689 Shares 9233 views

Zachodni Kazachstan: historia, ludność, gospodarka

Zachodni Kazachstan – jednym z regionów gospodarczych i geograficznych Rzeczypospolitej o tej samej nazwie. Oprócz tej części kraju w ramach państwa przeznaczono regiony Północnej, Środkowej, Południowej i Wschodniej, z których każdy posiada zestaw cech, które odróżniają go od innych (położenie geograficzne, klimat, topografii, zwłaszcza gospodarki, itd.)

krótki opis

Region Zachód, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w zachodniej części kraju i jest jedynym terytorium ekonomiczne i geograficzne Kazachstanu, który ma dostęp do dużego akwenu (Morza Kaspijskiego). Na zachodzie i północy reprezentowane granice dzielnica z Federacji Rosyjskiej, w południowo – z Turkmenistanu i Uzbekistanu, a na wschodzie – z północnej, środkowej i południowej regionów Republiki Kazachstanu.

cechy lokalizacja

Charakterystyczną cechą tego regionu jest fakt, że zachodni Kazachstan znajduje się na granicy Europy i Azji. Znaczna część regionu znajduje się w East European Plain i depresji Kaspijskiego. Tak więc, Mangyszłaku, geograficzny związany z depresją Kaspijskiego, umieszczonego na wysokości 132 m nad poziomem morza (Karakija). W północnej części obszaru gospodarczego i geograficznym jest południowe ostrogi Ural stanowiących niewielki łańcuch górski o nazwie Mugodzhary, który jest najwyższym punktem górskiej Boktybay (657 m).

warunki klimatyczne

Zachodni Kazachstan ma klimat kontynentalny generalnie jest ostro, charakteryzuje się gorącym latem i mroźne zimy. Jednakże, w obszarze położonym w pobliżu Morza Kaspijskiego łagodniejsze warunki pogodowe przy średniej temperaturze -5 ° C stycznia

Wody i zasobów naturalnych

Region ma bogate wybrzeże Morza Kaspijskiego i sieci rzecznej drenażu wewnętrznego (rzeka Ural, Emba, Wołgi i inni.), Jak również szereg małych słonych jezior. Western Kazachstanu ich głębokości ma duże złoża ropy i gazu (Tengizu, Kaszagan i in.), Chromu, niklu, cynku, miedzi i węgla.

Obecność ropy naftowej i gazu do przedstawienia swoich największych naftowych i gazowych okolicznych regionach Kazachstanu, która odgrywa ważną rolę w życiu gospodarczym państwa.

przemysł

Na terenie zachodniego Kazachstanu znajduje się fabryka farb Aktobe, Aktobe roślinę związków chromu, Atyrau rafinerii i zakładów chemicznych w miejscowości Alga. Wszystkie przedsiębiorstwa są sprawne.

W ostatnich latach region otrzymał wielkie budowy maszyn rozwoju, przemysłu lekkiego i spożywczego. Również w zachodnim Kazachstanie stał słynie z rolnictwa, reprezentowaną przez zwierząt w produkcji roślinnej i przemyśle rybnym.

infrastruktura

Długa linia przybrzeżna Morza Kaspijskiego stanowi obecność w obszarze portowym, z których największa znajduje się w mieście Aktau. W kilku miejscowościach mają lotnisk (Atyrau, Aktau, Aktobe i Uralsk), dobrze rozwiniętą sieć drogową, reprezentowanych przez obie drogi i koleje. Sieć gazu i usług Oil Company „KazTransOil”, Caspian Pipeline Consortium i innych.

W regionie istnieje kilka oddziałów banków krajowych i Narodowego Banku państwa. Gospodarka zachodnim Kazachstanie jest związane z budową zakładu przetwórstwa gazu, nowego gazociągu i linii kolejowej „Bejneu-Zhezkazgan”.

Historia regionu

Historycznie, terytorium zachodniego Kazachstanu jest na skrzyżowaniu Jedwabnym Szlaku. Pod koniec XIX wieku w regionie były najważniejsze targi (Temir, Urda i inne). Wiele miast w zachodnim Kazachstanie zachowała swój dziedzictwa historycznego, wyrażona w życiu wsi i architektury miasta. Historia zachodnim Kazachstanie przeplata się z historią starożytnego miasta o nazwie szopy, który znajdował się na szlaku handlowym z Europy do Chin. Oto jedna z najstarszych części Uralu, Mauzoleum Becket-Ata, obiekty przemysłu obronnego ZSRR położony w Emba.

Region Zachód jest obecnie

Obecnie region ten obejmuje 4 obszary: West Kazakhstan, Aktobe, Atyrau i Mangystau. Większość ludzi żyje w regionie Aktobe (830 tys.), A najniższy w Atyrau (555 tys.). Największe miasta – Aktobe (440 tys.), Uralsk (230 tys.), A także Atyrau (217 tys.). Populacja zachodnim Kazachstanie na danych z 2012 roku – około 2,5 mln osób, czyli stosunek liczby osób / obszar regionu sprawia, że gęstość reprezentowany przez strefy ekonomicznej i geograficznej z najniższych w kraju. Krajowy skład stoiska Kazachów (1,8 mln) i rosyjski (300 tys.). Również w regionie zamieszkanym przez Tatarów, Ukraińców, Białorusinów, Azerów i innych grup etnicznych.

Zatem zachodni Kazachstan jest terenem o bogatej historii i dziedzictwa naturalnego, co pozwala na rozwój gospodarki w danym regionie i całym kraju. Na potencjał tego obszaru jest uznana za jedną z najpotężniejszych, bo tam są wszystkie warunki do dalszego rozwoju w różnych dziedzinach przemysłu i nie tylko. Przynajmniej to pomoże różnorodne wydobywania zasobów naturalnych. Niektóre z nich są w stanie trzymać się gospodarki zachodnim Kazachstanie i stworzyć wszelkie warunki do powstania silnego regionu, które planowane jest, aby w najbliższych latach.