289 Shares 7581 views

Język morski w piecu. Proste przepisy

Wśród ryb różnych gatunków ryb czasami trudno jest ustalić wybór nawet doświadczonej gospodyni. Każda ryba odznacza się smakiem, aromatem, wyglądem, cechami gotowania. Jednym z najbardziej smacznych i łatwych do przygotowania jest sól. Język morski nazywany jest również tą rybą. W piecu, filet okazuje się być pysznym smaczkiem i soczystym w tym samym czasie, co czasem nie może być uzyskane z innej ryby.


Jak podzielić język morza

Jeśli kupisz gotowe filety, ale całe ryby, zanim to przygotujesz, musisz odpowiednio podzielić. Sól ma ostre ostrze w kształcie ostrza, więc natychmiast radzimy pozbyć się górnej (najbardziej ostrej).

Język morski należy do gatunku płastug, więc jedna strona jest jasna, druga – ciemna. Cięcie powinno być dokładnie ciemne, to znaczy do tyłu ryby i strzelać z wagi do ogona w kierunku głowy. Po tej manipulacji głowa zostaje odcięta, a skóra po stronie światła jest łatwiej usuwana w taki sam sposób, jak w przypadku ciemnego.

Więc przygotowujemy język morski. Przepisy (w piecu są bardziej smaczne) z motywów filetowych i popularnych, że nie jest trudno dostać ciało. Po usunięciu skóry z obu stron jest bardzo prosty, szybki i łatwy do wycinania filetu rybnego nożem.

Pieczone z bazylią

Aby przygotować pieczony język morski w piecu z bazylią, zajmie to: 1,5 kilograma ryb, cztery duże cebule, 120 gramów masła, pół soku z cytryny, duże dojrzałe pomidory, pięć łyżek bulionu rybnego (można zastąpić białym białym winem), posiekaną bazylię , Sól i mielony czarny pieprz.

Bardzo wiele gospodyni domowych często pyta: "Jak gotować język morski w piecu tak, aby filet rybny był soczysty i nie przykleił się do ścian naczyń?" Główną rzeczą jest wybór naczyń prawidłowo, musi być ogniotrwały. U dołu tworzy się "poduszkę" drobno posiekanej cebuli, bazylii. Dodać kilka łyżek oliwy z oliwek.

Ryby należy pocierać pieprzem i solą. Następnie umieścić "na poduszce" i wlać wino lub bulion. Aby szybciej przygotować język morski w piecu, naczynia mogą być przykryte folią. Piekarnik nagrzewa się do 200 stopni, ryba pieczona jest przez pięć minut. Następnie można wyłączyć płytę i pozostawić naczynie do osiągnięcia.

Ciecz, w której ryba nie ustępuje, jest przydatna przy wyborze sosu. Sprowadza się do jednej trzeciej wielkości, soku pół cytryny, masła, drobno posiekanego pomidora.

Pieczony język morza z ziemniakami

To półmisek będzie dużo bardziej znaczący niż poprzedni, ponieważ zawiera makijaż od razu. Aby przygotować język rosyjski z ziemniakami w piecu, potrzebujesz: trzech dużych ziemniaków, kilogramu filetu języka morskiego, małej marchewki, cebuli i zieleni, soli, słodkiej papryki.

Folia jest wstępnie układana na tacy do wypiekania. Jest on umieszczany na "poduszce" ziemniaków, pokrojony w duże okrągły kształt. Następną warstwą jest lekko podane cebulki i marchewki. Wykorzystane będą filety z morza, potarte solą, przyprawami i pieprzem. Z góry można posypać drobno pokrojoną cebulką i dodać zieleni. Następnie konstrukcja jest ponownie pokryta folią.

Przygotowuje taki język morski w piecu nie dłużej niż dziesięć minut. Służyć należy, starannie dobierając bezpośrednio z blachy do pieczenia kawałek "garnek". Spróbuj rozdzielić kawałek tak, aby obejmował ziemniaki, ryby i warzywa.

Z patelni do piekarnika

Jeśli wolisz smażoną rybę, ale staraj się unikać dużej ilości oleju, zalecamy specjalną recepturę, która obejmuje zarówno smażenie, jak i wypieki. Oleje tutaj wymagają minimalnej ilości. Ryby można przyjmować w dowolnym rozmiarze, które lubisz.

Rozsypamy patelnię, dodajemy kilka kropli oliwy z oliwek lub warzyw bez zapachu. Myj język morza z przyprawami na ryby, sól i pieprz. Smażyć na patelnię, aż powstanie brązowa skorupa. Dosłownie dziesięć sekund, jeśli patelnia była dobrze rozgrzewana.

Potem zabrano naczynia ogniotrwałe, wyłożone folią. Ryby, jak mówią, przejdą do gotowości w piecu. Czas przygotowania – 5-7 minut. W ten sposób otrzymasz filet z rybami o rdzawej chrupiącej skorupie, ale w ogóle nie używałeś oleju. Jest to doskonała szybka recepta, która nadaje się do utraty wagi lub osób stosujących PP (prawidłowe odżywianie).