449 Shares 7521 views

Zł – polska waluta

Jeden z najstarszych europejskiej waluty, który osiągnął nasze dni, jest złoty polski. Pomimo faktu, że Polska – członek Unii Europejskiej, obywatele tego kraju nie zdecydowała się porzucić swoją walutę krajową, pokazując w ten sposób jego rentowność.


Powstawanie zł

Pierwsze wzmianki złotego należeć do połowy XV wieku. W tym czasie państwo użył innej waluty – hrywny, która jest równa 48 groszy. Jednak z biegiem czasu zaczęły wkraczać codzienność złotego. Jest on odpowiednikiem weneckich dukatów o wartości 30 groszy. W rzeczywistości, podczas gdy złoty był uważany za narodowy tytuł złote dukaty. W trakcie reform ekonomicznych z XVI wieku, jednostka monetarna Polska została oficjalnie nazwana. Stał się znany jako złotego.

Początkowo ten banknot był równoważny do 12 groszy, ale ponieważ stan zaczął oszczędzać na srebra zawartego w monetach, stawka wzrosła do 30. W miarę upływu czasu, jego wartość uległa zmianie, był równy 50 groszy. Dzieje złotego jest bezpośrednio związany z rozwojem państwa. Dlatego polska waluta przeszła wiele prób. Stworzenie i upadek Rzeczypospolitej, wojen podboju z innych państw – to wszystko wzbudza złotego do dewaluacji, a następnie podniesienie go w cenie. I wprowadzenie na terytorium innych walutach nie zatrzymał bicie i obiegu złotego. Wraz z pojawieniem się rosyjskiej dominacji, a wraz z nią rosyjskiego rubla, spacery i gonieniu waluta krajowa kontynuowane. Tylko w tym przypadku moneta miała obraz profilu Aleksandra I, lub herb Cesarstwa Rosyjskiego.

W 1918 roku, Polacy postanowili pozbyć się wszystkich walut, które zostały zalane swój zasięg na rynku z kraju w czasie pierwszej wojny światowej. W codziennym życiu wszedł lokalną markę, ale nie trwało to długo. Sześć lat później, polska waluta – złoty ponownie. Tym razem został zrównany do 100 pensów.

I nawet w czasie okupacji Polski przez hitlerowskie Niemcy na terytorium kraju, w którym byliśmy obiegowej zajmując złotych faktycznie zachować dotychczasowe design. Jednak monety wybito ze stopu cynku i żelaza.

A New History złotego

Tuż po wyzwoleniu Polski spod okupacji nowych banknotów zostały dopuszczone do obrotu. Później wznowiony, a tylko w 1950 zł została wyrażona w stosunku 100: 1. W tym okresie, jak nowe monety są wprowadzane.

Od 1974 do 1991 roku, w związku z narastającym kryzysem gospodarczym, jest osłabienie złotego, co doprowadziło do pojawienia banknotów 5000 i później 1 mln i 2 mln zł. Hit i przekazać monety materiał kolejne, za twórcę mosiądzu z tańszego aluminium.

Nowoczesna jednostka monetarna Polski został złożony w 1995 r. W tym przypadku była denominowana w złotych 10.000 razy.

Pieszo stare banknoty i monety kontynuowane aż do końca 1996 roku, a następnie wymieniać je na nowe do 2011 banków.

Cytuje nowoczesne zł

Ponieważ złoty nie stosuje się do waluty rezerw światowych, jej nakład jest ograniczony jedynie Polsce. Pomimo faktu, że państwo jest członkiem Unii Europejskiej, wszystkie transakcje finansowe są prowadzone w kraju, w walucie krajowej – zł. Jest to, jak poprzednio, 100 centy wybite tego oznaczenia 1, 2, 5, 10, 50 sztuk. Również monety zostały wydane w 1, 2 i 5 zł.

W ogóle, do tej pory polska waluta jest dość stabilny na rynku światowym. Jego kurs wobec dolara nieznacznie mniej niż 4 zł za dolara i 1 euro jest warte dla 4 osób z trochę.

Czy wziąć dolary do Polski?

Pomimo faktu, że złoty – jedyna waluta kraju, w przypadku podróży do kraju, pożądane jest, aby wziąć ze sobą euro lub dolarach amerykańskich. Ich wymiana może być łatwo wykonane bez prowizji w wyspecjalizowanych elementów, które zwykle znajdują się w miejscach publicznych i mają dogodne godziny pracy.