795 Shares 6493 views

Oxymoron przykłady literaturze. środki ekspresji

Takie środki mowy, jako metafora, absurd, paradoks, ironii, są szczególnie istotne w trudnych okresach niepokojów społecznych. Wśród nich zajmuje ważne miejsce oksymoron. On nadal jest mało badane zjawisko.

wzajemnie się wykluczają

Połączenie stanowi niezależnie od siebie, koncepcja oksymoron. Przykłady z literatury to potwierdzić „nieoczywisty oczywiste” (Goethe), „inteligentne nagi” (Anna Achmatowa), „radość z cierpienia” (FET), „Nieznośna lekkość bytu” (M. Kundera).

Oksymoron znajduje się obok dwóch pojęć, gdzie jeden z nich określa inny. odpychają się wzajemnie, wbrew logicznie wykluczają się wzajemnie, „niski wieżowiec”, „nie do zniesienia”, „piękno nieodpartą skromny”, „wszyscy do piekła”. Oksymoron w języku rosyjskim, pierwszy postrzegane jako „złego podłączenia pomysłów w jednym” (N.Ostolopov, 1821). Ale cokolwiek był obecny w literaturze, choć jej interpretacja w słownikach pojawił się dopiero na początku XX wieku.

Jasny rewolucja artystyczna

Umieszczając dwa obok siebie zaprzeczyć zdarzenia Nie wystarczy powodu inercji psychologicznej, możemy stworzyć oksymoron. Tekst zawiera tylko dwa słowa ujawnia wewnętrzne sprzeczności między zjawiska, połączenie niezgodne. Oksymoron jest wielka i głęboka rewolucja artystyczny. Nazwy klasyki często wykorzystywane oksymoron. Przykłady literatury, „Nieskończonej postoju”, „Hot śniegu”, „wieczność END”. Poeci brzmi to niezwykłe i wyraźnie: „Byłem gorzka rozkosz” (Anna Achmatowa), „sad radość” (Esenin). Celowe związek niej przeciwnym koncepcji znaczeń oczywiste, lecz objawia się jedności i nowe semantyczne. Zatem efekt wyrażenie jest znacznie zwiększona.

definicje przypadku pożaru

Oksymoron zawartość semantyczna tłumione emocjonalne. Na przykład, w połączeniu „amazing dziwnym”, „nieszczęśliwy luksusowy” drugiej koncepcji zmniejszone znaczenie ze względu na pierwszą. Słowo „nędzny” ma słabą wartość przedmiotu-logiczne i jest w dużej mierze subiektywna luksusu. Ale szacunki mogą być czysto emocjonalne niuanse, na przykład w wyrażeniu „bardzo zadowolony”. Połączona „mały wielki człowiek” epitet całkowicie zmienia znaczenie następujących trudno słowo przeciwnie. Bez tej emocjonalnej oceny fraza nie zabrzmi imponujące. Łączenie przeciwieństw tworzy pewien efekt stylistyczny. Emocjonalna identyfikacja jest często używany jako metafora, na przykład, w „zabawy” smutnym wyrazem twarzy.

Rozmyślne stworzenie wewnętrznych sprzeczności

W Oxymoron pojęcia wykluczają się wzajemnie, ale są w harmonii i przeznaczyć wewnętrzne różnice semantyczne. Jeśli połączenie tych dwóch elementów w tym samym czasie nie są dwa różne typy wartości: emocjonalne i podlegające-logiczną, jest to błąd logiczny, a nie realizacja celów artystycznych. Ich niewłaściwe stosowanie nie może również tworzyć oksymoron. Jego główną funkcją jest wyrazić stosunek do tego wydarzenia. To jest niemożliwe do wyjaśnienia interpretacji, jeśli autor nie rozumie, co on mówi.

Rozmyślne stworzenie wewnętrznych sprzeczności tworzy oksymoron. Połączenie „czarnych owiec” jest katachrezy – stylistyczny błąd, jako że nie ma sprzeczności. Najprawdopodobniej jest to złe połączenie sprzecznych pojęć. Słowo „strzelać” wcześniej oznaczało, że jako broń używana z łuku lub kuszy. Nikt nie mówi: „niech kulkę z pistoletu” – choć byłoby bardziej poprawne. Wyrażenie „kolorowych” stał się nawykiem, a na początku było tylko biały.

Nie każda para sprzecznych koncepcji utworzenia oksymoron. Przykłady z literatury pokazują, że nawet wielkie klasyki jak Tołstoj, mogą popełniać błędy „… opierając się na łokciu … moja głowa …”. Tutaj mamy zwykły błąd stylistyczny.

Środki wyrazu w języku rosyjskim

W przeciwieństwie katachrezy paradoksalnego oksymoron. Dzięki niemu, próbując znaleźć rozwiązanie, łącząc „smart z głupia”, tworząc „świadomego wypadek” lub przesuwając „Powrót do przyszłości”. W sensie psychologicznym – jest to jedyny sposób, aby rozwiązać sytuację, gdy „woda i ogień powinny istnieć razem.”

Oksymoron zawiera zestaw artystycznych i ekspresyjnych pomocą mowy, ironia, metafora, paradoksu, aluzji. Najczęstszym nośnikiem jego „siedlisko” są wiersze. Oksymoron nie spełnia najbardziej stworzyć efekt komiczny. Jest to naturalne, ponieważ informacja jest paradoksalna reakcja jak śmiech.

Pierwszy postrzeganie dzięki podkreślonym irracjonalności, szczególnie wysokie znaczenie, jakie ma oksymoron. Przykłady z literatury: „dziki ogromne uczucia pełnego” (E. Baratynsky) „nieszkodliwego pasji” (F. Tjutchev). Idąc do użytku, oksymoronami straci swoją przewagę i zamieniają się w tradycyjnych metafor. Niektóre z nich są dynamiczne w czasie, może być ponownie odrodzić, przezwyciężania stereotypów w nowych formach. Inni pozostają mocno w roli metafory, „spalony blizzard blue”, „błękitne morze gotuje” (Esenin). Zatem środki wyrazu w języku rosyjskim można zmienić role.

Gdzie ukryte oksymoron?

Oksymoronami mogą pojawić się w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach, takich jak w notacji gatunku: „tragikomedia”, „powieść wierszem”. niezapłacone wynagrodzenie paradoksalne usłyszysz ". Malarze często wykorzystują odbiór kombinacje absurdalny. Aby to zrobić, inne środki są stosowane: stosunek wielkości, ciężkość sylwetki, barwy i linii napięcia, kreskówek.

wniosek

Oksymoron bazuje na podwójnej opozycji, tworząc związek przeciwieństw zjednoczył całe zjawisko. To może być proste użytkowanie urządzenia, jak również jeden ze sposobów rozumienia i reprezentacji rzeczywistości.