapie, a zwłaszcza złożoność nie jest. Ale w każdym przypadku możemy mówić o znaczących oszczędności. Jeśli okablowanie w mieszkaniu z rękami zostaną zrealizowane w całości, trzeba kupić tylko materiał, a to jest 65% oszczędności. Jeśli jakakolwiek część prac zostanie powierzone profesjonalistom, można spodziewać się 20-50% oszczędności.

moc napędową

Postać w sekcji jest wyłącznie do celów informacyjnych. Niemniej jednak, taki system jest obowiązkowy i jest trudne do wykonania bez niego. Jeśli chodzi o warunki, najpierw trzeba zrozumieć, to do nich: KWA – licznik i RCD – urządzenie prądu szczątkowego. Na rysunku pokazano również, że schemat ideowy pojedynczej linii telefonicznych. Parę kresek ukośnych w wierszu mówi, że zamiast jednego kabla, są dwa: faza i neutralny. Są one zawarte razem. Jeśli używasz przewód trójfazowy, trzy kreski będzie.

Każdy taki schemat okablowania mogą być dostosowane do Twoich potrzeb. Na przykład, możesz zdecydować, w jaki sposób rozprowadzać przewody na punkty. W każdym razie, ma to sens, aby narysować własny wzór, nawet na podstawie finału. Jeśli wszystko inne zawiedzie, prace można pozostawić profesjonalistom. będzie musiał oryginalne dane, więc ilość pracy jest wystarczająco duży. Niemniej okablowanie własnych rąk nie jest wykonywana bez prekompilowany schematu.

Jak myśleć o energii elektrycznej?

Prawidłowe okablowanie jest zawsze na podstawie wybranej władzy. Na przykład, w osiedlach domków wydane limit 10-20 kW, ale mieszkania nie są takie, aby zobaczyć cud. Jeżeli dom jest stary, a okablowanie jest wciąż radziecki, maksymalna moc, która będzie stać drutu 1,3 – 2,5 kW. Jeśli nie ma automatyczne wyłączanie, zbyt wiele zasilany sprzęt doprowadzi do tego, że okablowanie spali. Jeśli nie jest to maszyna zainstalowana przy wejściu, to zawsze zapukać. Ale to na pewno powiedzieć, że 2 kW dla współczesnego konsumenta – to jest bardzo mały, więc podstawą do obliczenia niezbędne jest ustalenie limitu co najmniej 4,3 kW mocy. W tym przypadku przewody muszą nadal trzymać. Ponadto, nie jest czynnikiem prac przypadkowości. Polega ona na tym, że cały sprzęt domowy jednocześnie jeden nie obejmuje, to znaczy, jeśli zaczęło się umyć, to nie znaczy, że można uruchomić odkurzacz, czajnik, klimatyzacja, itd.

Dane techniczne mieszkań 40-100 metrów kwadratowych, co następuje:

 • Obwód główny A przy 25-32 (w zależności od rozmiaru). W tym przeciążenia współczynnik bezpieczeństwa powinna wynosić co najmniej 1,3 A i nie więcej niż 1,5 A.
 • Różnicowo-prądowe (różnicowo-prądowych) – 50a.
 • Powinien udać się do kuchni dwa oddziały 4 mm 2 odcinek z pistoletu 25 A i 50 A RCD dla każdego oddziału.
 • Kondycjonowanie (jeśli są dostępne) – przekrój drutu 2,5 mm 2, maszyna – 16A, 20A na PST.
 • Branża wylotowe obwody oświetleniowe i wymagają użycia przewodów 2,5 mm 2. W tym przypadku, można to zrobić bez maszyny. W zasadzie, z wiedzą o wszystkich tych danych mogą być wykonywane połączenia przewodów.

Przygotowanie planu

Okablowanie w domu własnymi rękami zaczyna się od przygotowania planu. Wszystko zaczyna się od tego, że licznik w jednym pokoju są dwa oddziały. Jeden z nich – okablowanie gniazd, a drugi – światło. Wejście AC do łazienki – jest to skomplikowany przypadek, który wymaga szczególnej uwagi. Ale pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie lampę w bezpiecznej wersji (wodoodpornej).

W swoim planie wyznaczone tylko przez te oddziały, które idą do instalacji stałych, takich jak gniazdka, przełączniki elektryczne typu stacjonarnego, etc. Nawiasem mówiąc, konstrukcje trwałe powinny obejmować te, które są sztywno ustalone lub napędzanych przez stałe połączenie. Szczególną uwagę należy zwrócić na dodatkowe elementy, które są teraz bardzo podobny do planu. Tutaj mówimy o diody LED sufitowe, różne przenoszenia i przedłużaczy na balkon. Wszystko to znacznie komplikuje system i zaśmiecanie, a inspekcja nie przyjmuje takiego wprowadzenia. Pamiętaj podstawową zasadę – okablowanie w domu własnymi rękami nie jest przeznaczony do utrzymywania oddziałów na balkon, loggia, etc. Jest to rażące naruszenie SAE.

Wiązka przewodów przez pokoje

Tak, teraz nadszedł czas, aby dostarczyć wkładkę w każdym pokoju. Największą trudnością jest łazienka. Jest łatwo się domyślić, że jest to pomieszczenie o dużej wilgotności, więc środki bezpieczeństwa powinny być ściśle przestrzegane. Ponadto, jeżeli podłoga będzie spryskane wodą, a człowiek, parowa, jego rezystancja maleje. Porażenie prądem w tym przypadku może prowadzić do śmierci, a nawet RCD nie pomoże tutaj.

