538 Shares 4349 views

Akcelerator graficzny GTX 960: dane techniczne, testy i porównania z konkurencją

W 2015 roku został przedstawiony wstępny akcelerator graficzny klasy w oparciu o zaktualizowaną architekturę Maxwell, który zgodnie ze specyfikacjami firmy otrzymał oznaczenie NVidia GTX 960. Cechy produktu, oczywiście, nie jest zasadniczo różni się od swojego poprzednika, ale organizacja sama z procesorem graficznym chipowe półprzewodników został znacznie przebudowany, dzięki czemu w praktyce uzyskać znaczny wzrost wydajności.

nisza akcelerator wideo

Świetne rozwiązanie graficzne do montażu na entry-level gier PC jest nadal GTX 960. Charakterystykę tego akceleratora po raz kolejny potwierdzone. Następujące w hierarchii być GTX 950 i bardziej wydajne odmiana C prefiks Ti. W zależności od prędkości są znacznie mniejsze niż materiał pokryty w tym roztworze graficznej, a nawet podkręcania nie pozwala na zmniejszenie tej luki. Dlatego najlepsze wykorzystanie części komputera do gier entry-level jest GTX 960. GTX 970 jest wycięcie, które koncentruje się na tworzeniu PC ma średnią nachylenia gier. Ale koszt Ma właściwe.

W dającej się przewidzieć przyszłości zastąpić bohater tego przeglądu pochodzi nową generację kart graficznych – GTX 1050Ti. Teraz można je znaleźć w sprzedaży takich decyzji, ale ich sprzedaż dopiero się zaczęła, a cena jest dość znaczna. Dlatego też, chociaż nadal wskazane jako część obliczeniowej systemy używają dokładnie poprzedniej generacji kart graficznych – ze względu na bardziej skromne, dostępności i kosztu dopuszczalnego poziomu wydajności.

Funkcje akcelerator graficzny

Zgodnie z ugruntowaną i najczęściej do najnowszej generacji GPU w 28nm wyprodukowanego NVidia GeForce GTX 960. Charakterystyka jego chipa półprzewodnikowego wskazywać, że jego powierzchnia wynosi zaledwie 228 mm 2, a liczba tranzystorów umieszczonych na nim – 2,94 miliarda. Nazwa kodowa procesora graficznego – GM206. Minimalna wartość częstotliwości wynosi 1126 MHz i zwiększyć tryb może wzrosnąć do 1178 MHz.

Wszystkich bloki przetwarzania shaderów jest 1024, i to działa na tej samej częstotliwości procesora graficznego. Na potrzeby każdego przenośnika przeznaczono 64 TMU. Ale jednostki ROP w tym urządzeniu tylko 32. Deklarowana wsparcia dla DirectX wersji oprogramowania na 12. Dobrze, obsługuje interfejs graficzny PCI Express w wersji 3.0.

RAM podsystem i jego funkcje

Zazwyczaj jako podsystem pamięci organizowany graficznej produktu entry-level w GTX 960. funkcje w jej skromny, ale oczekują czegoś niezwykłego w ramach produktu entry-level nie jest konieczne. autobus bufor bitów wideo w tym przypadku wynosi 128 bitów skromne. Rodzaj pamięci obsługiwana w tym przypadku GDDR5. Ilość pamięci operacyjnej graficznej produktami z tej rodziny mogą być 2 lub 4 PL.

Oprogramowanie jest znacząca różnica pod względem wydajności między tymi dwoma nie modyfikacjami. Wyjątki mogą zrobić tylko kilka zabawek, które wyświetla obraz na monitorze w formacie 2K. Ale nawet w tym przypadku, wzrost będzie nieznaczny, a czynnikiem ograniczającym jest w tym przypadku wydajność procesora graficznego.

Overclocking. Zyski rzeczywistym wydajności

Gdy jednostka właściwa konfiguracja systemu nie wynika z żadnych szczególnych problemów przyspieszenie GeForce GTX 960. Charakterystykę tego akceleratora zmienić na lepsze, a częstotliwość pracy może osiągnąć 1241-1304MGts Chip i pamięci – 7200 MHz. W praktyce pozwala uzyskać dodatkowe 7-10% prędkości.

Porównanie z produktami konkurencyjnymi. wyniki testów

Jak konkurenci produktu grafiki z kartami graficznymi poprzedniej generacji produktów mogą być oglądane GTX 760 i GTX 770. Pierwszy z nich zajmowały tę samą niszę jako model, ale miał niższy poziom wydajności. Drugim segmentem rynku zajmowanego przez akceleratory grafiki i miał średnicę porównywalne osiągi. Ale biorąc pod uwagę wzrost efektywności energetycznej na tle poprzedniej generacji produktów jest o wiele lepiej niż to wygląda GeForce GTX 960. Charakterystyki tych trzech kart w tym przypadku są następujące: 230 W do 770, 170 do 760 watów, a tylko 120 watów do 960. Pod względem wydajności jest znacznie lepiej jest to ostatnia karta, a koszt jest porównywalny do 770. z tych samych AMD konkurentów tego produktu są 270h R9 i R9 280h. Pierwszy z tych wyższych wydajności, ale koszt jest wyższy, a drugi jest znacznie mniejsza prędkość. Jedyną realną alternatywą dla 960 – 1050 Ti. Ale jest to nowy produkt generacji, który nie otrzymał jeszcze szerokiej dystrybucji.

Oczywiście, poziom prędkości w tym przypadku będzie po stronie nowej decyzji, ale prawdziwy konkurent w tej niszy będzie to 4-6 miesiące później, gdy cena za to będzie odbijać. Teraz się realną alternatywą w segmencie produktów klasy podstawowej nie jest bohaterem tego przeglądu. W większości zastosowań, minimalna ilość gier FPS na 23-25 GTX 960 jest w trybie wysokiej rozdzielczości i maksymalnych ustawieniach. Poprzez zmniejszenie ustawienia, można uzyskać całkowicie dopuszczalne w 40-50 FPS w większości gier, ale będzie musiał poświęcić część jakości wyświetlanego obrazu.

wartość produktu. Właściciele opinia

Konfiguracja z 2 GB pamięci RAM można kupić za 10000 rubli NVidia GTX 960. Funkcje karty, które wskazują 4GB, doprowadzić do tego, że początkowy koszt wzrośnie o 3,000-4,000 rubli i wynoszą 13,000-14,000 rubli. Większość właścicieli takiej karty graficznej zgodni co do jednego: to doskonała karta graficzna entry-level z doskonałą efektywność energetyczną i akceptowalnej wydajności.

wyniki

Innym doskonałym entry-level akcelerator NVIDIA GTX 960. Charakterystyka stała Ten produkt wygląda bardzo skromne w porównaniu do kart graficznych flagowe. Ale jego pojemność jest wystarczająca dla większości zadań entry-level i godnych konkurentów nie miał jeszcze.