343 Shares 1208 views

Star klastra: definicja, cechy i rodzaje

W nocy niebo w pogodny dzień można zobaczyć wiele małych świecącymi światłami – gwiazdy. W rzeczywistości, ich wielkość może być trudne i setki lub nawet tysiące razy większe niż na Ziemi. Mogą być indywidualny, ale czasami tworzą gromadę gwiazd.


Co jest gwiazdą?

Gwiazda jest ogromny balon składający się z gazem. Jest w stanie odbyć siłą własnej grawitacji. Stellar masa, zwykle więcej planetarny. Wewnątrz nich znajdują się reakcje termojądrowe, które przyczyniają się do emisji światła.

Gwiazdy są utworzone zasadniczo z wodoru i helu, oraz kurz. Ich wewnętrzna temperatura może sięgać milionów kelwinów, choć znacznie mniej obcy. Główne właściwości tego gazu do balonów pomiaru są masowe, promień i jasność, to jest energii.

Gołym okiem widać człowiekowi około sześciu tysięcy gwiazd (trzy tysiące w każdej półkuli). Najbliżej Ziemi, widzimy tylko jeden dzień – to słoneczny. Znajduje się on w odległości 150 milionów kilometrów. Najbliższa gwiazda naszego układu słonecznego, zwana Proxima Centauri.

Narodziny gwiazd i gromad

Pył i gaz obecny w nieograniczonej ilości w przestrzeni międzygwiezdnej może być ściskany pod wpływem sił grawitacyjnych. Mocniej po ściśnięciu, tym wyższa temperatura powstaje w środku. sprasowanego materiału przybiera na wadze, a jeżeli jest to wystarczające dla reakcji jądrowych, nie jest gwiazdą.

Z obłoku pyłu jest często tworzą kilka gwiazd, które sprzęgają się ze sobą w polu grawitacyjnym i tworzą system gwiezdny. Tak więc, istnieją układy podwójne, potrójne, i inne. Więcej niż dziesięć gwiazdek tworzy klaster.

Star klastra to grupa wspólnych gwiazdek zejścia, które są połączone ze sobą za pomocą grawitacji, aw polu galaktyki oddalają integralnie. Są one podzielone na murawie i rozproszone. Ponadto gwiazdy, klastry mogą zawierać gazów i pyłu. Zjednoczeni wspólnym pochodzeniu, ale niezwiązane grupa grawitacyjnego ciał niebieskich gwiazd nazywa stowarzyszenia.

Historia odkrycia

Ludzie od czasów starożytnych oglądania nocnego nieba. Ale przez długi czas uważano, że ciała niebieskie są równomiernie rozłożone w rozległym wszechświecie. W XVIII wieku astronoma Uilyam Gershel rzucił kolejne wyzwanie Sciences, powiedział, że w niektórych obszarach gwiazdy wyraźnie więcej niż w innych.

Nieco przed kolegą Sharl Messe zauważyć istnienie mgławic na niebie. Oglądając je przez teleskop Herschel odkrył, że nie zawsze tak jest. Widział, że czasami mgławica star – gromada gwiazd, które wydają się być barwione, jeśli patrzymy na nich z gołym okiem. Odkrył on nazywany „pale”. Został on później wymyślone przez inną nazwą zjawiska te Galaxy – gromady gwiazd.

Herschel był w stanie opisać dwa tysiące klastrów. W XIX wieku astronomowie ustalili, że są one różne w kształcie i rozmiarze. Następnie kulki i gromady otwarte zostały przydzielone. Szczegółowe badania tych zjawisk rozpoczęła się dopiero w XX wieku.

gromady otwarte

Między gromady gwiazd różnią się liczbą i kształtem. Star klastra może zawierać od dziesięciu do kilku tysięcy gwiazd. Są one dość młody, ich wiek może być tylko kilka milionów lat. Ta gromada gwiazd nie zostało jasno określone granice, zwykle w spiralnych i nieregularnych galaktykach.

W naszej galaktyce, odkryto około 1100 klastry. Żyją długo, ponieważ ich grawitacyjne połączenie jest słabe i mogą łatwo pęknąć na skutek przejścia obok chmur gazowych lub innych klastrów. „Lost” gwiazdy stają się pojedyncze.

