602 Shares 6316 views

Pogaństwo w Rosji

W kulturze starożytnych Słowian centralne miejsce dano do pogaństwa. Większość wczesne formy religii, które miały wielkie znaczenie w tamtych czasach były fetyszyzm, magia i totemizm. Ostatni wiersz stał w innym miejscu. Najbardziej czczona totemy Słowianie byli koguta, orła i sokoła wśród ptaków, niedźwiedzia i konia zwierząt.


Pogaństwo starożytnej Rosji, według współczesnych uczonych, przeszedł kilka etapów w jego rozwoju.

Początkowy okres charakteryzowała deification z siłami natury. Symbolika starożytnego słowiańskiego sztuki odzwierciedla postawę ludzi tamtego czasu do natury. Ich zdaniem, to była zamieszkana przez różnych alkoholi. Pogaństwo starożytnej Rosji początkowo wyrażone w kulcie Słowian Matki Ziemi. Jego symbol to kwadrat podzielony na cztery ćwiartki, którego centrum – punktu. To było bardzo rozwinięte i woda kultów, gaje i lasy były czczone jak bogowie mieszkania. W lesie pogańskiej Miś jest mistrzem.

Przez pierwszego tysiąclecia naszej ery, bóstwo starożytnych Słowian zaczynają nabyć antropomorficzny wygląd. Ponieważ cech ludzkich w bóstw stopniowo zastępując zwierzę.

Pagan Rus okres charakteryzuje kultu bogów takich jak Dazhbog, Svarog, Velez Stribog, koń, Makosh, Yarylo. Ci bogowie byli Słowianami najbardziej czczonych.

Svarog uosobieniem nieba, był uważany za przodka wszystkich bóstw. Kilka wieków był najbardziej czczony Dazhbog – bóg słońca, dojrzewania, ciepło. Jego bohaterowie są srebro i złoto.

Koń był bogiem słoneczny. Jego nazwa oznacza „koło”, „słońce”. To bóstwo nie miał ludzką formę. Został on przedstawiony przez prostą złotą płytę. Adoracja jazda wyrażona wiosna tańca taniec, okrągłe placki zwyczaj pieca na Ostatki, oświetlony koła figurowe, symbolizujący słońce.

Pogaństwo w Rosji w drugim stadium rozwoju charakteryzuje się kultem Rozhanitsy i Rod – bogiń płodności i stwórcy wszechświata. Ta linia religia była ściśle związana z kultem przodków, domu, rodziny.

Rod został uznany bogiem płodności, burza, niebo. Słowianie powiedział, że idzie na chmurze i ciskając deszcz na ziemię. Z tego rodzą się dzieci. Rod był pogański bóg-stwórca. Rozhanitsy były bezimienne boginie dobrobytu, obfitości i płodności. Ich Słowianie czczona również jako opiekunów małych dzieci i młodych matek.

W tym samym czasie pogaństwa w Rosji dochodzi do trzyczęściowego koncepcji świata. struktura obrazu – dno (podziemny), średnie (ziemia) i górne (Niebo) światy – można zobaczyć w zachowanych idoli.

Poświęcenie i uwielbienie odbyła się w specjalnych sanktuariach, kapliczki. Zostały one zaokrąglone gliniane lub drewniane konstrukcje, które są wznoszone na wzgórzach lub nasypów. Później stał czworokątny.

Artystyczne skonsolidowane Słowianie i kontynuuje walkę z jasnymi i ciemnymi siłami natury w ich koncepcji cyklu czasowym. Punktem wyjścia zbiegła się z początkiem nowego roku pod koniec grudnia. Obchody narodzin nowego słońca nazwano „kolędy”.

W ostatnim trzecim etapie religii pogańskiej uszlachetniony kultem boga Peruna. Włodzimierz, książę kijowski, w 980 próbował reformować w religii, starając się podnieść kult ludzi na szczeblu państwowym.

Należy zauważyć, że z powodu wspólnej płodności słowiańskich bóstw szczególną rolę i znaczenie nadano wojowniczych bogów. Oni Słowian krwawe ofiary. Były bogowie Perun i Jari. Drugi przedstawiał śmierć i zmartwychwstanie, poświęcił młode jagnię. Perun był czczony jako bóg piorunów, wzrost jego kultu zaczyna się od pierwszej kampanii Kijowa.

Pomimo przyjęcia chrześcijaństwa w 988 roku, pogaństwo w Rosji istniało wystarczająco długo.