117 Shares 9401 views

JBL (systemy akustyczne): opinie, opis modeli, wybór według parametrów

Obecnie rynek urządzeń dźwiękowych przechodzi niemal rewolucyjne zmiany. Obserwatorzy segmentu systemów akustycznych odnotowują ekspansję w związku z zasięgiem nowych kierunków stosowania tego urządzenia. Równocześnie poprawia się podstawowe cechy urządzeń, zarówno pod względem dźwięku, jak i funkcjonalności. Tradycyjnie lista dynamiki JBL pojawiają się na listach zaawansowanych produktów tego segmentu, prezentowanych w najróżniejszych wersjach i konfiguracjach.


Rozwiązania dla filmów

Producent jest znany z wysokiej jakości akustyki , która zapewnia wsparcie dla domowych teatrów. Ale w segmencie marek znajduje się wiele kompaktowych instalacji, a także ogromne kompleksy produkcyjne, które mogą służyć do pełnej saly kinowej. Jako rozwiązanie bazowe tego typu dostępny jest system SCS12 o mocy 400 W. Jest to dwupasmowy pasmo w pełnym zakresie przeznaczone dla średniej wielkości pomieszczeń. W przypadku mniej wymagających zadań możemy zaproponować system SCS8 z linii JBL. Systemy akustyczne tej klasy odznaczają się mocą 200 W i zdolnością do pracy w trybie transformatora.

Subwoofery zasługują na uwagę, między innymi – model 4642A. Jest to system o mocy 1200 W, który ma zakres częstotliwości 25-500 Hz. W związku z tym, z dużym potencjałem mocy, użytkownik tej akustyki może liczyć na dokładność transmisji dźwięku.

Przenośne głośniki JBL Charge

Rodzina opłat to linia małych maszerujących kolumn wyróżniających się prostymi funkcjami sterującymi, a przede wszystkim dźwiękiem wysokiej jakości. Oczywiście, nie warto porównywać tego systemu z dużymi tradycyjnymi kolumnami, ale wyróżnia się z jego klasy. Jeśli chodzi o zasilanie, system akustyczny JBL Charge w wersji podstawowej jest dostarczany z akumulatora o pojemności 6000 mAh. Według producenta, ta objętość wystarcza na 12 godzin ciągłej pracy w trybie słuchania muzyki. W tym samym czasie system nie jest tania – średnio 6-7 tysięcy rubli. Biorąc pod uwagę jakość dźwięku, oryginalne wzornictwo i długi czas pracy, model ten w pełni opłaca się.

JBL Micro Wireless System

W pewnym sensie kontynuacja koncepcji Charge, ale zdecydowanie lepsza w wielu wskaźnikach operacyjnych. System ten jest bardziej ukierunkowany na mobilność, choć ma wyraźną utratę mocy i czas trwania autonomicznej operacji. Urządzenie to już miniaturowe kolumny, oparte na 40-milimetrowym głośniku. Specyfika modelu to obecność modułu Bluetooth, który pozwala na użycie głośników JBL w połączeniu z urządzeniami iPhone i iPad. Właściwie możliwości komunikacji bezprzewodowej między kompaktowymi odtwarzaczami a źródłami plików dźwiękowych od dawna nie są czymś szczególnym. Jednakże twórcy JBL znacznie zoptymalizowali charakterystykę miniaturowego głośnika, co w praktyce odbijało się na wyraźnym odtwarzaniu basu bez zniekształceń.

Aktywny system serii PRX

Niską aktywną akustyką jest szeroko reprezentowana na rynku przez firmę JBL. Modele serii PRX są produkowane zarówno w wersji ekonomicznej, jak i premium. Seria PRX600 jest przeciętna, charakteryzująca się efektywnym wykorzystaniem mocy wzmacniającej, uzupełnioną niezawodnością i wszechstronnością urządzenia. Warto zauważyć, że aktywny system akustyczny JBL w modyfikacji PRX600 został opracowany bez użycia platform z zewnątrz i rozwiniętych. W pewnym sensie jest to całkowicie "czysta" akustyka, której testy przeprowadzono w laboratorium innym niż laboratorium, to znaczy jak najbliżej rzeczywistych warunków. Twórcy wzięli pod uwagę efekty szumu tła różnych mediów, co umożliwiło uzyskanie skutecznej izolacji akustycznej. Ponadto, fizyczna obrona systemu została oddzielnie rozważona z myślą o możliwości jej późniejszego wykorzystania w najcięższych warunkach szumu.

