748 Shares 1054 views

Leiomyoma przełyku: objawy i leczenie

Często ludzie mają dyskomfort w przełyku. Można go odczuć przez osobę przełyku, dyskomfort, nudności, ból w żołądku, zgagę, łuszczenie się. Objawy te wskazują patologię przewodu pokarmowego. Co to może być? Na przykład leiomyoma.


Łagodny nowotwór, który pojawia się na ścianach przełyku, nosi takie imię. Taka defekt może być utworzony zarówno z pojedynczych węzłów, jak i z wielu. Sam w sobie taki węzeł wygląda jak blado różowy przerost i może wzrosnąć do 5 cm.

Tak więc, co to jest przełykowy leiomyoma i jak radzić sobie z takimi wadami, rozważmy poniżej.

Łagodne nowotwory powstające w przełyku

Przede wszystkim warto podkreślić, że rzadko zdarza się, że leiomaoma występuje. Z reguły jest to odsetek do 5% wszystkich wad nowotworowych, a przede wszystkim dotyka mężczyzn.

Leiomyoma przełyku (ICD-10, ta choroba dotyczy kodu D13.0) to łagodny nowotwór, który powstaje z mięśni lub włókien organu, który wysyła jedzenie do żołądka. Taka wada ma niewielki okrągły kształt, ale czasami może rozwinąć się i stworzyć wokół siebie niezliczoną ilość charakterystycznych węzłów, które kolidują z podstawową funkcją przełyku.

Co może wywołać tę wadę?

Istnieją czynniki, które mogą powodować pojawienie się leiomyoma, a mianowicie:

 • Nowotwory złośliwe u bliskich krewnych;
 • Słaby system immunologiczny;
 • Palenie i picie;
 • Niedożywienie.

Te przyczyny mogą mieć wpływ na fakt, że ciało ludzkie działa nieprawidłowo, co prowadzi do niekończącego się i niekontrolowanego podziału komórek.

Objawy wskazujące na pojawienie się leiomyoma

Leiomyoma przełyku prawie zawsze występuje bez objawów sygnalizacji. Co więcej, ten neoplazma przez długi czas się wcale nie wychodzi, ponieważ jego wzrost jest powolny. Z tego powodu objawy tej wady również stopniowo się rozwijają.

Niemniej jednak nadejdzie czas, gdy taka choroba zaczyna objawić się z następującymi objawami:

 • Pierwszym i głównym znakiem jest trudność w połykaniu żywności;
 • Wygląd dyskomfortu za mostkiem, ale taki objaw pojawia się, gdy guz osiągnął cztery centymetry;
 • Częste występowanie zgagi i erulacji;
 • Silne ślinienie;
 • Nudności i wymioty;

 • Zwiększone tętno i arytmia;
 • Suchy kaszel, w którym ma się ochłonąć zacięty śpiączkę;
 • Utrata apetytu.

Ból, który występuje podczas połykania lub bezpośrednio po jedzeniu, jest najczęściej widoczny za mostkiem i odsuwa się do tyłu pleców. Czasami głuchy ból w obrębie procesu xiphoid może zakłócać osobę. Ale jeśli chodzi o natężenie takich bolesnych wrażeń, zależą one bezpośrednio od tego, jak duży jest guz.

Jeśli leiomyoma przełyku jest stosunkowo niewielka, to sygnalizuje się w postaci skurczu pojawiającego się w przełyku. I czasami może być poczucie obecności ciała obcego za mostkiem.

Warto zauważyć, że u chorej osoby z taką chorobą stan ogólny nie jest zakłócony, ponieważ wszystkie powyższe objawy stopniowo zwiększają się.

Ponadto, należy zauważyć osobno, że dana osoba może mieć problemy z sercem, w przypadku gdy leiomyoma przełyku zwiększa się. To dlatego, że im więcej guza staje się, tym mocniej naciska na organy ludzkie.

Dodatkowe znaki

A kiedy to nastąpi, osoba ma dodatkowe objawy, a mianowicie:

 • Kaszel, w którym nie ma sposobu na kaszel niepokojącą śpiączkę;
 • Ciężka duszność;
 • Dźwięk głosu;
 • Cyjanoza i arytmia.

Dzieje się tak, gdy guz jest zlokalizowany w obszarze rozwidlenia tchawicy. Dlatego też, jeśli osoba ma co najmniej kilka opisanych powyżej oznaczeń, nie należy odkładać wizyty u gastroenterologa. Ważne jest, aby zrozumieć, że niewłaściwe korzystanie z pomocy może wywoływać zwyrodnienie leiomyoma w nowotworowym raku. Kiedy wykonuje się biopsję leiomyoma przełyku? O tym – dalej.

Jak rozpoznaje się tę chorobę?

Identyfikuj leiomyoma przy użyciu kilku typów technik, a mianowicie:

 • Przeprowadzenie pełnej kontroli;
 • Z pomocą instrumentalnej analizy;
 • Na podstawie skarg pacjentów.

Jeśli guz zostanie usunięty w czasie, szanse na uniknięcie możliwych powikłań są świetne. Ponadto szybka terapia pomoże zwiększyć długość życia danej osoby.

