151 Shares 2958 views

VAZ-21218 „Handicap”: dane techniczne, opinie właścicieli, jazdę próbną

O VAZ-2121 „Niva” zostało powiedziane wiele słów. Jest to pierwsza krajowa wygodny SUV na całym świecie.


A ilu rosyjski kierowcy są świadomi „Niwa”? Z linii montażowej idzie „Taiga”, w zakładzie pilot zbierane pięciodrzwiowej VAZ-2131. Ale nawet na drogach krajowych istnieją wersje pośrednie. To VAZ-2129 – wersja trzydrzwiowa z długim rozstawem osi, które zostały już wycofane z produkcji, a VAZ-21218 „Fora”. Ten samochód jest bardzo interesująca. I pomimo tego, że już nie jest produkowany model jest popytu wśród fanów. Średnia ciało trzydrzwiowy „Niva” ciasne, a modyfikacja pięciodrzwiowa na podstawie VAZ-2121 – nie. „Handicap” jest czymś w rodzaju kompromis.

„Fora” – co to jest?

„Pole Fora” – trzy-drzwiowy pojazd terenowy z napędem na wszystkie koła. Wnętrze jest wykonane w sposób kompletny „Suite”. Pojazd może być obsługiwany w każdych warunkach. Aby to zrobić, projektanci wyposażony model z co potrafią. Jest to stały napęd na cztery koła na wszystkie cztery koła, blokada dyferencjału, wysoki prześwit. Model ten został po raz pierwszy wprowadzony w 1998 roku. Ale to nie jest najważniejsze. „Niva” była zawsze zainteresowane kierowców jak dobrym obiektem do tuningu. Na dachu zamontowane reflektory, zderzaki wyposażone w wyciągarki, koła były zdecydowanie na ogromne opony błotem. Istnieje wiele wariantów tych modeli. „Bronto” firmą zajmującą się produkcją pojazdów specjalnych. Firma opracowała pojazdów opancerzonych dla potrzeb kolekcjonerów. Nazywano ich „Siła” i zostały wyprodukowane w oparciu o VAZ-2121. Bronto-komórkowe były następnie w flot wszystkich szanujący się bank.

Ale firma nie zatrzymał się po pomyślny rozwój maszyn do banków wziął rozszerzoną gamę. pojazd terenowy został wydany nazwie „bagno” i wydłużony do 300 mm „Pole Fora”. Wraz z „marszu” i „życie”, „Faure” w 1997 roku został pokazany na targach motoryzacyjnych w Moskwie. Model to jest bardzo zainteresowany miłośników off-road. Po tym „Bronto” otrzymuje certyfikat na sprzedaż „Odds”. W skrócie, „Handicap” to samo „Siła”, ale bez pancerza na ciele (tzw wersja cywilna). Rozważyć cechy tego samochodu.

wygoda

Najważniejszą różnicą VAZ-21218 – jest, oczywiście, rozstaw osi, który został przedłużony o 300 mm. Ponadto, inżynierowie nieco podniesiony dach. Te milimetry, wynikające ze wzrostu, jeśli nie w celu zwiększenia objętości bagażnika oraz zwiększenie miejsc w kabinie. Inny samochód również i szersze drzwi. Właściciele wiedzą, jak trudno jest przebrnąć dorosła na tylnym rzędzie zwykłej „Niva”. Nie ma takiego problemu – w samochodzie, można wprowadzić bez problemów.