Klastry są często spotykane na ramionach spiralnych i blisko płaszczyzny Galaktyki – gdzie stężenie gazu jest większa. Mają ostre krawędzie i bezkształtną gęstą, dobrze rozpoznawalny rdzeń. Gromady otwarte są klasyfikowane zgodnie z różnicami gęstości umieszczenia w jasności gwiazd krajowych i rozróżnialność porównaniu z otoczeniem.

gromady kuliste

W przeciwieństwie do rozproszone, gromady kuliste mają wyraźny kształt kulisty. Ich gwiazdek związane grawitacyjnie jest znacznie bliżej, i obracają się wokół centrum Galaktyki, grając rolę satelitów. Wiek tych klastrów jest wielokrotnie większa niż rozproszone, począwszy od 10 miliardów lat i powyżej. Ale liczba one są gorsze, w naszej galaktyce jeszcze odkryta około 160 gromad kulistych.

Zawierają one dziesiątki tysięcy do miliona gwiazd, którego stężenie wzrasta w kierunku centrum. Charakteryzują się one brakiem gazu i pyłów w Powstały dawna. Wszystkie gwiazdy w gromadach kulistych znajdują się w przybliżeniu na tym samym etapie rozwoju, co oznacza, że mają one utworzone, a także rozproszone, w tym samym czasie.

Wysoka gęstość gwiazd w gromadzie często prowadzi do konfliktów. W rezultacie, nietypowe zajęcia mogą być utworzone ciało. Na przykład, gdy członkowie systemie binarnym połączyć, jest błękitny maruder. Jest o wiele gorętsze niebieskie gwiazdy i innych członków klastra. Podczas zderzenia mogą wystąpić inne miejsca egzotyczne, takie jak niska masa binariach rentgenowskich i pulsarach milisekund.

Stowarzyszenie gwiazda

W przeciwieństwie do klastrów, stowarzyszenia gwiazda nie są połączone wspólnym polu grawitacyjnym, czasami jest obecny, ale jego siła jest zbyt niska. Pojawiły się one w tym samym czasie i mieć mały wiek, osiągając dziesiątki milionów lat.

Stellar stowarzyszenia przekraczać wielkości młodych gromad otwartych. Są bardziej rzadki w przestrzeni kosmicznej, a należą do setek gwiazd w swoim składzie. O kilkanaście z nich – gorące gigantów.

Słabe pole grawitacyjne nie pozwala gwiazdy przez długi czas być w związku. Do rozpadu muszą od kilkuset tysięcy do miliona lat – w kategoriach astronomicznych jest znikoma. Dlatego, gwiezdny stowarzyszenie nazywa się czas formacji.

znane nagromadzenia

Tylko kilka tysięcy gromady gwiazd zostały odkryte, niektóre z nich są widoczne gołym okiem. Najbliżej Ziemi są rozproszone Plejady (Stozhary) i Hyades znajdujący się w gwiazdozbiorze Byka. Pierwszy zawiera około 500 gwiazd, bez specjalnych optyka są tylko siedem rozróżnialne. Hyades są blisko Aldebaran i zawierają około 130 jasny i slabogoryaschih 300 uczestników.

Otwarta gromada gwiazd w tej konstelacji Raka jest również jednym z najbliżej. Nazywa się żłób i zawiera ponad dwustu członków. Wiele cech Manger i Hiady są takie same, to istnieje możliwość, że są one wykonane z tego samego obłoku gazowym i pyłu.

Łatwo dostrzegalne przez lornetkę gromady gwiazd w konstelacji Coma Berenices na półkuli północnej. Ta kulista klastra M 53, odkryto widok 1775. Znajduje się 60 000 lat świetlnych. Przekrwienie jest jednym z najbardziej odległy od Ziemi, choć jest łatwo dostrzegalne przez lornetkę. Ogromna liczba gromad kulistych znajdują się w gwiazdozbiorze Strzelca.

wniosek

gromady gwiazdowe są duże grupy gwiazd, zjednoczone ze sobą grawitacyjnie. Mają od dziesięciu do kilku milionów gwiazd, które mają wspólne pochodzenie. Zasadniczo odróżnić kuliste i otwarte zespolone, które różnią się od postaci, struktura, wielkość, liczbę użytkowników i wieku. Oprócz tego istnieją tymczasowe gromady gwiazd, zwane stowarzyszenia. Ich połączenie grawitacyjna jest zbyt słaby, co nieuchronnie doprowadzi do upadku i tworzenie standardowych pojedynczych gwiazd.