Kompleksy studyjne

Aby zorganizować studio domowe, firma oferuje systemy LSR kosztujące średnio od 17 do 30 tysięcy rubli. Jednym z najbardziej uderzających modeli tego typu jest LSR2310SP. Jest to aktywny subwoofer o mocy 180 W, wyposażony w ekran magnetyczny, punkty zawieszenia i regulację głośności. W pierwszym segmencie tej rodziny, model LSR2325P jest również godny uwagi. W tym przypadku rozpatrywany jest 2-pasmowy aktywny kompleks JBL. Głośniki tego typu działają z mocą 50 watów i są wyposażone w punkty zawieszenia. Najmocniejsze systemy tej klasy są reprezentowane przez serię LSR6300. Takie instalacje charakteryzują się zwiększoną dokładnością reprodukcji dźwięku, mają prawie idealny przepływ AFC, a także możliwość elastycznego dostosowywania ustawień do charakterystyk i warunków danego pomieszczenia.

Samochodowy dźwięk JBL

Specjalnie dla kierowców producent oferuje szeroką gamę systemów samochodowych JBL, które zawierają subwoofery i wzmacniacze w różnych konfiguracjach. Podstawowym rozwiązaniem jest system GT5. Jest to akustyka dwustronna składająca się z głośnika wysokotonowego tytanu, który zapewnia gładkie i czyste odtwarzanie w górnym zakresie. Do tego należy dodać funkcję dyfuzora, dzięki której osiąga się dobry zwrot w zakresie widma niskiej częstotliwości. Dla bardziej wymagających właścicieli samochodów warto polecić system GTO od firmy JBL. Systemy akustyczne tej rodziny różnią się nie tylko wysoką jakością reprodukcji dźwięku, ale także oryginalnym wzornictwem. Są to subwoofery szafkowe, w których są stosowane płyty MDF o średniej twardości. Przy tym samym produkcie zapewniona jest stabilna praca w zakresie częstotliwości od 20 do 40 Hz.

Podstawowe kryteria wyboru akustyki

Segmentacja w zakresie produktów JBL sama w sobie ułatwia dobór odpowiedniego systemu. Ale w niektórych kategoriach należy dokładnie zbadać wybór optymalnych konfiguracji. Rozpoczyna się od definicji wskaźników wydajności bezpośredniej w postaci zakresu mocy i częstotliwości. Na przykład do użytku domowego wystarczy akustyka, o mocy 100 W. W przypadku profesjonalnych zadań lub konserwacji dużych zdarzeń konieczne może być posiadanie mocniejszego aktywnego systemu akustycznego JBL 400-500 W. Jeśli chodzi o widmo częstotliwości, jest indywidualny i zależy od wymagań dotyczących jakości dźwięku. Na przykład standardowe systemy instalacyjne JBL działają w zakresie od 32 do 250 Hz. Warto również zwrócić uwagę na media i interfejsy, za pomocą których akustyka jest podłączona do sąsiednich urządzeń. W najnowszych wersjach, na przykład, oprócz tradycyjnych kanałów, technologie bezprzewodowe są również aktywnie wykorzystywane.

Wnioski

Producent JBL stale pracuje zarówno nad rozbudową modeli władców, jak i modernizacji istniejących udanych systemów. Równocześnie deweloperzy integrują nowe technologie. Tak więc, wśród najnowszych osiągnięć można wymienić system falowodów, zaprojektowany dla kompleksów studyjnych JBL. Systemy akustyczne do użytku domowego mają wiele ciekawych opcji. W szczególności są one wyposażone w nowoczesne wzmacniacze typu D, a także w celu zwiększenia wydajności przełączania, wyważone złącza nowego generatora. Wraz z tym zwiększa się również wymogi firmy dotyczące podstawy elementów sprzętowych, co wpływa również na jakość produktów marki JBL.