660 Shares 3250 views

Czym jest deja vu, i dlaczego to się dzieje? Jako efekt deja vu?

Z pewnością każdy zna takich chwilach, kiedy wydaje się, że pewne zdarzenie nastąpiło, lub spotkaliśmy człowieka, który kiedyś widziałem. Ale to, jak to było iw jakich okolicznościach, niestety, nikt nie pamięta. W tym artykule postaramy się zrozumieć, co deja vu jest i dlaczego tak się dzieje. Jest to gra, że zaczęliśmy z umysłu, lub pewnego rodzaju mistyka? Jak naukowcy wyjaśnić to zjawisko? Dlaczego jest deja vu? Zastanów się więcej szczegółów.


Czym jest deja vu?

W dosłownym tłumaczeniu to pojęcie jako „wcześniej widziałem.” Po raz pierwszy termin ten został użyty przez Emil Buarakom – psycholog z Francji. W swojej pracy „Psychologia przyszłości” i wyraził autor podniósł takie chwile, aby opisać, że zanim badacze nie odważył. Po tym wszystkim, nikt nie wiedział dokładnie co deja vu jest i dlaczego tak się dzieje. A jeśli to nie ma logicznego wyjaśnienia, w jaki sposób może wpływać tak delikatnej kwestii? Jest to efekt zwany psycholog pierwszy termin „deja vu”. Wcześniej używał definicje takie jak „paramnesia”, „promneziya”, co oznacza „już doświadczony”, „wcześniej widziałem.”

Pytanie, dlaczego nie jest déjà vu, a do dziś pozostaje tajemnicą do końca niewyjaśnione, choć, oczywiście, istnieje kilka hipotez.

Nastawienie do ludzi

Jeśli naukowcy nie zawsze odważył się opisać efekt i jego przyczyn, wiele osób boi i robić podobne zjawiska. Na poczucie deja vu, niektóre są z wielką ostrożnością, biorąc pod uwagę, że nie było nieprawidłowości w stanie psychicznym. Oczywiście, osoba, która doświadczyła wpływu na siebie, nie zawsze są chętni do dzielenia się swoimi doświadczeniami z ich przyjaciół, co więcej, stara się szybko wyrzucić to wszystko z pamięci i zapominania. Teraz, gdyby ludzie wiedzieli, co deja vu jest i dlaczego tak się dzieje, to rozwiązać wiele problemów. Po tych wszystkich zdarzeń, zjawisk, doznań, które są poniżej wyjaśnić nieuchronnie powoduje strach. Efekty te oraz Deja vu się odnosi. Ponieważ słowo jest napisane poprawnie – pytanie nie jest tak pilne i niezbędne. Po tym wszystkim, ludzie są o wiele bardziej interesujące, aby dowiedzieć się, co to jest – gra mózgu lub sen, że kiedyś widział. Przeanalizujmy kilka wyjaśnień tego zjawiska.

Co mówią naukowcy?

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili szereg badań, aby zobaczyć, jak tam jest efekt deja vu. Okazało się, że jego wygląd spełnia hipokamp – pewnej części mózgu. Po tym wszystkim, to zawiera specyficzne białka, które dają nam możliwość natychmiastowego rozpoznawania wzorców. W tym badaniu naukowcy jeszcze zidentyfikowane, co mają strukturę komórki tej części mózgu. Okazuje się, że tak szybko, jak znaleźliśmy się w nowym miejscu, czy zwrócić uwagę na twarz człowieka, wszystkie te informacje niezwłocznie „wyskakuje” w hipokampie. Skąd ona pochodzi stamtąd? Naukowcy twierdzą, że jego komórka wcześniej utworzyć tzw „obsady” każdego nieznanym miejscu, lub osoby. Okazuje się, że pewnego rodzaju projekcji. Co mamy? Ludzki mózg wszystkie programy z góry?

W jaki sposób można eksperymentować?

Aby lepiej zrozumieć, co się mówi, niech dowiedzieć się, jak naukowcy w Colorado przeprowadzili badania. Tak, wybrali kilka przedmiotów, pod warunkiem ich obrazów z wizerunkami znanych osobistości z różnych sfer, sławnych ludzi, różnych atrakcji, które są znane każdemu.

Następnie uczestnicy zostali poproszeni o ogłosić nazwiska przedstawionych miejsc, nazw i nazwisk ludzi. W tej samej chwili, kiedy dali swoje odpowiedzi, naukowcy zmierzyli ich aktywność mózgu. Stwierdzono, że hipokamp (o tym mówiliśmy powyżej) był w stanie aktywności, nawet wśród tych respondentów, którzy nie znają nawet w przybliżeniu poprawną odpowiedź. Na koniec imprezy powiedział ludziom, że kiedy spojrzał na obraz i zrozumieć, że ta osoba lub umieść je znają, w umysłach niektórych stowarzyszeń, które pojawiły się one już widoczne. W wyniku tego eksperymentu, naukowcy zdecydowali, że jeśli mózg jest zdolny do dodatkowych związków znanych sytuacjach absolutnie nieznanych, jest to wyjaśnienie dla efektu déjà vu.

