221 Shares 2428 views

Kompresor do malowania samochodu z rękami. Zasada działania sprężarki. sprężarki obwodu

W entuzjastów samochodów garażowych można znaleźć wiele użytecznych i nie bardzo przydatnych narzędzi. Oprócz zwykłego zestawu, sprężarka będzie również zbędna. Nadaje się do malowania samochodu, pompowania opon, dostarczania powietrza do obsługi narzędzia pneumatycznego. Zobaczmy jak zrobić sprężarkę do malowania samochodu własnymi rękami. Dowiedz się także, jak to jest zorganizowane i na jakiej zasadzie działa.


Sprężone powietrze pomaga kierowcom

Kompresory są bardzo przydatne w warsztatach iw garażach. W przypadku tych urządzeń zawsze występuje problem. Może to być banalne czyszczenie, czyszczenie pyłu, które powstało po zmieleniu, czy też wytwarzanie powietrza do pracy z różnymi narzędziami pneumatycznymi. Częściej są używane sprężarki do malowania. Spowoduje to pewne wymagania dotyczące urządzenia.

Przepływ powietrza i malowanie pistoletem natryskowym

Do pracy z farbą przepływ powietrza musi być możliwie jednolity. W strumieniu sprężonego powietrza nie powinny znajdować się żadne cząsteczki wody, zanieczyszczenia olejowe lub inne produkty ropopochodne. Obecność cząstek zawieszonych i stałych jest niedopuszczalna dla przepływu. Czasami podczas malowania można zobaczyć wady. Często jest to ziarno na nowo zastosowanej warstwie farby. Dzieje się tak z powodu występowania obcych cząstek w przepływie. Jeśli są plamki farby lub plam matowych, jest to oznaką nierównomiernego zaopatrzenia w farby, emalie lub lakier.

Firmowe czy domowej roboty?

Jaka jest różnica pomiędzy markową sprężarką? Jego właściwości są idealne do pracy z airbrush lub pistoletem natryskowym, ale jednocześnie produkty fabryczne kosztują dużo pieniędzy. Jeśli urządzenie okaże się konieczne, często można zaoszczędzić trochę czasu i zrobić urządzenie, które nie będzie gorsze niż modele fabryczne.

Zasada działania sprężarki

Zarówno profesjonalne jak i samonośne urządzenia działają na tej samej zasadzie. W pojemniku do magazynowania sprężonego powietrza, który nazywa się odbiornikiem, powstaje nadmierny poziom ciśnienia. Sam powietrze może być pompowane do odbiornika automatycznie lub ręcznie.

Jeśli pracujesz w trybie ręcznym, to z pewnością jest bardzo tanie w finansowaniu, ale wymaga dużo energii. Trzeba też stale kontrolować ten proces. Po takiej pracy jest mało prawdopodobne, że chcesz coś jeszcze zrobić.

Jeśli używasz mechanizmów do wtryskiwania powietrza, to ułatwi to proces. Tutaj nie ma niedociągnięć, wystarczy wymienić olej w pompie powietrza, w zależności od przepisów. Ponadto przepływ sprężonego powietrza przechodzi przez zawór wylotowy sprężarki lub w tym przypadku jest odbiornikiem i jest bezpośrednio dostarczany albo do aerografu, do komory samochodowej lub narzędzia pneumatycznego. Ogólnie rzecz biorąc, zasada jest bardzo prosta, a zatem najprostszy model roboczy może zostać zbudowany za parę minut.

Sprężarka domowa

Spójrzmy na to, jak zrobić najprostszą sprężarkę do malowania samochodu własnymi rękami. Jako jedna z opcji postaramy się stworzyć urządzenie do malowania prac z kamery samochodowej. Aby stworzyć, potrzebujemy odbiornika, supercharger, szpuli z uszkodzonej kamery, zestawu naprawczego, awl. Gdy wszystko jest potrzebne, jest zbierane i przygotowywane do pracy, możesz rozpocząć montaż.

Na etapie montażu konieczne jest sprawdzenie szczelności komory. W tym celu można używać pompy samochodowej. Każdy kierowca wie, jak to zrobić. Jeśli kauczuk utrzymuje w niej powietrze, można przejść do następnego kroku.

Jeśli są przecieki powietrza, można użyć zestawu naprawczego lub zavulcanize otworu surową gumą.

