687 Shares 9554 views

Przysadka karłowatość. Co to jest?

Karłowatość lub naukowo przysadki karłowatości jest patologii, w których istnieje opóźnienie rozwoju fizycznego i rozwój, co jest spowodowane niedoborem syntezy i sekrecji hormonu wzrostu (znany również jako hormon wzrostu).

Ta patologia jest niezwykle rzadkie, w przybliżeniu 2 z 10000 przysadka karłowatość wykryto w dwóch częściej u chłopców niż u dziewczynek ludzi. Wzrost ludzi jest uważany karzeł jeżeli jest ona mniejsza niż 130 cm, a dla kobiet tak samo – mniej niż 120cm.

Najczęstszymi przyczynami są następujące:

• wad wrodzonych (w utero przedniej przysadki utworzone nieprawidłowo)

• uraz głowy (te obejmują zarówno ogólne)

• guza przysadki lub otaczających struktur,

• predyspozycje genetyczne

• kiła, gruźlica, sarkoidoza,

• przeniesiono chemioterapią lub radioterapią.

Jednak ponad połowa z przyczyn karłowatości i pozostaje niezidentyfikowany.

Jak karłowatość przysadki rozwija?

Waga i wzrost dzieci z niedostatecznego wydzielania hormonu wzrostu po urodzeniu nie różniły się od odpowiednich wartości zdrowych dzieci. Pierwsze objawy występują najczęściej u dzieci do wieku 2-3 lat: te dzieci nie zaczynają się nadążyć z normalnego wzrostu rówieśnikami. Znacznie zmniejszone tempo wzrostu, który nie przekracza 3,4 cm / rok (z szybkością około 8 cm / rok). Mimo opóźnienia wzrostu, odpowiednie proporcje ciała dziecka są zachowane.

Ponadto, niewydolność przysadki, jak objawia się następującymi cechami:

• niedorozwój układu rozrodczego,

• zauważyć słabo rozwinięty układ mięśniowy,

• niedociśnienie,

• Ograniczenie prędkości kostnienia szkieletu, rozwoju zębów łamanego oraz zmiany,

• Jeśli jest nowotwór gruczołu przysadki lub okolic mózgu, oprócz tych objawów, rozwija się i niewyraźne widzenie.

Zazwyczaj rozwój umysłowy w tej chorobie nie cierpią pacjenci zwykle mają dobrą pamięć.

.Aby potwierdzić diagnozę „karłowatość przysadki” jest konieczne:

• badania na hormon wzrostu. Ponadto, może być konieczne badania, aby zidentyfikować inne hormony. Jeśli potrzeba hormonalnych badań: pierwszy ustalony poziom odniesienia hormonów we krwi, po czym pacjent przyjmuje lek, który ma wpływ na regulację hormonu, po pewnym czasie, analiza jest powtarzany.

• Region uruchomić rentgenowskie siodła i czaszki do określenia wielkości gruczołu przysadki. Również wyjaśnienie zawieszonego komputerowej lub rezonansu magnetycznego mózgu, jest bezbolesny zabieg, one pozwalają zobaczyć lokalizację szczegółowości regionu mózgową i otaczającą tkankę mózgu. Jeśli jest pogorszenie widzenia, konieczne jest również, aby skonsultować się z okulistą.

Karłowatość przysadki leczonych przez endokrynologów. Podstawową metodą przywrócenia poziomu hormonu wzrostu w organizmie jest terapia zastępcza: stosowanie stałego sztucznego hormonu wzrostu. Aby ułatwić obliczenie dawki i podawania hormonu wzrostu jest obecnie zaprojektował specjalnej wstrzykiwacza.

Jeśli takie leczenie jest zwiększenie szybkości wzrostu do poziomu normalnego (8-12 cm / rok), przed leczeniem, z reguły, nie tylko 3-4 cm / rok. W okresie dojrzewania powinno być zawarte w hormony płciowe schematu leczenia.

Skuteczność leczenia zależy bezpośrednio od przyczyn choroby, to spowodowała. Najczęściej pacjenci z odpowiedniego leczenia osiągnąć prawidłowy wzrost i przystosowania się do środowiska.

Zapoznaj się z ekspertów w pierwszych objawów niewydolności przysadki!