386 Shares 3172 views

Węglowodany: znaczenie, które grupy są podzielone na węglowodany i ich rolę w organizmie człowieka

Węglowodany są jednym z najważniejszych elementów niezbędnych do utrzymania optymalnego stanu ludzkiego ciała. Są to główni dostawcy energii, składający się z węgla, wodoru i tlenu. Znajdują się one głównie w produktach pochodzenia roślinnego, mianowicie w cukrach, produktach piekarskich, pełnych ziarenkach i płatkach zbożowych, ziemniakach, błonniku (warzywach, owocach). Uważam, że mleczarnia i inne przeważnie białko nie zawierają węglowodanów. Na przykład w mleku występują również węglowodany. Są to cukier mlekowy – laktoza. W tym artykule dowiesz się, które grupy są podzielone węglowodany, przykłady i różnice tych węglowodanów, a także możesz zrozumieć, jak obliczyć ich niezbędną stawkę dzienną.

Główne grupy węglowodanów

Więc teraz dowiemy się, które grupy są podzielone na węglowodany. Specjaliści określają trzy główne grupy węglowodanów: monosacharydy, disacharydy i polisacharydy. Aby zrozumieć różnice, rozważ szczegółową analizę każdej grupy.

  • Monosacharydy to proste cukry. W dużych ilościach są zawarte w cukrze gronkowym (glukozie), cukrze owocowym (fruktozie) itp. Monosugars rozpuszcza się w cieczy, dając jej słodki smak.
  • Disacharydy – ta grupa węglowodanów, które są podzielone na dwa monosacharydy. One całkowicie rozpuszczają się w wodzie i mają słodki smak.
  • Polisacharydy – ostatnia grupa, reprezentująca złożone węglowodany, które nie rozpuszczają się w płynach, nie mają wyraźnego smaku i składają się z mnogości monosacharydów. Mówiąc prosto, są to polimery glukozowe: wszyscy znamy skrobię (węglowodan rośliny rezerwowej), celulozę (ściana komórek roślinnych), glikogen (rezerwuj węglowodany grzybów, a także zwierzęta), chitynę, peptidoglikan (mysi).

W węglowodanach której grupa najbardziej potrzebuje ludzkiego ciała

Biorąc pod uwagę kwestię podziału grup węglowodanów, warto zauważyć, że w większości są one zawarte w produktach pochodzenia roślinnego. Obejmują one ogromną ilość witamin i składników odżywczych, więc węglowodany muszą być obecne w codziennej diecie każdego człowieka, który prowadzi zdrowy i aktywny tryb życia. Aby dostarczyć organizmowi tych substancji, konieczne jest spożywanie jak największej ilości zbóż (chleba, chleba, chleba itp.), Warzyw i owoców.

Glukoza, tj. Zwykły cukier jest szczególnie użytecznym składnikiem osoby, ponieważ ma korzystny wpływ na aktywność umysłową. Cukry te w procesie trawienia są prawie natychmiast wchłaniane we krwi, co przyczynia się do wzrostu poziomu insuliny. W tej chwili osoba doświadcza radości i euforii, więc cukier uważa się za lek, który w przypadku nadmiernego spożycia powoduje uzależnienie i negatywnie wpływa na zdrowie. Dlatego też spożycie cukru w organizmie powinno być kontrolowane, ale nie można go całkowicie odrzucić, ponieważ glukoza jest rezerwowym źródłem energii. W organizmie staje się glikogenem i jest osadzany w wątrobie i mięśniach. W momencie rozszczepienia glikogenu, działanie mięśniowe wymaga więc utrzymania optymalnej ilości ciała w organizmie.

Normy stosowania węglowodanów

Ponieważ wszystkie grupy węglowodanów mają swoją własną charakterystykę, ich zużycie powinno być wyraźnie mierzone. Na przykład, polisacharydy, w przeciwieństwie do monosacharydów, powinny wchodzić do organizmu w większych ilościach. Zgodnie z nowymi normami dietetycznymi węglowodany powinny stanowić połowę dziennej racji, tj. Około 50% – 60%.

Obliczanie ilości węglowodanów potrzebnych do życia

Dla każdej grupy ludzi potrzebna jest inna ilość energii. Na przykład dzieci w wieku od 1 do 12 miesięcy wymagają fizjologicznego zapotrzebowania na węglowodany waha się między 13 gramami na kilogram wagi i nie należy zapominać, które grupy mają udział w węglowodanach obecnych w diecie dziecka. Dla dorosłych w wieku od 18 do 30 lat dieta węglowodanowa zmienia się w zależności od kierunku działania. Więc dla mężczyzn i kobiet zajmujących się pracą umysłową tempo zużycia wynosi około 5 gramów na kilogram wagi. W konsekwencji, przy normalnej masie ciała, zdrowa osoba potrzebuje około 300 gramów węglowodanów dziennie. Wskaźnik ten różni się również w zależności od płci. Jeśli dana osoba jest zaangażowana głównie w ciężką fizykę lub uprawianie sportu, do obliczania normy węglowodanów stosuje się następującą formułę: 8 gramów na kilogram wagi normalnej. Ponadto w tym przypadku uwzględniono również fakt, że grupy są podzielone na węglowodany, które dostarczane są z żywnością. Powyższe wzory pozwalają nam obliczyć głównie ilość złożonych węglowodanów – polisacharydów.

Przybliżone normy dotyczące spożycia cukru dla niektórych grup osób

Jeśli chodzi o cukier, w swojej czystej postaci jest to sacharoza (cząsteczki glukozy i fruktozy). Dla dorosłych tylko 10% cukru jest uważane za optymalne z ilości kalorii spożywanych dziennie. Dokładnie, kobiety dorosłe potrzebują około 35-45 gramów czystego cukru dziennie, dla mężczyzn ta liczba jest wyższa – 45-50 gramów. Zwykła ilość sacharozy waha się od 75 do 105 gramów dla tych, którzy aktywnie angażują się w pracę ręczną. Dane te pozwolą osobie na prowadzenie działalności, a nie na spadek siły i energii. Jeśli chodzi o błonnik (błonnik), ich ilość należy również określić indywidualnie, biorąc pod uwagę płeć, wiek, wagę i poziom aktywności (nie mniej niż 20 gramów).

Dzięki temu, określając, które trzy grupy są podzielone na węglowodany i zrozumieć znaczenie w ciele, każda osoba będzie w stanie samodzielnie obliczyć wymaganą ilość na życie i normalną zdolność roboczą.