Jak wspomniano powyżej, praca będzie dużo. Należy zacząć od tego, że całkowicie zmienia okablowanie urządzenia kotłowni i mycia, prysznic, etc. przez dłuższy czas. Następnie te przewody przez cokół i otwory w ścianie prowadzone są do kuchni. Tam musi być listwa, która jest „na stałe” tryb łączy pralkę i podgrzewacz wody. Pozostałe szczeliny można włożyć wszystko. Te proste środki mogą zmniejszyć ryzyko porażenia prądem do zera, jak odsłonięte przewody i połączenia będą w drugim pokoju. Przed przeprowadzić okablowanie, sprawdzić proponowane kable. Priorytetem jest używany zabezpieczony przewód trzy-przewodowe.

Co do łazienki, to wszystko jest łatwe. Oświetlenie jest dostarczany na jednej gałęzi. Ponadto, łazienka i WC uchwyt może być połączone szeregowo, nic złego.

Kuchni i innych pomieszczeń

W kuchni trzeba będzie przeznaczyć dwa oddziały. Jeden z nich korzystać z łazienki. Pożądane jest, aby wybrać drutu o przekroju 4 mm2. Sprzęt ochronny stosowany jest taki sam jak w łazience. Niektóre różnice są w punktach przyłączeniowych. Kuchnia jest konieczne stosowanie dwa potrójne gniazda. Z nich będzie pracować cały sprzęt elektryczny: zmywarka, piekarnik elektryczny, czajnik elektryczny, kuchenka mikrofalowa, itd. Ponadto, w jednym z gniazd listwy zasilającej jest podłączony do łazienki. Co do lokalizacji wylotów, tutaj jesteś wolny, aby wybrać dla siebie. Wskazane jest, aby zorganizować je z dala od powłoki i miejscach, gdzie mogą być wycieki wody.

W korytarzu i przedpokoju są dwa oddziały: jeden – na wylocie, drugi – na oświetlenie. Jeśli kilka punktów świetlnych (reflektory), następnie każdy z nich powinien udać się do jego wyniku. W pokoju dziecięcym wszystkie takie same, ale z tylko jedną znaczącą zmianę – wylot musi mieć tarczę ochronną, najlepiej zamykany na klucz. przewody elektryczne w drugim pokoju (pokój dzienny, sypialnia, etc.) odbywa się w podobny sposób. W ogóle, 2, 3-pokojowe mieszkanie jest niezbędne do korzystania z około 15 oddziałów.

Jak określić markę kabla?

Oczywiście, należy wybrać odpowiedni przewód do okablowania. Wielu specjalistów zaleca, aby dać pierwszeństwo NYM. Jest to kosztowne kabel Europejska, która w rzeczywistości nie jest tak dobry. Fakt, że jego wymagania techniczne dla instalacji nie pozwala okablowanie w mokrym betonie. Zgadzam się, nie ma gwarancji, że betonowy będą przechowywane na sucho. Jest więc lepiej, aby dać pierwszeństwo do kabla krajowym. Najczęstszymi opcje – VVG i SPAP. Pierwszy ma niezawodną izolację i wysoką cenę. Drugi – bardziej opcja budżet, który, jeśli jest poprawnie zainstalowane nie będzie miał zastrzeżeń. Wszystkie opcje są single-core. Elektrycy można powiedzieć od razu, że, jak mówią, to nie jest bezpieczne. Jednak chodzi o to, że kabel wielożyłowy w ścianie też nie daje żadnych gwarancji, ale cena jest kilkakrotnie wyższa. W przypadku korzystania z kabla SPAP, może napotkać problem. To ze względu na sztywność drutu. Ale w pewnej staranności można to zrobić. Jeśli po rękoma, a następnie, w każdym przypadku konieczne jest przygotowanie się do wyzwań, a następnie cieszyć się wynik.

wniosek

Nie zapominajmy, że zanim jakakolwiek praca konieczne będzie całkowite odłączenie mieszkanie. W tym celu zwrócił się wewnątrz krawędzi lub wyłączyć urządzenie. Ale nawet w tym przypadku, to należy rozumieć, że przewód jest pod napięciem w każdej chwili może stać się na żywo. Z tego prostego powodu, należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa: nie wolno dotykać kabla narażone części ciała, ubranie.

Jak dla shtrobleniya, to jest bardzo czasochłonne, zakurzony i hałaśliwe prace. Stroebe, nawiasem mówiąc, powinno być ściśle poziome lub pionowe. Wykonaj nachylone kanały są nie tylko niebezpieczne, ale również bezcelowe. Ponadto należy sprawdzić z sąsiadami, aby zapobiec nikomu z nich.

Okablowanie – jeden z najbardziej podstawowych lekcji końcowym etapie pracy. Kompleks nie ma nic. Zmierz się kawałki kabla i falowanie, to jest ciągnięta po podłodze. Końce przewodów w tulejach są wprowadzane do otworu. Wszystkie zgłoszenia muszą towarzyszyć kit alabastru Stroebe (co 50 cm). Nie zapominaj, że otwarta okablowanie w łazience jest niedopuszczalne. Utrzymując wszystkie powyższe wymagania, jesteś w stanie częściowo lub sami przeprowadzić prace instalacyjne przy okablowaniu elektrycznym. Więc nie tylko zaoszczędzić, ale także zdobyć cenne doświadczenie.