880 Shares 7759 views

Góry Atlas – oddzielny kraj górzysty

Znaczna część terytorium Afryki znajduje się na afrykańskiej płyty litosfery. Jest to najstarsza platforma w przeszłości był częścią ogromnego kontynentu Gondwany. W okresie triasu pod wpływem sił zewnętrznych ziemi zakresach wysokogórskich, które istniały na starym kontynencie, upadły. Usterki skorupy, tworzenie Horst, trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów doprowadziła do powstania faliste równiny, płaskowyże wysokich, dużych basenów oraz nowych szczytów. Afryka – jedyny kontynent, na którym nowe pasma górskie nie zostały utworzone w strefach złożonymi strukturami. Najwyższa góra w Afryce rozciąga się w górach Afryki Wschodniej. Pasmo górskie drakensberg utworzona we wschodniej części południowego kontynentu. Południe kontynentu graniczy płaskowyżu Przylądka górach i na północnym rozciągnięta na góry Atlas. Ich Northern grzbiety są umieszczone bezpośrednio na połączeniu dwóch płyt litosfery.


Góry Atlas lub Atlas tworzą zachód występ afrykańskiego kontynentu, który jest oddzielony od Europy Południowej tylko Gibraltar Strait. Północno-zachodniego wybrzeża kontynentu na zachód przez Ocean Atlantycki na wschodzie i północy – Morza Śródziemnego. Na południu, nie ma jasno zdefiniowane granicy z Sahary, jest on produkowany przez południowego podnóża pasma górskie Atlasu, w którym klin krajobrazy pustynne.

Atlas jest najbardziej znaczący wzrost północno-zachodniej Afryce. Pasmo górskie ciągnie się od wybrzeża Atlantyku przez Maroko, Algieria aż do wybrzeży Tunezji. Składa się z pasm górskich Atlasu Wysokiego, Tel-Atlas, Saharyjski Atlas, Atlas Średni, Antyatlas, płaskowyże śródlądowe i równiny. Najwyższy punkt w Afryce Północnej i Wysokiego Atlasu jest góra Toubkal, osiąga wysokość 4167 m. Jest to także najwyższy szczyt Afryki Północnej. Atlas w tej części gór jest bardzo podobny do Alp i Kaukazu. W przeciwieństwie do tego, Bliskiego Atlas jest plateau top z pocięte głębokimi dolinami. Na północnym wschodzie jest kontynuacją Atlasu Wysokiego Atlasu Sahary. W południowej części gór Atlas Wysoki, Antyatlas jest – podniesiony kenozoicznych ruchów obrzeżach dawnych płyt.

Pochodzenie Atlas gór połączone z głębokimi wadami tworzących rysy (elementy liniowe relief). Pod względem geologicznym Góry Atlas jest również godne uwagi na fakt, że są do tego karmienia obszar morza rozległe niecki artezyjskiej wody gruntowej, która jest pod największym w świecie Sahary.

Wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, po kontury wybrzeża, wysoki młody złożoną Pasma górskie Rif Atlas, Atlas Tel-do 2500 m. Są one bezpośrednią kontynuacją górach Sycylii i południowej Hiszpanii. Wiele szczytów górskich, w tym Toubkal, są wygasłych wulkanów.

Ciekawe, ale miejscowa ludność Atlasu nie jest pojedynczym nazwa gór, są tylko nazwy poszczególnych płaskowyże i grzbiety. Sami nazwą „Góry Atlas”, „atlas” miejscowej ludności nie mają zastosowania. Są one podejmowane w Europie i ma swoje korzenie w starożytnych mitach, które były śpiewane jako „góra Atlanta”, mitologiczny Atlas Tytan, czy Atlas, Perseusz przekształcony afrykańskiej góry za odmowę gościnności.

Istnienie gór Atlas pierwszy zdał sobie sprawę z podróży Fenicjanie. Szczegółowy opis systemu górniczego zawarta jest w pracach Maksima Tirskogo. Ale znacznie rozszerzyła pojęcie gór przez wybitnego niemieckiego badacza Rolf Gerhard Afryki. Był przebrany za muzułmanina przekroczył Atlasu Wysokiego, powiedział zakresy map górskich i badano największe oazy z Algieria pogrążyła Sahary.

Góry Atlas, położone niedaleko Marakeszu, uważany za najstarszy. Ich wiek jest określany przez kredy i okresów jurajskich.

Cechy współczesnego krajobrazu Gór Atlasu zależą od klimatu kontynentalnego ostro i raczej suchy. Rozległe procesy wietrzenia doprowadzić do zniszczenia gór i ich akumulacji u podnóża dużej ilości gruzu, wśród których są najwyższe grzbiety o wystarczająco strome i ostre szczyty. To odróżnia ulga jest również silna rozczłonkowanie erozyjne. pasma górskie przecinają głębokie wąwozy, wewnętrzna powierzchnia płaskowyżu przeszedł przez system kanałów – dziedzictwo minionej epoki.

Do góry Atlas typowym klimatem śródziemnomorskim. Jednak jest nieprzewidywalna i w zależności od wysokości dość ciężką. Zatem obszar Atlasu Wysokiego dysponuje typowym górskim klimatem o chłodnych, słonecznymi latami i bardzo zimnymi zimami. Średnia temperatura w biegu letnich + 25⁰S temperatura zimą jest obniżany do czasami -20⁰S. W pobliżu gór Atlas charakteryzuje się znacznym opadów w okresie zimowym. W tej dziedzinie istnieją często zalewa.

W okresie letnim wewnętrznej powierzchni doliny i plateau mocno nagrzewa, temperatura może wynosić + 50⁰S. Noc, a wręcz przeciwnie, dość chłodne z częstymi przymrozkami.

Pokrywa Atlas zmienia się podczas przechodzenia z wewnętrznych obszarów przybrzeżnych roślin. Niższe stoki pokryte gaje karłowate palmy, wiecznie buszu i lasów dębu korkowego. Wyższe stoki pokryte są lasami cisa i Atlas cedru. doliny śródlądowej, plateau solą fizjologiczną glebach są skromne naczepy desery i suche step.

Wysoko w górach są alpejskie łąki, które różnią się pod względem składu gatunkowego europejskich górskich łąk. Sami górnej części grzbietu pozbawione roślinności, oraz dużą część roku pokryte są śniegiem. W południowych podnóży znajduje się na obszarach pustynnych oazach z okazjonalnych.

Animal World Atlas jest reprezentowany przez różne gatunki zwierząt z Afryki i południowej Europy: a pani Jerboa, zające, hieny, szakale, dzikie koty i civets. Na skałach znaleźć Magot i wiele węże i jaszczurki.

Populacja Wysoki i Atlas Średni skoncentrowany u stóp wzgórz i dolin, gdzie ziemia jest nawadniana i przetwarzane pod plantacje oliwek, cytrusów i innych upraw. Na tarasach górskich stokach winogrona są uprawiane. Miejscowa ludność zajmuje się również hodowlą bydła, uprawą zbóż ciężko alfa – cenny surowiec do produkcji papieru wysokogatunkowego.