816 Shares 3220 views

Bentonit – co to jest? producenci bentonit, stosowanie

Ludzkość jest do ich potrzeb przez długi czas nauczył się korzystać z minerałów z wnętrza planety.

A jeśli węgiel, olej i inne znane prezenty były stosowane od dawna w przemyśle, korzystne właściwości niektórych minerałów, które dopiero niedawno zostały zbadane.

Wśród nich jest substancją bentonitu. Co jest tego minerału i do czego służy? Poniżej postaramy się zrozumieć bardziej szczegółowo w tym zakresie.

Pojęcie i pochodzenie

Bentonit – glinoobraznoe tego użytecznego minerału z osadowej rodzaju, zawierającego wodę pochłaniający i właściwości adsorpcyjne. Kiedy nawilżona, jego wielkość może być zwiększona do kilku razy oryginalnym rozmiarze.

Minerał zwany zobowiązany miasto Benton amerykański znajduje się w stanie Montana, w których po raz pierwszy odkryto złoża tego minerału.

bentonit formacja wystąpiła w późnych stadiach rozwoju geologicznej naszej planety. Powodem ich wystąpienia jest konwersja osadu wulkanicznego pod wpływem wilgoci i ciepła.

różnych dziedzin

Należy zauważyć, że oprócz procesu hydrotermalnych na występowanie złóż pod wpływem wielu czynników zewnętrznych. W związku z tym, w świecie istnieje wiele miejsc, w których wydobycie jest wykonane z glinki bentonitowej. Ale mają różne właściwości i są stosowane w różnych gałęziach przemysłu.

Rozwój pola

We współczesnym przemyśle wydobywczym rozwój glina bentonitowa produkowane głównie odkrywki. Wynika to z występowania skał osadowych, znalezienie głębokości, która zwykle nie przekracza 100 metrów. Bentonit produkcja rozpoczyna się dopiero po polu badawczym.

Analiza i eksploracja geologiczna ocenić opłacalność początku rozwoju, a następnie przeprowadza się do niewykorzystany. W tym przypadku, oszacowana wielkość produkcji powinna przekraczać kilka milionów ton. Tylko w tym przypadku, rozwój kariery będzie opłacalna.

Każdy depozyt daje specjalny bentonit. Jakie są te gatunki i gdzie są one wykorzystywane?

aplikacja przemysł

Najczęstsze zastosowania tego minerału są:

 • Rolnictwo. Przemysł jest szeroko stosowany bentonit. Jego wykorzystanie do rekultywacji gruntów i jako element chłonny do prac polowych nie do przecenienia.
 • Bentonit dla wina i soku owocowego. Oni nie od razu przyjść na pomysł wykorzystania przemysłu mineralnego w tej dziedzinie. Wino jest często używany bentonitowej wyjaśnienie różnych win i napojów naturalnych.
 • przemysł stalowy. Jest niezbędna w przemyśle odlewniczym do wytwarzania różnych mieszanin Moldable. Ponadto oczyszczanie bentonit jest integralną częścią ze stopów metali kolorowych.

 • wytwarzanie perfum oraz wyrobów gospodarstwa domowego. Bentonit nie zawiera żadnych toksycznych dodatków, oraz posiada doskonałe właściwości absorpcyjne. Jest on powszechnie stosowany w produkcji kosmetyków, woda toaletowa, emulsje i różnych dodatków, które zapobiegają korozji. Kiedy ten surowy materiał koszty nawet wyższej jakości jest znacznie niższa niż dodatki roślinnych i zwierzęcych, używanych do wytwarzania artykułów gospodarstwa domowego. Dlatego stosowanie bentonitu może znacząco obniżyć koszty zakupów surowców.
 • przemysł lekki. Bentonit jest tanie i wysokiej jakości substytut dla skrobi i jest powszechnie stosowane do wytwarzania tkanki.
 • przemysł rafineryjny. Dla niego wymaga oddzielnego bentonit. Co to za gatunek? Fakt, że produkty powstałe z przeróbki ropy naftowej, znacznie poprawia walory konsumpcyjne, jeśli wcześniej została przeprowadzona ich czyszczenia bentonit. Usuwa wszystkie niechciane zanieczyszczenia.

Poniżej rozważyć zastosowanie bentonitu w niektórych obszarach bardziej szczegółowo.

przemysł winiarski

Bentonit dla winiarstwa w ostatnich latach, jest być może najważniejszym elementem procesu. Wyobrażam sobie, że jest trudne, jak się bez niego obejść.

Zasadniczo jest on stosowany w następujących przypadkach:

 • bentonit klarowanie wina i soków owocowych;
 • Brzeczka przetwarzanie wina w celu usunięcia z niej różne enzymy i związki białkowe;
 • Wino i sok przetwarzania materiałów w celu ich utrwalenia.

Zazwyczaj leczenie bentonit stosowany jest w przemyśle winiarskim sam. Jednak w niektórych przypadkach możliwe jest, aby stosować inne substancje pomocnicze, które biorą udział w procesie jako katalizatora.