Pomimo faktu, że „upośledzenie” nie różni się wyglądem od standardowego modelu w różnicą jest odczuwalny natychmiast. Teraz tam jest zakręt, aby dostać się na tylnej kanapie. A przednia lądowanie jest dość wygodne. Ze względu na 300mm pasażerów stała się o wiele bardziej komfortowe. Teraz już nie trzeba zginać kolana. Krzesła zostały usunięte z obszaru z łuków kół, z powodu której, a więc była mała szerokość podstawy jest ograniczone jeszcze bardziej.

tułów

Przed nadejściem VAZ-21218 w bagażniku „Niva” został umieszczony kilka małych walizek więc narzędzia lean. Trunk „kursy” więcej. Jeśli zachodzi potrzeba transportu ładunków wielkogabarytowych dowolny, teraz nie trzeba złożyć tylne siedzenia. Wewnątrz bagażnika pokryta jest półce VAZ-2108. Nie można ustawić dźwięk. Tylne siedzenie pożyczył także z VAZ-2108.

projekt

Z wyglądu do odróżnienia VAZ-21218 „Bronto” może być tylko kilka szczegółów. Pierwszą rzeczą, im dłużej drzwi są uderzające. Druga część – to dach, który jest o rząd wielkości bardziej obszernego niż nominalne. Wykonana jest bardzo interesująca. Zaczęła przypominać angielskiego „Land Rover Defender”. Jednak w „Cornfield” bez dodatkowych okien. Wreszcie trzecia różnica – wiszący koło zapasowe na tylnej części drzwi, jak w większości SUV zagranicznych producentów.

Ten ruch był używany nie tylko ze względu na estetykę i ergonomię, ale także ze względu na wykorzystanie w „Fore” szerszych opon i kół. Koło zapasowe po prostu nie mieści się pod maską. Jakiś czas koło zapasowe wiszące na tanie wsporniku. Opinii kierowców wykazały, że był bardzo niewygodne. Aby otworzyć bagażnik, właściciele pierwszych wersjach trzeba było najpierw podnieść koło zapasowe, a następnie przechylić go na bok. Procedury te często powodują poplamionych ubraniach. Następnie, aby poprawić sytuację. Trzeba było położyć swoją rękę pod kołem zapasowym i przekręcić dźwignię. W ten sposób koło odchyla się bez żadnych problemów.

Wydłużony korpus i niezawodnością

Ciało stało się dłużej i wydłuża to zwykły „AvtoVAZ” metody. Tak więc, podstawowy „Niwa” zmniejsza się o połowę, a umieszczona w projektowaniu nowych części. Oczywiście wiarygodność takiego podejścia nie dodaje. Dlatego „Bronto” postanowił nie działać w zależności od standardu, okazało technologii i iść inną drogą. Wszystkie niestandardowe elementy wydłużone indywidualnie. Każdy szczegół jest starannie obliczone. Zrobiono to, aby upewnić się, że organizm nie traci siły. „Bronto” Inżynierowie próbowali nie dać osłabiony w wyniku budowy.

Tak więc, dolna ścianka boczna cięto przed progiem. Powyżej nacięcia wykonane w tylnej części otworu drzwiowego. Paul wydłużona za pomocą schodkowej wkładki. Dach został podniesiony z wykorzystaniem wzmacniaczy. W „Bronto” zapewnił, że VAZ-21218 „Fora” przeszedł pomyślnie wszystkie testy, wynik jest więcej niż doskonałe. Charakterystykę strukturalną wytrzymałość i trwałość bazy pozostaje na poziomie „terenie”.

szwy i spoiny spawalnicze, jak również wstawki, rozszerzenia na ciele jest prawie nie można znaleźć. Można jednak znaleźć odrobinę polu na dachu, który zakrywa górną część drzwi.

Drzwi spawane z dwóch części. Zewnętrzna część struktury monolitycznej płyty stalowej. Na całej długości drzwi w „Bronto” nawet zainstalowanego dodatkowego otworu uchwyty dla pasażerów w tylnym rzędzie. Szkło wystarczająco duże – wielkość drzwi. Wewnątrz szczegółowo wykończone standardowych materiałów. Oni nie lubią niektórzy z właścicieli jest brak wewnętrznej kieszeni panelu drzwi dla małych przedmiotów.

salon

Wewnątrz, w VAZ-21218 nie może znaleźć coś nowego. Tutaj wnętrze zwykłego „Niva”. Wszystkie takie same selektor PPC niewygodne vazovskaya taką samą kierownicę, twardy plastik i welurowa tapicerka. Ogółem ergonomia nie zrobili nic, to wciąż „kuleć” – opinie nutą właścicieli. Ale mówić o ergonomii nie ma rację – maszyna zaprojektowana 40 lat temu. Nie pomaga nawet strojenie. Jest możliwe, aby wyposażyć maszynę w klimatyzację, ale nie całkowicie rozwiązać problem komfortu wewnątrz.

