812 Shares 1865 views

Kijów: wyzwolenie miasta z najeźdźcą hitlerowskim (1943)

Co ważniejsze, co robi data 06 listopada 1943 – wyzwolenie Kijowa. W tym dniu, nie było to wydarzenie, które z zapartym tchem czekają na mieszkańców tego starożytnego miasta. Dziś, gdy naturalna historia jest przepisany i aktywnie wdrażane nowe spojrzenie na szczególnie ważne jest, aby poznać prawdę o wydarzeniach z tamtych lat. W szczególności tych, którzy kwestionują bohaterstwo tych, dzięki którym było wyzwolenie Kijowie (1943), należy pamiętać o zbrodniach hitlerowskich.

Nawet trudno sobie wyobrazić, co może mieć konsekwencje na dłuższy pobyt w mieście wojska Trzeciej Rzeszy, kiedy zaledwie dwa lata okupacji w Babim Jarze został zastrzelony około 100 tysięcy cywilów, populacja spadła do 180 tysięcy, a 150 tysięcy mieszkańców radzieckiej Ukrainy były wysłany wbrew swej woli do pracy w Niemczech.

Sytuacja na froncie na początku listopada 1943 roku

26 sierpnia rozpoczęła się bitwa o Dniepr, który po jednej z najsłynniejszych operacji w historii wojen – bitwy pod Kursk Bulge. Wojska radzieckie miały zmusić obezwładniającego przeszkodę wodną, której West Bank został przekształcony Wehrmachtu w potężną linię obrony, znany jako „ścianie wschodniej”. W tym samym czasie Niemcy spodziewali wojska radzieckie rozpocząć ofensywę w zimie i przejechać przez Dniepr po lodzie ustawiony na niego.

W wyniku powodzenia ofensywy Armii Czerwonej chwycił przyczółek na prawym brzegu Dniepru i udał się na północ i na południe od rzeki Kijowie. W ten sposób powstały warunki do silnej ofensywy jesiennej.

Wyzwolenie Kijów od faszystowskich najeźdźców: Przygotowanie do pracy

Początkowo pierwsze polecenie ukraiński (ex Woroneż) z przodu zakłada zastosowanie tylko dwa pin. Najważniejszym z nich miał być realizowany przez przyczółek Bukrin, położonej 80 km na południe od miasta Kijowa i pomocniczych – od północy. Zgodnie z tym planem, w październiku dwukrotnie próbowali ataku. Jednak za każdym razem uderzając z kierunku Burkinskiy powiodło się, ale został rozszerzony przyczółek, który był w rejonie na północ od Kijowa Lyutezh. Rzecz, która miała być stosowana do ostatecznego ataku, którego celem miało być wyzwolenie Kijowa. Jednocześnie oddziały na czołowego Burkinskiy pouczeni, aby „związać” to jak najwięcej sił Wehrmachtu, a jeśli warunki są korzystne – przebić się przez front i ruszyć do przodu. podstęp został wykorzystany do tego celu. W szczególności tak, że wróg nie zauważył przeniesienie 3rd Guards armii pancernej, Bukrin przyczółek samochody pancerne zastąpiły modele, które miały zmylić pilotów wroga latać wypady rozpoznawcze.

Siły wroga, zanim bitwie o Kijów

Na początku listopada w Armii Czerwonej w rejonie Kijowa został w służbie około 7000 dział i moździerzy, 700 samolotów i 675 czołgów i dział samobieżnych. Ta sama liczba myśliwców i bombowców były wróg. Jednak ilość broni i artylerii i czołgów w Armii Czerwonej miała lekką przewagę. Jednocześnie, aby pokryć miasto z poleceniem północno niemiecki nakazał budowę 3 ufortyfikowanych linii obronnych, których obecność była znacznie utrudniają ruch naszych żołnierzy.

Wyzwolenie Kijów (1943): Pierwsza faza operacji

Rozpocząć ofensywę dano rano 3 listopada. Po pierwsze, potężne przygotowanie artyleryjskie, a następnie uderzenie z zachodu, z pominięciem Kijów odbyła. Jest przeprowadzana 60. i 38. Armii, przy wsparciu sił piątego Guards Tank Corps. Uderzyło się prawdziwą bitwę powietrzną, w którym został zestrzelony 31 samolotów wroga, a wszystkie wykonane radzieckie asy 1150 lotów bojowych. Zacięta walka odbyła się na ziemi. W rezultacie na koniec dnia okazało się, że nasza siła strajk przeniósł całego przodu w odległości od 5 do 12 km.

Wydarzenia 04 listopada 1943

Kijów wyzwolenie było nieco opóźnione ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Faktem jest, że w ciągu dnia 4 listopada mżyło deszcz. Aby wzmocnić presję atakuje żołnierzy radzieckich w walce pierwszy został wprowadzony Guards Korpusu Kawalerii i rezerwy, w tym pierwszego czechosłowackiego Brygady pod dowództwem L. Svoboda. Ponadto, wieczorem w ofensywie, który trwał w nocy, z udziałem jednostek Trzeciej Gwardii armii pancernej, mówił w świetle reflektorów, które rozprzestrzeniają panikę wśród niemieckich żołnierzy.