Następnym krokiem w tak zwanym odbiorniku jest zrobienie dziur na kolejną szpulę. Będzie to zawór wyjściowy. Ta oprawa może być klejona przy pomocy tego samego, wcześniej zaopatrzonego zestawu naprawczego. Ten zawór jest połączony z airbrush. Brodawka złączki musi być skręcona. Obwód sprężarki zapewnia swobodne przejście powietrza. W głównym szpulce nie będziemy kręcić sutków. Będzie zachowywał presję.
Następnie, metodą nauki naukowej, będziemy próbować ustalić niezbędny poziom ciśnienia w odbiorniku. W tym celu stosuje się pistolet natryskowy. Jeśli farba będzie leżeć płasko, bez szarpania, smug lub niczego innego, wszystko zostanie zrobione dobrze. Ilość nadciśnienia w odbiorniku jest pożądana do kontrolowania. Po naciśnięciu przycisku airbrush poziom nie powinien się wyskakiwać.

Jak widać, jest to najbardziej prymitywna sprężarka do malowania samochodu własnymi rękami. Teraz możesz tworzyć arcydzieła lub po prostu przemalować ciało.

Nie jest to trudne do zmontowania tego urządzenia, ale można to zobaczyć w jego przydatności do różnych napraw. Jeśli używałeś malowania farbą w spray'u, możesz z całą pewnością docenić wszystkie zalety.

Pamiętaj tylko, że w pistolecie natryskowym iw aparacie, w żadnym wypadku nie powinno być cieczy, kurzu lub cokolwiek innego. W przypadku naruszenia, kurz lub wilgoć będą mieszać się z farbą, a praca będzie musiała zostać przebudowana. Nastąpi to poprawą działania pistoletu natryskowego. Będzie wygodniej, jeśli nasza aparat jest na coś. To wyklucza jej ruch na podłodze.

Ten model działa prawidłowo i może być już używany. Ale nawet lepiej przy pomocy niewielkich zmian sprawiają, że układ wtryskowy jest automatyczny. Dalej dowiadujemy się, jak sprawić, aby sprężarka była poważniejsza.

Sprzęt półprzemysłowy

Specjaliści twierdzą, że takie urządzenia ręczne mają ogromne zasoby i żywotność, w przeciwieństwie do fabrycznych modeli zagranicznych marek i krajowego producenta. Jest to jednak zrozumiałe, ponieważ znajomość schematu pracy, jeśli jakakolwiek część nie powiedzie się, można ją łatwo wymienić. Zobaczmy, jak wykonać kompresor, który może być używany w celach zawodowych.

Co trzeba zrobić, aby zbudować?

I tak. Tutaj potrzebujesz łatwo dostępnych części zamiennych do sprężarki. Jest to manometr, a także reduktor z filtrem. Nadal potrzeba przekaźnika, aby kontrolować ciśnienie w komorze, filtr paliwa z samochodu, czworobok z wewnętrznym gwintem ¾. Ponadto należy wybrać adapter z gwintem, zaciskami z samochodu, silnika, pojemnika na odbiornik, olejem 10w40, kubkiem na 220 V, rurkami mosiężnymi, a także wężami z gumy odpornej na działanie oleju. Te części zamienne do sprężarki można łatwo znaleźć w garażu.

Jako podstawę jednostki będzie używany grube drewno. Nadal potrzebna jest strzykawka z najbliższej apteki, płynu zabezpieczającego przed korozją, elementów mocujących, uszczelniaczy i taśmy FUM, farby, plików, kół z fotela biurowego i filtrującego z systemu zasilania samochodu.

Więc znając zasadę sprężarki, nadszedł czas, aby rozpocząć budowę. Zacznijmy od supercharger.

Silnik jako doładowanie

Jako silnik będziemy używać sprężarki ze starych lodówek. Często ma wbudowany przekaźnik startowy, który w naszym przypadku jest bardzo wygodny. To automatycznie utrzyma żądane ciśnienie w komorze odbiorczej. Lepiej jest używać silnika ze starej radzieckiej lodówki. Mają wyższe parametry w porównaniu do produktów importowanych.

Procedury przygotowawcze

Zapraszam do władzy wykonawczej ze starej lodówki. Oczywiście trzeba oczyścić tę część, ponieważ przez lata blok zdołał zbudować wiek pyłu i, być może, rdzę. Po czyszczeniu ciało można leczyć za pomocą konwertera rdzy, aby zabezpieczyć urządzenie przed korozją. Więc przygotowanie do malowania zostało zrobione.

Wymień smar w siłowniku. Rzadko, jaka lodówka była obsługiwana przez przepisy. Ten system jest prawie całkowicie odizolowany od skutków środowiska. Aby wymienić olej jest odpowiedni półsyntetyczny. Nie jest gorzej niż specjalistyczne płyny sprężające.

Wejście, wyjście i wymiana oleju

Sprężarka chłodnicza ma oczywiście kanały. Dwa z nich są otwarte, jedna jest zapieczętowana. Do wlotu i wychodzenia z powietrza są otwarte rury. Aby dowiedzieć się, która słuchawka jest wejściem i które jest wyjściem, możesz na chwilę włączyć zasilanie. Następnie pamiętaj, która z rur pozwala na powietrze.

