181 Shares 6675 views

Monet Claude – biografia i kreatywność

Monet Claude. To imię słychać nawet tych, którzy są bardzo, bardzo daleko od malarstwa i świata bohemii. Dziś obrazy tego artysty pozostawiają aukcję tylko za wspaniałe kwoty i rozwiązują z nieznanymi nabywcami w prywatnych kolekcjach, a po chwili znów pływają sprzedawać za jeszcze większe pieniądze.


Jaki był człowiek? Jakie ścieżki życia doprowadziły go do ścieżki malarstwa? A co pomogło w ten sposób osiągnąć taki genialny sukces?

Lata młodzieńcze

Nie wiadomo, jak przyszło życie przyszłego malarza, gdyby nie jego skruchość ojca. Chociaż ich rodzina nie może być nazwana bardzo bogatą, ale w potrzebie też nigdy nie była. Jednak Claude-Adolphe Monet – ojciec chłopca – wierzył, że jego młode potomstwo jest w stanie wydawać pieniądze kieszonkowe. Ale ten chłopak zdawał się zupełnie inaczej.

Monet Claude był umiarkowanym, niezależnym, lekko chuligańskim i bardzo wolnym od kochania nastolatkiem. Uciekł ze szkoły w dogodną okazję i wspiął się po pobliskich skałach, korzystając z wolności. Kiedy nie mógł uciec, niespokojny chłopak na lekcjach rozbawiał się rysowaniem karykatur nauczycieli i kolegów z klasy.

Wkrótce Monet Claude opanował umiejętność rysownika niemal w doskonałości. Jego praca była tak udana, że koledzy byli gotowi zapłacić za nie, niż młody artysta chętnie użył, aby uzupełnić swój skromny budżet. Rodzice nie byli entuzjastycznie nastawieni do tego przedsięwzięcia, ale nie zamierzali ingerować w syna.

Spotkanie z artystą

Po pewnym czasie karykatury Moneta były już wystawiane w sklepie miejskim, a także prace pewnego Eugene Buden, lokalnego malarza. Eugene rozpoznał talent w udawanych prostych zdjęciach młodego człowieka, radził go rozwinąć i zaproponował pomoc.

Monet Claude grzecznie odmówił, jak tylko mógł, ponieważ prace Buden nie zaimponowały mu w ogóle. Jednak w pewnym momencie, ze względu na przyzwoitość, nadal musiał udać się na spotkanie z artystą. Claude naprawdę cieszyła się z ich komunikacji.

Monet naprawdę miał szczęście z mentorem. Nie wywierał nacisku na młodego człowieka, nie narzucił opinii, a w ogóle jego nauki z nim nie były wcale podobne do szkolnych ćwiczeń. Boudin nieświadomie podzielił się swoim doświadczeniem i uczył Claude'a, aby zobaczyć piękno otaczającego świata. Zobacz to na swój sposób i natychmiast wyświetlaj na płótnie.

Dalsze szkolenie

Nie minęło wiele czasu, a Eugene Boudin doradził młodego człowieka, aby udał się do Paryża. Claude-Adolphe Monet pozwolił swoim synom odejść, ale nie zamierzał wydać centa na jego wykształcenie. Próbował zaproponować syna do miejsca stypendium w szkole artystycznej swojego rodzinnego miasta, ale kiedy odmówiono mu jego wniosku o stypendium, całkowicie umył ręce.

Jednak osiemnastoletni chłopak tego nie przerwał. Zebrał kilka rzeczy i oszczędności i podbił Paryż. Po przybyciu do stolicy zapoznał się z wieloma artystami, zapytał, jak został przeszkolony, i zdał sobie sprawę, że Szkoła Sztuk Pięknych, gdzie zamierza wejść, nie odpowiadała mu.

Zdał sobie sprawę, że samemu wykształceniu i ciężkiej pracy możesz osiągnąć lepsze wyniki niż siedzieć na nudnych wykładach. A może nie ostatnia rola odegrała jego miłość do wolności, która nawet w szkole nie pozwalała mu siedzieć nieruchomo. Z powodu tej decyzji ojciec całkowicie odmówił mu pomocy, ale Monet nie wrócił i nie przebywał w Paryżu.

Służba w armii

Biografia Claude'a Moneta nie będzie kompletna, jeśli nie wspomnieć o jego służbie w armii. Został on sformowany w wieku dwudziestu lat i wysłany do Algierii. W owym czasie był to obszar bardzo zaniepokojony, a świat nigdy nie widział pracy jednego z założycieli impresjonizmu, ale na szczęście młody żołnierz złapał gorączkę tyfusu i nie dostał się do strefy bezpośrednich operacji wojskowych.

I dzięki patronacji ciotki i pomocy finansowej, udało mu się spłacić obowiązkową służbę wojskową i wrócić do ojczyzny w 1862 roku.

Uznawanie

Młody artysta nieustannie kontynuował doskonalenie swoich umiejętności. Wkrótce obrazy Claude Monet zaczęły przyciągać uwagę opinii publicznej. Przełom w tym zakresie był dziełem zwanym Camille, czyli portretem pani w zielonej sukni. Wkrótce dziewczynka przedstawiona na tym płótnie stała się żoną artysty.

W rzeczywistości Camille była ulubionym modelem Moneta, a jej wizerunek można zobaczyć niemal na wszystkich płótnach artysty, na których spotykają się kobiety. Żyli szczęśliwie, aż Camille zmarł, który zmarł na gruźlicę w wieku 32 lat.

Dzisiaj, słynne na całym świecie galerie uważają, że wielki sukces przynosi obrazy Claude Monet w jej kolekcjach. Zdjęcia dzieł i ich reprodukcji są ozdobione wieloma salonami w bogatych domach. Na aukcjach obrazy jego szczotki kosztowały dziesiątki milionów dolarów. W Rosji oryginalne obrazy Moneta można zobaczyć w Muzeum Ermitażu i Puszkina. A. S. Puszkina.