199 Shares 9596 views

Gaz-51: zebrać trzy miliony samochodów

Ciężarówka GAZ-51 jest prawdopodobnie najbardziej udany samochód podczas istnienia radzieckiego przemysłu samochodowego. Od początku rozwoju w 1937 roku i ostatniego wagonu zszedł z taśmy montażowej w 1975 roku, trzy i pół miliona GAZ-51 został zwolniony. Wytwarzanie takiej dużej liczby pojazdów może być spowodowane ugruntowanym procesem wytwarzania elementów i podzespołów, ustalonych liniach produkcyjnych i wreszcie specjalisty montażu.


Zadaniem set od początku był bardzo prosty: musimy niezawodnego wózka, wszechstronny, z dobrym zasobem i bezpretensjonalny usług. I tak okazało GAZ-51. W połowie 1938 wszystkich prac przygotowawczych, zestaw rysunków odbywa się w sklepie i rozpoczął produkcję zespoły zostały zakończone. W ciągu dwóch lat, samochód doprowadzony do pełnego stanu, w 1940 roku przeszły testy i GAZ-51 natychmiast dostaje centrum wystawowego, w pawilonie z najlepszych osiągnięć inżynierii Radzieckiego.

Ledwo rozpoczęły przygotowania do rozpoczęcia seryjnej produkcji nowego samochodu, jak zaczęła się wojna. Praca została zawieszona aż do 1943 roku, ale czas nie było na próżno, sprzętu wojskowego, zwłaszcza opancerzony sześciocylindrowe silniki, dał cenne doświadczenie, że po wojnie był wykorzystywany przez przemysł motoryzacyjny biura projektowania ZSRR. A w lecie 1945 roku, prototyp GAZ 51 został przekazany do rządu. Urządzenie zostało zatwierdzone i zalecane do produkcji seryjnej. produkcja samochodów przenośnik została uruchomiona w rekordowym czasie, przez bezwładności wszystko było zrobione bardzo szybko po wojnie, a dziesiątki, a potem setki nowych maszyn zaczął być zbudowany w stoczni oczekujących na wysyłkę.

Wraz z już ustalonego produkcji seryjnej GAZ 51, właściwości techniczne, które już były dobre, nadal poprawić projekt. Szczególną uwagę zwrócono na silnika, na przykład blok silnika nie spadnie poniżej otworu tłoka i tulei włożonej z żeliwa sferoidalnego w nim, która jest dwukrotnie zwiększonej długości życia tłoka. Następnie zużycie żelaza podshlifovyvali podstawie wielkości naprawy wstawiony kompressionnnymi pierścieni tłoków i innych parametrów silnika ponownie jako nowe. Znacząco zwiększona trwałość silnika poprzez zainstalowanie chłodnicę oleju, jak również wzrost ciśnienia w systemie smarowania, główny i łączenie tulei korbowodu.

Wszystkie samochody GAZ 51 malowanych w kolorze ciemnej zieleni, z wyjątkiem pojazdów wyłącznie specjalistycznego: ognia były czerwone i taksówki cargo kratkę zauważył na drzwiach dostępu. Większość produkowanych ciężarowe zostały wysłane do prac rolniczych, działali oni w kołchozach i państwowych, przedsiębiorstw i zautomatyzowane konwojach wydziałów budowlanych. GAZ-51 nie pasował pod rozładunku wywrotki, praca ta została uznana za maszyny nieopłacalna. W latach powojennych zakład produkuje ciężarówki trzech ton ZIS-5, który z powodzeniem poradził sobie ze wszystkimi zadaniami budowlanymi. Ale w sowieckiej wojskowej ciężarówki GAZ-51 był regularnie iw dużych ilościach dostarczane. Na jej podstawie wydano wozów bojowych zwanych „Katyusha”. Ciężarówki były używane w jednostkach wojskowych jako pełnoetatowych transporterów, zamontowanych wzdłuż boków składanych ławek i żołnierzy stacjonujących w organizmie.