761 Shares 1786 views

Czym jest Parlament

Czym jest Parlament? Na pierwszy rzut oka, bardzo proste pytanie. Jednak wiele badań społecznych wskazują, że wielu naszych współobywateli w bardziej szczegółowego wyjaśnienia do zapalania się mylić i nie dość jasno zrozumieć właściwości specyficzne dla tej koncepcji. Zobaczmy więc, co Parlament. Kiedy i dlaczego ona pochodzi, jaki jest jego istotę. I czy ta koncepcja alternatywnego sushestvuet we współczesnym świecie.


Czym jest Parlament? Historia wystąpienia

Taki organ istniały w czasach starożytnych. Więc Senat Republiki Rzymskiej był pierwszym takim pełnoprawnym organem. Jednak prototyp Parlamentu można nazwać i grecki Areopag, różne rady starszych lub rady wojennej. W średniowieczu rodzaj organu doradczego jest szlachetny rada dla monarchy. Stany Generalne we Francji, bojar Duma i sobór ziemski w moskiewskim, Cortes w Hiszpanii, Landsraty w niektórych państwach niemieckich. Uprawnienia Parlamentu w różnych epok w historii Europy (był to pomysł Europy) znacząco się zmieniły. W okresie wzmocnienia monarchii, tzw absolutyzm, szlachetny rada wielu krajach mają jedynie organy doradcze, które nie mają istotnego wpływu na politykę kraju. A jeśli nie zniesione przez króla. Odrodzenie Parlament otrzymał w czasach, kiedy Europa shirilis doktryna prawa cywilnego, a ludzie jak najwyższego organu. Demokratyzacja społeczeństwa pod nimi znowu, jak kiedyś w greckim mieście, to potrzebny reprezentatywny organizm energii. Stały się one Parlament dysponuje władza ustawodawcza. Koncepcja regularnie ponownie wybrany Izbie Deputowanych jako organu przedstawicielskiego wszystkich grup ludności stał się tak popularny, że w XX wieku, rozprzestrzenił się na całym świecie.

Jak się dzisiaj bez parlamentu?

Co ciekawe, odmienne doświadczenia historyczne dla każdej z nowoczesnych państw dał swój własny system urządzenia rządu. Dla niektórych dość niezwykłe. Tak więc, nowoczesny Watykan jest jedynym krajem z teokratycznego kontrolą duchowego przywódcę jako głowy państwa. Rada Legislacyjna nie jest po prostu potrzebne. I nie mógł się dogadać, jak zbyt nieporęczne ciała. Ponadto, w przeciwieństwie do sensu istnienia jako niezależny zamieszkania Watykańskiego kontroli papieskiej. W dzisiejszym Brunei jest również nieobecny Parlament. Bezwzględna głową państwa jest lokalnym Sultan, aby skoncentrować całą władzę w swoich rękach. Rząd utworzony przez nich głównie z powodu nazwiska przedstawicieli.

Czym jest Parlament i co jest dzisiaj

Jednak zdecydowana większość nowoczesnych państw mają dokładnie taki system parlamentarny. Chociaż tutaj, oni mają swoje różnice. Tak więc, wiele krajów europejskich posiada dwuizbowy Rady Legislacyjnej. Częściej niż nie, to raczej hołdem dla wybitnego arystokratycznego urodzenia, którzy zasiadają w izbie wyższej. W Anglii, na przykład, tak zwana Izba Lordów. Wybory do Parlamentu górnej domu nie jest wcale. Składa się on z powołany do życia i dziedzicznych przedstawicieli. Uprawnienia Izby Lordów, jednak zbyt mała. I są wykonane w toczącym rachunki izbie niższej i możliwości nałożenia weta lub opóźnienia. USA jest również dwuizbowy parlament. Jednak tutaj Izba nie ma żadnego związku z tradycją. Senat i Izba Reprezentantów o różnych mocach. I skonfigurować jako dodatkowej dźwigni w celu zapobieżenia uzurpacji władzy. Większość nowoczesnych rady parlamentarne mają tylko jedną komorę i są organy ustawodawcze. Chociaż w szczególnych przypadkach mają różną władzę nad rządem i prezydentem. Tak więc, w Włoszech, prezydent jest wybierany przez Izbę Deputowanych, a sam król Hiszpanii Juan Carlos tworzy rząd. W przeciwieństwie do tego, hiszpański również ukraiński parlament ma prawo do tworzenia gabinetu.