05 listopada

Innym wczesnym rankiem sowieckie czołgi przyszedł Svyatoshino i zablokowała autostradę łączącą Kijów do Żytomierza, tym samym odcinając grupę Kijowie pozostałymi siłami hitlerowców. Przez cały dzień nie było walk z udziałem piechoty, artylerii, samolotów i pojazdów opancerzonych, w której wróg poniósł wielkie straty i został zmuszony do odwrotu.

06 listopada

Wreszcie, sowieccy żołnierze weszli do Kijów późno w nocy. Wyzwolenie miasta odbyło się raczej szybko, jak Red Flag został podniesiony przez niego w 00 godzin i 30 minut, a przez 4 nad ranem w mieście strzałów w końcu ustąpi.

W tym samym czasie, szacuje się, że wojska Frontu Ukraińskiego pokonany zbiornik 2, 9 dywizji piechoty i jeden zmotoryzowany oddział.

Końcowy etap operacji

Od początku listopada dowództwo niemieckiej grupy armii „Południe” planowana kontrataku w okolicy Krzywy Róg, Nikopol i Apostolovo, to nie może być używane do przechowywania stolicy sowieckiej Ukrainy, jego rezerw, przewidzianego dywizje pancerne i zmotoryzowane. Okoliczność ta pośpiesznie wyzwolenia Kijowa przed nazistami, aw ciągu 7 listopada wojska Frontu Ukraińskiego zdołał wydać jako miasto Fastow. Jednak w listopadzie 10-11, wsparte oddziały niemieckie przybył na pomoc wycofujące się wojska Wehrmachtu i rozpoczął pierwsze poważne niemieckie kontrataki. Jednak po tygodniu (13 listopada) ukazał Żytomierz. Atak był tak potężny, że część siódma Army Corps Wehrmacht przestała się cofać, tylko osiągając 50 km na południe od Kijowa. W tym 13. i 60. Armii do końca listopada osiągnęły one linię wschodu i północy Narovlya Korosten, Owrucz i Yelsk.

Jako kraj świętował zwycięstwo

Wyzwolenie Kijowie z nazistami (data: listopad 6, 1943) został spełniony przez sowieckich ludzi z poczuciem wielkiej radości. Z tej okazji, w Moskwie Dostałam Salute 24 salwy. Zajęło rekordową liczbę pistoletów zaangażowanych.

Dla wyjątkowej odwagi i bohaterstwa w walce, która doprowadziła do wyzwolenia Kijowa, z zamówień i medali z 17 500 ludzi zostało przyznane. Wśród nich były dowódca i 139 żołnierzy brygady Pierwszy Czechosłowackiej. W odniesieniu do jednostki wojskowej, że przez jego szyldem został dołączony do tej Order Suworowa drugiego stopnia. Ponadto, 65 części radzieckiego i związki zostały przyznane Honor tutaj Kijów. Wśród nich, oddziały pod komendą generaloberst K. Moskalenko, por generalnego Ivan Czerniachowskiego, P., S. Rybalko Krasowskiego i generał P. Korol'kova.

wyniki

Kijów Liberation (Data: 06 listopada 1943) był strategiczne znaczenie dla sytuacji w Wielkiej Ojczyźnianej frontach. Podczas operacji wojska ZSRR pokonał dziewięć piechoty, jeden zmotoryzowany i dwie dywizje pancerne Wehrmachtu zaatakowały i zniszczyły 600 czołgów, 1200 dział i moździerzy, a także 90 samolotów. ważnym przyczółkiem wzdłuż brzegów Dniepru 230 km długości i do 145 km głębokości, które później odegrały znaczącą rolę w walkach o wyzwolenie prawobrzeżnej Ukrainy został utworzony. Ponadto dowództwo radzieckie było w stanie zakłócić niemieccy generałowie są gotowe do kontrataku w obszarze Kirovograd.

nieścisłości

Sowieccy dowódcy, zaplanowane i przeprowadzone działania, które doprowadziły do wyzwolenia Kijowa, zostały dopuszczone pewne błędy. W szczególności, jako jednostki wysuwające się Armii Czerwonej udało się zniszczyć główne siły wroga po 15 listopada, był w stanie w kontratakach i do 22 grudnia, nasze oddziały nie były w stanie osiągnąć znaczny postęp w tej dziedzinie.

Stracono

Liczba ofiar po obu walczących stron osiągnęła kilka tysięcy. W szczególności następujące dane podano w sowieckiej historiografii opisać straty Armii Czerwonej: 6491 zabitych, 24 078 – rannych. Jak dla żołnierzy Wehrmachtu, że 389 żołnierzy zostało zabitych i rannych 3018.

Odpowiedź w prasie

Wyzwolenie Kijowie i sukcesy wojsk radzieckich w prawobrzeżnej Ukrainie spowodował szeroki rezonans. Szczególnie uderzające były artykuły w prasie angielskiej i amerykańskiej, które uznały to wydarzenie jako główny klęsce Trzeciej Rzeszy. Na przykład, raport słynnego Radio London Zauważono, że gdy żołnierze Wehrmachtu zajęte Kijów, Niemcy chwalił się, że nie daleko od totalnej klęski Armii Czerwonej w całej południowo-wschodniej, a po wyzwoleniu stolicy Ukrainy jest już sama Niemcy zaczęli słyszeć bicie pogrzebowego dzwonu.

Teraz, gdy wiesz, jak było wyzwolenie Kijowa, a także jakie były straty wśród walczących stron, a wyniki tej operacji miały wpływ na dalszy przebieg Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.