Dokładna diagnoza jest wykonywana za pomocą promieni rentgenowskich i endoskopowych, dzięki czemu specjaliści mogą precyzyjnie określić miejsce, w którym powstaje guz i wybrać niezbędną terapię. Jak jasne są zdjęcia? Leiomyoma przełyku podczas endoskopii są dobrze określone.

Badanie endoskopowe całego przewodu pokarmowego służy do wykrywania małych guzów guzkowych. Jednocześnie, jeśli dana osoba zaczyna się martwić o objawy tej choroby, powinien natychmiast zasięgnąć porady lekarza, który przeprowadzi dokładną analizę wszystkich skarg i wyśle je do badania.

Z reguły gastroenterolog może już podejrzewać takie dolegliwości na podstawie skarg pacjentów. Aby jednak potwierdzić podejrzenia, konieczne jest przeprowadzenie badania instrumentalnego.

Jeśli stosowana jest metoda diagnostyczna, na przykład promieniowanie rentgenowskie, objawy takiego schorzenia będą wyrażane jako napełnienie przełyku w miejscu powstania guza. Jednocześnie, jeśli stosowana jest radiografia poglądowa, cień od nowotworu będzie wyraźnie widoczny na zdjęciu.

Jak opisano powyżej, leiomyoma może występować jako pojedyncza nowotwór lub jako wiele nowotworów. W celu dokładnego potwierdzenia diagnozy należy zastosować metodę przełyku. Za pomocą tej metody można bardziej szczegółowo wyobrazić guz, a także oceniać ogólny stan błony śluzowej i wziąć materiał do badania biopsji. Jest to wynik histologiczny, który potwierdza, czy jest łagodnym nowotworem. Jak ważne jest usunięcie przełyku leiomyoma?

W jakich przypadkach zaleca się chirurgię?

Aby pozbyć się leiomyoma możliwe jest jedynie za pomocą interwencji chirurgicznej. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę jego powolny wzrost, wówczas usunięcie chirurgiczne nie jest stosowane, gdy dany guz jest mały.

Operacyjna interwencja jest wyznaczana tylko wtedy, gdy leiomyoma przełyku stają się alarmujące. Operacja jest możliwa w tych przypadkach, jeśli pacjent nie ma przeciwwskazań do takiej procedury.

Brak zabiegu chirurgicznego:

 • Jeśli guz jest mniejszy niż 5 cm;
 • W przypadku wykluczenia procesu złośliwego;
 • Osoba nie traci wagi.

Jeśli dana osoba ma mały guz, lekarz prowadzący obserwuje tylko regularne badanie za pomocą endoskopii i rentgenowskiego. Te typy badań pomagają w czasie reagować i prowadzić interwencje chirurgiczne.

Metody przeprowadzania operacji

Tak więc, osoba ma leiomyoma przełyku. Leczenie jest najczęściej interwencją chirurgiczną. Ale tylko wtedy, gdy ta nowa formacja jest duża.

W tym celu zastosuj metodę laparoskopową z użyciem torakotomii. Taka procedura jest wykonywana w następujący sposób: lekarz, prowadzący chirurgię, wykonuje nacięcie klatki piersiowej i wykonuje zadanie. Ta metoda jest dość traumatyczna i wymaga dodatkowego czasu na okres pooperacyjny.

W ciągu ostatnich kilku lat lekarze przyjęli nową technikę, która pomaga pozbyć się tego guza bez nacięcia klatki piersiowej. Istotą tej manipulacji jest to, że lekarz po prostu robi cztery punkty w jamy brzusznej lub w mostku i usuwa leiomyoma przez te punctures. I najważniejsze jest możliwość nie dotykać błony śluzowej.

Taka interwencja chirurgiczna jest przeprowadzana pod kontrolą wzrokową, która jest wykonywana za pomocą przełyku. Ogromnym plusem tej techniki jest to, że można całkowicie wyeliminować takie powikłania jak zwężenie.

Kiedy interwencja operacyjna się skończy, osoba ma cztery małe nacięcia o średnicy około pięciu milimetrów. Jeśli chodzi o prognozy, są one korzystne, a na razie nie zauważono nawrotów w długim okresie.

Leiomyoma przełyku: recenzje

Wyniki badań potwierdzają, że leiomyoma jest łagodnym nowotworem, który występuje u ludzi bardzo rzadko. Objawy są sygnalizowane, że nie spieszyć się i objawić bardzo powoli. I leczenie takiej wady jest możliwe tylko przy pomocy zabiegu chirurgicznego. Ogólnie prognoza jest dość sprzyjająca ze względu na powolny rozwój.

Wnioski

Podsumowując wszystkie powyższe, chciałabym życzyć wszystkim tym samym: niech neoplasmy, nawet łagodne i powolne, nigdy nie zakłócają ich. Cóż, jeśli masz co najmniej jeden z powyższych objawów, powinieneś natychmiast odwiedzić gastroenterologa lub terapeutę. Ważne jest, aby zrozumieć, że zdrowie jest tylko w rękach osoby.