530 Shares 5417 views

kwas chlorowodorowy

gazowego chlorowodoru około 1,3 razy cięższa od powietrza. On nie ma żadnego koloru, ale z ostrym duszące i charakterystycznym zapachu. W temperaturze minus 84c, gazowy chlorowodór przechodzi ze stanu ciekłego i zestala się w temperaturze minus 112 °. chlorowodorek rozpuszcza się w wodzie. Jeden litr H2O może absorbować do 500 ml gazu. Rozwiązaniem jest jego kwas solny lub kwas solny. Stężonego kwasu chlorowodorowego w 20 ° C, charakteryzuje się maksymalną możliwą frakcji masy podstawowej substancji wynosi 38%. Rozwiązanie – silny kwas jednozasadowy (w powietrzu „pali” oraz dostępność wilgoci podczas formowania kwaśnej mgły), posiada również inne nazwy: kwas solny, a na ukraińskiego nomenklatury – Chlorek kwasowy. Wzór chemiczny może być reprezentowane w postaci: HCI. masa molowa wynosi 36,5 g / mol. Gęstość stężonego kwasu solnego w temperaturze 20 ° C równe 1,19 g / cm. To jest szkodliwa substancja, która należy do drugiej klasy niebezpieczeństwa.


W „suchej” postaci chlorku wodoru nie mogą wchodzić w interakcje z aktywnymi metalami, a w obecności wilgoci reakcja przebiega bardzo intensywnie. Ten silny kwas solny jest w stanie reagować z wszystkich metali, które znajdują się na lewo od wodoru w szeregu elektrochemicznym. Ponadto reaguje z podstawowych i amfoteryczne tlenki, zasad i soli z:

  • Fe + 2HCl → FeCl2 + H2 ↑;
  • 2HCI + CuO → CuCl2 + H2O;
  • 3HCl + Fe (OH) 3 → FeCl3 + 3H2O;
  • 2HCI + Na2CO3 → 2NaCl + H2O + CO2 ↑;
  • HCl + AgNO3 → AgCl ↓ + HNO3.

W uzupełnieniu do ogólnych właściwości charakterystycznych dla każdego z mocnym kwasem, kwas chlorowodorowy ma właściwości w postaci stężonej redukcji poddaje się reakcji z różnymi środkami utleniającymi, uwalniając wolny chlor. Sole połączenia chlorki kwasowe. Prawie wszystkie są łatwo rozpuszczalne w wodzie i całkowicie oddzielić na jony. Trudno rozpuszczalne: PbCI2 chlorek ołowiu, chlorek srebra AgCI, chlorek rtęci Hg2Cl2 (kalomelowa) i chlorek miedziawy CuCI. Chlorowodór jest w stanie wejść w reakcję addycji do nienasyconych węglowodorów z podwójnym lub potrójnym wiązaniem, w którym chloropochodne organiczne osad.

W warunkach laboratoryjnych chlorowodoru otrzymuje się, gdy wystawione na działanie suche chlorku sodowego stężonym kwasem siarkowym. Reakcję prowadzono w różnych warunkach mogą występować w celu utworzenia soli sodowej kwasu (lub nośnik)

  • H2SO4 + NaCl + HCI → NaHSO4
  • H2SO4 + 2NaCl → Na2SO4 + 2 HCl.

Pierwsza reakcja przechodzi z lekkim ogrzewaniu, drugi – w wyższych temperaturach. Dlatego też, w chlorku laboratorium wodoru lepszego odbierania pierwszego sposobu, która jest zalecana ilość kwasu siarkowego się szybkość odbioru NaHSO 4 soli z kwasem. Następnie, rozpuszcza się chlorowodór w wodzie otrzymuje się kwas solny. W przemyśle, jest otrzymany przez wypalanie w atmosferze wodoru lub chloru wpływających suchego chlorku sodu (tylko w drugim równaniu reakcji) stężonego kwasu siarkowego. Ponadto chlorowodoru otrzymuje się jako produkt uboczny w chlorowania nasyconych związków organicznych. W przemyśle chlorowodoru otrzymuje się za pomocą jednej z powyższych metod, rozpuszcza się w specjalnych wieżach, w którym ciecz przechodzi z góry na dół, a dostarczany gaz od dołu do góry, to znaczy w zasadzie przeciwprądu.

kwas solny jest transportowany w specjalnych zbiornikach lub pojemnikach klejące, jak również w baryłkę 50 litrów plastikowych lub szklanych butelkach o pojemności 20 litrów. Gdy reakcja kwasu z metalami istnieje niebezpieczeństwo wybuchu mieszanki wodorowo-powietrzne. W związku z tym, należy całkowicie wyeliminować w wyniku kontaktowania uformowanego reakcję wodoru z powietrzem, lecz również (przez antykorozyjnych) kontakt kwas metalami. Przed urządzeń, które transmitują i rurociągi, w którym zostało ono przechowywane lub transportowane do naprawy, jest konieczne do przeprowadzenia za pomocą azotu i monitorowania stanu fazy gazowej.

Chlorowodór jest powszechnie stosowany w produkcji przemysłowej i w warunkach laboratoryjnych. Służy do trawienia metalu wytwarzanie soli oraz jako odczynnik w badaniach analitycznych. kwas solny jest wytwarzany przez techniczne GOST 857-95 (tekst jest identyczny z międzynarodową normą ISO 905-78), odczynnik – według GOST 3118-77. Stężenie produktu technicznego zależy od jakości i odmiany mogą być 31,5%, 33% lub 35%, a ich wygląd jest żółtawy z powodu zawartości żelaza zanieczyszczenia chloru i innych substancji chemicznych. kwas reaktywne muszą być bezbarwna i przezroczysta ciecz z ułamku masowym od 35 do 38%.

Co jest cyna plaga?
657 shares 1778 views
284 shares 6322 views
Badania: meduzy żyć wiecznie?
102 shares 7079 views
355 shares 984 views