Inna hipoteza

Jak już powiedzieliśmy, istnieje kilka wersji o tym, że déjà vu i dlaczego występuje. Według tej hipotezy, efekt dotyczy przejawów tzw fałszywej pamięci. Jeśli mózg nie są niepowodzenia w niektórych obszarach, to zaczyna całym dla nieznanego podjąć już znane. Jako eksperci uważają, fałszywa pamięć „działa” nie jest w każdym wieku, a jej doświadczenie szczyty aktywności – od 16 do 18 lat oraz od 35 do 40.

Pierwszy plusk

Pierwszy szczyt aktywności fałszywej pamięci, naukowcy wytłumaczyć fakt, że dojrzewanie jest bardzo emocjonalnie wyrażone we wszystkich aspektach. Ludzie w tym czasie dość gwałtownie i ostro reagować na zdarzenia. Brak dużego doświadczenia życiowego odgrywa również rolę w dlaczego nie ma deja vu. Jest to rodzaj rekompensaty, podpowiedź. Efekt przejawia, gdy nastolatek potrzebuje pomocy. W tym przypadku, mózg „wyłącza” do fałszywej pamięci.

Drugi przepięciami

Drugi pik występuje tylko na kryzys wieku średniego. To bardzo ważny okres w życiu człowieka, gdy czuje nostalgię za przeszłością, istnieje pewien żal lub pragnienie, aby powrócić do dawnych lat. Tutaj znowu, mózg przychodzi z pomocą, że odnosi się do doświadczeń. I to daje nam odpowiedź na pytanie: „Dlaczego jest deja vu?”.

Punkt widzenia psychiatrów

Muszę powiedzieć, że ta hipoteza jest bardzo różni się od poprzednich. Lekarze nie mieli wątpliwości, że wartość deja vu nie mogą być ignorowane, ponieważ jest to choroba psychiczna. A tym bardziej efekt jest tym bardziej poważna jest sytuacja. Mówią, że z czasem będzie rosnąć w długim halucynacji, niebezpieczne dla człowieka i jego środowiska. Lekarze po badaniach zaobserwowano, że zjawisko to się dzieje, głównie u osób cierpiących na różnego rodzaju wad pamięci. Parapsychologowie nie wyklucza innej wersji. Tak, mają tendencję do kojarzenia deja vu z reinkarnację (wędrówkę duszy po śmierci do innego ciała). Oczywiście, współczesna nauka nie akceptuje tej wersji.

Jakie inne opinie na ten temat?

Na przykład, w 19 wieku niemieccy psychologowie wyjaśnił działanie elementarnych, w wyniku prostego zmęczenia. Chodzi o to, że te części mózgu, które są odpowiedzialne za świadomości i percepcji, między nimi nie zostały uzgodnione, czyli awarii. I jest wyrażona jako efekt deja vu.

Fizjolog z Ameryki Burnham stwierdził przeciwnego. Na przykład, uważał, że zjawiska, w którym uczymy się pewnych rzeczy, czynności, osoby związane z całkowitego rozluźnienia organizmu. Kiedy osoba jest w pełni wypoczęty, jego umysł jest wolny od trudności uczucia, emocje. To właśnie w tym czasie mózg może postrzegać wszystko znacznie szybciej. Okazuje się, że podświadomość jest już doświadcza rzeczy, które mogą zdarzyć się osoby w przyszłości.

Wielu ludzi wierzy, że wiedzą, jak tam jest deja vu, myśląc, że jest to wynik marzeń, że kiedyś widziałem. Prawda czy nie – trudno powiedzieć, ale taki pomysł istnieje wśród naukowców. Podświadomość jest w stanie zapisywać sny, które widzieliśmy nawet wiele lat temu, a następnie odtwarzać ich części (wielu uważa to za przewidywanie przyszłości).

Freud i Jung

Aby lepiej zrozumieć, czym jest deja vu, pamiętajmy film o Schuricke, kiedy był tak pochłonięty przeczytaniu streszczenia, nie zauważyłem żadnej z stwierdzeniem w cudzym mieszkaniu lub ciasta z musztardą, bez wentylatora lub dziewczynka sama Lida. Ale kiedy pojawił się tam już świadomie, doświadczył tego, co nazywamy efekt deja vu. Tylko w tym przypadku, widz wie, że Shura've tu wcześniej.

Zygmunt Freud określił kiedyś ten stan jako prawdziwy pamięci, która została „nadpisane” w świadomości pod wpływem różnych niekorzystnych czynników. To może być uraz lub doświadczenia. Jakaś siła wykonana w określony sposób, aby przejść do obszaru podświadomości, a potem przychodzi taki moment, w którym „ukryte” obraz nagle wychodzi.

Jung związany także z efektem zbiorowej nieświadomości, w rzeczywistości, pamięć o naszych przodkach. A to prowadzi nas z powrotem do biologii, reinkarnacji i inna od innych hipotez.

Okazuje się, nic dziwnego, że mówią, że wszystko jest ze sobą połączone na świecie. Być może w tym przypadku też nie ma sensu patrzeć na jednym poprawnej odpowiedzi, choćby dlatego, że nie ma gwarancji, że istnieje? Nic więc dziwnego, że nawet naukowcy nie przedstawiła wersję, która może być w pełni udowodnić i ogłosić światu, że odpowiedź zostanie znaleziony.

W każdym razie, nie bój się, jeśli powoduje ten efekt. Potraktujcie to jako podpowiedź jako coś w rodzaju intuicji. Pamiętaj, główną rzeczą: jeśli zjawisko było coś strasznego czy naprawdę niebezpieczne, że dokładnie wiesz o tym.