Schemat sprężarki z chłodziarki mówi, że uszczelniona rura musi zmienić smar. Powinien być bardzo ostrożnie odcięty od czubka rury końcówką rury. Aby wyciąć, konieczne jest, aby wióry nie dostały się do środka. Następnie należy złamać końcówkę, a stary smar powinien być wylany do słoika. Potem, używając strzykawki aptecznej, napełniamy więcej smaru niż wylano. Aby urządzenie działało zgodnie z oczekiwaniami, rura smarująca musi być szczelnie zamknięta. To pomoże nam przykręcić odpowiednią średnicę. Musi być zapakowane wcześniej przez prefabrykowaną taśmę FUM i wkręcone w długą rurkę.

Następnie przymocuj to urządzenie do płyty za pomocą gotowych elementów mocujących. Część elektroniczna jest bardzo wrażliwa na pozycję. Dlatego górna pokrywa przekaźnika jest oznaczona strzałką. Tryby pracy zostaną przełączone tylko w przypadku prawidłowego zainstalowania.

Wybierz pojemność odbiornika

Jak pokazuje praktyka, najlepsza domowa sprężarka do malowania działa, jeśli używana gaśnica jest używana jako zbiornik powietrza. Te cylindry są dobre, ponieważ zawierają niezbędny margines bezpieczeństwa. Dodatkowo gaśnica przeznaczona jest do wysokiego ciśnienia. Innym wyborem jest to, że kadłub może pomieścić różne przystawki. Weź przykładowo metalowy 10-litrowy ballon z OU-10. Ma ciśnienie 15 MPa i ma dużą wytrzymałość.

Przygotowanie gaśnicy

Natychmiast śmiało skręcić urządzenie odcinające, nie będziemy tego potrzebować. I na miejscu trzeba przekręcić adapter, nawijając wstęgę taśmy FUM. Jeśli sprawa jest zardzewiały, musisz zająć się rdzą chemią lub papierem ściernym.

Na zewnątrz, w walce z korozją, wszystko jest bardzo proste. A co z korozją wewnątrz? W balonie wkładamy środek czyszczący, a następnie bardzo dobrze wymieszaj. Dalej skręć krzyż z przewodu wodnego. I nie zapomnij uszczelnić gwintowanych połączeń. Teraz wszystko jest prawie gotowe.

Montaż załączników

Kompresor do malowania samochodu własnymi rękami, prawie zrobiliśmy. Aby ułatwić ruch, najlepszą opcją jest zamontowanie wszystkich węzłów i części na tej samej platformie. Mamy drewniany piec. Ma już silnik z lodówki, a teraz musi być umieszczony odbiornik gaśniczy.

W płycie z wyprzedzeniem konieczne jest wykonanie otworów do mocowania. Silnik z lodówki jest już zamocowany za pomocą kołków i nakrętek. Gaśnica powinna być umieszczona pionowo. W tym celu można użyć sklejki. Wymaga to trzech arkuszy.

W pierwszym arkuszu wyciąć otwór odpowiedni do średnicy cylindra. Inni ustalają na płycie. Następnie za pomocą kleju zamocuj te płyty na płycie razem z arkuszem z otworem. Że gaśnica jest dogodnie zlokalizowana na platformie, można wykonać pogłębianie pod dnem. Do naszego urządzenia można manewrować, przygotować przygotowane kółka meblowe i przykręcić je do platformy.

Ochrona przed kurzem i drobnymi zanieczyszczeniami

Oczywiście, sprzęt powinien być tak niezawodnie chroniony przed pyłem, jak to możliwe. W tym celu użyj szorstkiego filtra samochodu. Filtr musi być zamontowany w otworze wlotowym powietrza.

Jak to zrobić? Użyjemy gumowego węża. Powinien ściśle zacisnąć złącze filtru automatycznego i rurę wlotową sprężarki z lodówki. Na rurze wlotowej nie można zaciskać węża zaciskami. Nie ma wysokiego ciśnienia.

Ochrona przed wilgocią

Po stronie wyjściowej należy zainstalować pułapkę na olej. Nie dopuszcza do dostania się płynu lub cząstek produktów naftowych. W tym celu można zastosować filtr z układu zasilania olejem napędowym. Połączenie jest wykonywane przy użyciu tego samego przewodu. Ale tutaj konieczne jest wzmocnienie połączenia z jarzmem, ponieważ wylot będzie miał przyzwoite ciśnienie.

Rozdzielenie

Filtr oleju napędowego musi być podłączony do wejścia reduktora. Konieczne jest wyzwolenie ciśnienia na wlocie i wylocie sprężarki chłodniczej. W tym celu wylot wysokociśnieniowy supercharger musi być wkręcany w lewą i prawą stronę poprzeczki.