Silnik i PPC

Pod maską, a także w kabinie, nie ma żadnych zmian. Tu, właściciel oczekuje zwyczajowego modelu silnika vazovskaya 21213. Jednostka napędowa sprawia, 79 koni mechanicznych. Wyjścia silnikowe momentem 127 Nm. Ponieważ „forów” standardu „Niwa” jest większa masa, przyspieszenie do 100 km / h trwa 21 sekund. Prędkość maksymalna wynosi 135 km / h. Zużycie paliwa w „kursy” więcej na litr niż standardowe „Niva”.

Wcześniej w maszynach do zbioru pod maską zamiast koła zapasowego, generatory gazu zostały zainstalowane przeciwpożarowy w wersji cywilnej tej opcji to nie z powodu tańszej konstrukcji. Skrzynia biegów i układ jezdny nie uległy zmianie. Nie jest zainstalowany to samo pięć-biegowa manualna skrzynia biegów i przeniesienie pudełko. Mosty napędowe – przód i tył. Różni się ona tylko w wale napędowym – jako samochód wydłużony o 300 mm, zamiast standardowego wału „Bronto” powstała wydłużone.

inne cechy

Od tego wydłużonego samochodu, najważniejsze jest to, że różni się od zwykłej „Niva” w rozmiarach ciała. Długość „kursów” z 4040 mm, szerokość – 1680 mm, wysokość 1750 mm, – samochodu. Rozstaw osi w "kursy" – 2500 mm. Własna – 1270 kg. Maksymalna masa – 1720 kg. Jak można zauważyć, w samochodzie VAZ-21218 Dane pozostają niezmienione. Ale jak ten samochód nie jest dla szybkości, ale jego przepuszczalności.

Test Drive

Na torze samochód zachowuje dość pewnie. Nie więcej takich skoków jak krótki „Niva”. Zawieszenie dobrze połyka nierówności drogowych. Wydaje się, że to nie jest trudne i poważne SUV, i wygodne samochody osobowe. Podczas pokonywania zakrętów, samochód również okazały się lepsze niż standardowe „Niva”. Jednak nie zanotowano duży promień skrętu – jeszcze długi rozstaw osi daje o sobie znać.

Ale asfalt – to nie jest miejsce dla VAZ-21218. jazdy testowe powinny być przeprowadzone na błotnistych drogach gruntowych w błocie, w piasku. I tu samochód radzi sobie nie gorzej niż w wersji podstawowej. Wszystkie zalety i cechy, które są podane przez producenta, w pełni potwierdzone.

komplet

Podstawowa konfiguracja nie przewiduje obecności felg i markowych kratki na przednim zderzaku. Jeśli i nabyć VAZ-21218, strojenie producenta lepiej jest zamówić. Te zderzaki – bardzo przydatna rzecz w pracy pojazdu. Ten element jest, nawiasem mówiąc, jest w pełni certyfikowane. Z innego producenta sprzętu hydraulicznego i oferuje klimatyzowane powietrze.

wniosek

Co jeszcze można powiedzieć o VAZ-21218? Recenzje pozwalają właścicielom, aby dowiedzieć się więcej o tym samochodzie. Właściciele samochodów czuć się całkiem komfortowe i wygodne. Naturalnie, nie jest odpowiedni dla miłośników prędkości. „Handicap” jest przeznaczony dla tych, którzy nie są w pośpiechu. Urządzenie nadaje się do naprawy, agregaty są wiarygodne. Szkody – wszystkie standardowe dla „Niwa”.