Zalety stosowania bentonitu w produkcji wina

Pierwszą zaletą. Zastosowanie tego minerału z produkcji wina, oprócz swojej niskiej cenie, pozwala osiągnąć duże korzyści w procesie. Mineralny może znacznie zmniejszyć ilość kleju w przetwarzaniu odpadów:

 • Materiały Legkookleivaemyh. Z tego bentonitu jest mieszany z niewielką ilością sody oczyszczonej.
 • Brzeczki podczas procesu produkcji wina białe i musujących. Do tego roztworu bentonitu jest przygotowany bez dodawania sody. Pozwala to gęsty osad, który całkowicie pozbawionej związków białka.

Drugą zaletą. Bentonit jest łatwa do zastosowania w produkcji. Otrzymany roztwór nie tworzą zbrylonych związków, dzięki czemu można łatwo podłączyć do półfabrykatu wina. Tak więc ma duży współczynnik wyjaśnienia i stabilizacji gotowych produktów.

Trzecią zaletą. Mała wartość iłów bentonitowych w porównaniu z analogicznymi substancji. Jednocześnie norm zużycia surowca do produktów oświetleniowych, w niektórych przypadkach, nawet niższe niż w podobnych sorbentów. Zmniejsza to koszty produkcji, co zmniejsza koszt wyrobów gotowych i zwiększa stopę zysku w przedsiębiorstwie.

Czwarta zaleta. Suchy proszek bentonitu ułatwia przygotować roztwór każdej konsystencji. Odbywa się to przez dodanie wymaganej ilości płynu.

Piąta zaletą. Jest to możliwe, aby uzyskać wszelkiego rodzaju bentonitu i kategorii. Wystarczy zwrócić się do dostawcy surowców i zaznajomić się z charakterystyką minerału, a następnie dokonać niezbędnych wyborów.

Zastosowanie w poziome wiercenia (HDD)

Bentonit jest często używany do HDD. Tak więc, gdy wykonane roboty ziemne związane z wiercenia, istnieją przypadki, przelewając ściany wywierconych otworów. W celu wzmocnienia korpus i stosowany bentonit. Ponadto, właściwości hydrofobowe materiały, które zawierają w swym składzie tego minerału budowę, co sprawia, że są one odpowiednie do wzmocnienia ścian wykopów podczas prac ziemnych, które są prowadzone poniżej lustra wody w danej dziedzinie.

Bentonit do wiercenia w kierunku poziomym jest stosowany w połączeniu z wysokimi właściwościami wiązania. Woda wchodzi w kontakt z tą substancją, wypełnia pustkę istniejący w nim. Powoduje to pęcznienie mieszaniny i zwiększyć swoją objętość kilkakrotnie.

Przy odpowiednim przestrzegania odpowiednich proporcjach suchego proszku i cieczy lepkiej substancji uzyskuje się jednorodną, który ma właściwości tiksotropowe. Oznacza to, że bentonit rozwiązanie łatwo wchłania wodę i staje się plastyczny, dzięki czemu łatwiej z nim pracować. Oraz przy braku działania mechanicznego, zestala się on tworząc barierę wodną.

glinka bentonitowa szczególności rozwiązanie niezbędne w operacjach wiercenia w gruntach sypkich i zmiennym. To pozwala na wzmocnienie murów dobrze przyjęty, a także aby zapobiec przyklejaniu kawałków gleby na urządzenia wiertniczego.

Zastosowanie przeciwciał anty-piaskach

Bentonit jest również używany do wiercenia w przypadku mułu. Jak wiadomo, Quicksand – to ziemia, miesza się z wodą, która działa na ściany otworu, powodując ich trwałe załamanie.

Zazwyczaj składa się ona z części piasku i gliny, które tworzą tak zwaną „pełzającą wodę”. Gdy dobrze osiągnie miejsce tworzenia ruchomych piaskach, zakłócenie koperty prowadzi do napełniania masą całej przestrzeni otworu ściany, która nie pozwala, aby kontynuować pracę. W tym przypadku objętość cieczy może być tak wielka, że nawet zastosowanie pompy nie rozwiązuje problemu dla pompowania zawiesiny.

Aby zneutralizować negatywny wpływ piaski i stosowane bentonit. Jest ona pompowana do pierścienia. Po spęcznieniu mieszanina tworzy masę uszczelniających, które nie pozwala na ciecz do wypełnienia otworu.

Bentonit w nowoczesnych operacji wiertniczych – to magiczna różdżka, zwłaszcza przy wierceniu na wodzie. Również właściwości hydrofobowe, ma właściwość smarującą, zwiększając w ten sposób platformy zasobu bezpośrednio siekaczy.

wniosek

W tym artykule, rozmawialiśmy o tym materiale, takim jak bentonit, czyli to, co jest wykorzystywane w niektórych dziedzinach przemysłu i do jakich celów wykorzystywane jako wyprodukowane produkcję. Aby uzyskać więcej informacji na temat jego właściwości fizycznych można znaleźć kontaktując specjalistycznych publikacji.