Zamontujemy manometr

W górnym wejściu poprzeczki zwiększa się manometr. Będziemy przeprowadzać monitorowanie ciśnienia na jej temat. Ponadto należy dokręcić przekaźniki sterujące. Nie zapominaj, że gwinty muszą być zaplombowane.

Znaczenie przekaźników

To urządzenie umożliwia regulację poziomów ciśnienia w szerokim zakresie. Może to w razie potrzeby przerywać zasilanie silnika chłodzącego. Dla tych celów odpowiedni jest PM5 lub RDM5. Oba urzĘ … dzenia uruchomiĘ … silnik, jeś li ciś nienie spadnie, i wyłĘ … cz go, gdy rośnie. Poziom ciśnienia jest regulowany za pomocą sprężyn z góry. Tak, za pomocą dużego zestawu minimalne poziomy i małe – maksymalne limity.

Elektryczność

Aby to wszystko zrealizować, podłączamy zerowy przewód zasilający do przekaźnika i podłącz drugi przewód do silnika chłodniczego. Przechodzimy przez przewód fazowy przez przełącznik przełącznika na drugi kontakt sprężarki. To szybko wyłączy zasilanie. Oczywiście po podłączeniu konieczne jest bezpieczne wyodrębnienie tego wszystkiego.

Zrobiliśmy sprężarkę do malowania samochodu własnymi rękami. Pozostaje tylko do malowania, regulacji i testowania.

Dostosowanie i pierwsze próby

Po zmontowaniu wszystkich tych elementów można bezpiecznie przejść do pierwszych testów. Podłączyć siłownik do wyjścia urządzenia. Następnie podłącz kabel do gniazdka, minimalnie włącz przekaźnik i włącz przełącznik. Spójrz na odczyty manometru. Jeśli jesteś przekonany, że przekaźnik wyłącza silnik, możesz sprawdzić szczelność. W tym celu zastosuj metodę dziadka z mydłem. Jeśli wszystko jest w porządku, wtedy odpowietrzyć powietrze z odbiornika. Gdy spadnie ciśnienie, przekaźnik powinien uruchomić silnik. Jeśli wszystko działa, a następnie malowanie pistoletem natryskowym nie będzie już powodować trudności.

Pierwsze próbki

Aby przetestować urządzenie podczas pracy, zbędne szczegóły zostaną wykonane. Nie ma potrzeby przygotowania powierzchni. Ważne jest określenie ciśnienia roboczego w próbie i błędzie. Korzystając z eksperymentów, określ liczbę, na której ciśnienie jest wystarczające do całkowitego malowania bez częstego uruchamiania silnika.

Jak widać, kompresory powietrza 220V do malowania są dość łatwe do wykonania. Jednostka ta może już być w pełni wykorzystywana do prowadzenia działalności zawodowej. Koszty szybko spłacą. Sprężarka jest konieczna nie tylko do prac malarskich. Ma bardzo szeroki zakres zastosowań. System półautomatyczny nie będzie rozproszony z pracy.

Pistolety natryskowe

Poza sprężarką do prac malarskich, potrzebne są również airbrushes. W tym celu należy zakupić model pneumatyczny. Dobrze dobrany airbrush z powodzeniem wykona pracę. Wybór narzędzia powinien opierać się na charakterystyce sprężarki. Pistolet natryskowy do samochodu powinien być odpowiednio dobrany odpowiednio do ciśnienia roboczego. Jeśli zostanie dokonany niewłaściwy wybór, ciśnienie spadnie zbyt szybko, a jakość robocza będzie bardzo niska. W tym narzędziu jest kilka technologii. Muszą być wybrane na podstawie zadania. Na przykład nowoczesna technologia LVLP umożliwia małym zużyciem powietrza oszczędność farby w sposób ekonomiczny, a powierzchnia będzie wysoka.

Jak założyć pistolet natryskowy?

Malowanie jakości jest możliwe tylko z prawidłowo skonfigurowanego sprzętu. Ustawianie pistoletu umożliwia zmianę szerokości pióropuszem, ciśnienie powietrza i dostarczania farby.

Ponieważ wszystkie szerokości latarka bardzo jasne. Maksymalna szerokość – maksymalna prędkość, nałożenie mundurze. Palnik do barwienia jest ograniczona, ale także zmniejsza się i powietrze zasilające.

Regulowania przepływu farby zbyt proste. Wielu specjalistów otworzyć go do maksimum. Ale dopływ powietrza może powodować trudności. Aby poprawnie skonfigurować trzeba sprężarkę, konkretne instrukcje do pistoletu do. Jest to niezbędne do korzystania z arkusza papieru i wysłać go do strumienia pistoletu. Jeśli palnik w postaci ośmiu, zmniejszyć ciśnienie. Jeśli farba jest nakładana kropli, dodaj ją. Znaleźć optymalną pozycję.