513 Shares 4256 views

Krążenia – arcydzieło inżynierii

Czy można sobie wyobrazić dom, w którym są bardziej skomplikowany system rurociągów wypełnione bardzo cenny płyn płynnie transportowania wody, żywności, tlenu i usuwa odpady? Ponadto, same rury są w stanie sami odzyskać i rozwijać się, dostosowując się do zmian w domu. Struktura ta technika spowoduje podziw wszystkich.


Ale nasz układ krążenia jest w stanie więcej. Reguluje temperaturę ciała, przesuń ogromną liczbę różnych hormonów, które niosą ważne informacje do wszystkich komórek, organizować ochronę przed patogenami. Sieć ta jest całkowicie elastyczny i miękki, więc jest w stanie wchłonąć wszystkie wstrząsy i wyginają się z ciałem. Spójrzmy na to arcydzieło z bliska.

Struktura układu krążenia człowieka

W centrum układu krążenia jest wydrążony korpus – serce, co jest jak pompa stale pompy krwi w obiegu zamkniętym, składającego się z naczynia.

Cały system jest podzielona na dwie części:

• krążenie płucne. układ naczyniowy łącząc serce i płuca. Zaczyna się koło w prawej komorze, koniec leży w lewym przedsionku. Ma ona zastosowanie tylko do płuc.

• Duże koło krążenia krwi. Pochodzi w aorcie, a kończy w prawym przedsionku.

Duży nakład dla swoich statków, ponieważ przenika całe ciało.

Serca za pomocą podłużnych ścianek jest podzielony na dwie części. Każda z tych części jest również podzielona na dwie części za pomocą przegrody poziome, tworząc komorę i przedsionka.

Krew pierwszy wchodzi do głównego zbiornika ciała – aorty. Dalsze aorta jest podzielona na mniejsze statki, a krew dostaje się do tętnicy w krążeniu systemowym. Stopniowo tętnice rozgałęziają się i przechodzą do tętniczek i naczyń włosowatych. Średnica kapilary jest bardzo niska – w przybliżeniu 10 mikrometrów. Oznacza to, że czerwone krwinki przenosi tlen do komórek przechodzi przez kapilary w czasie. Ściany kapilarnych naczyń są bardzo cienkie – składa się tylko z jednej warstwy komórek, ale nie wyklucza to dostarczanie składników odżywczych do tkanki znajdującej się w ciekłej części krwi (osoczu). Jednocześnie tkanki w kapilarach przenoszonych produktów przemiany materii, a dwutlenek węgla, który wymaga usunięcia z ciała.

Kapilary mieć trochę loopy mięśni, za pomocą których mogą kontrolować przepływ krwi przechodzącej przez nich, aby zaspokoić potrzeby otaczających tkanek. Kiedy krew pozostawia naczynia włosowate, wejdzie on mikroskopijne żyły – żyłki. Żyłek dalej łączyć w żyłach krew na nich nadal płynąć do krążenia ogólnego, wracając do sedna. W żyłach ciśnienia jest mniejsza niż w przypadku naczyń krwionośnych, a kanaliki tych żyłach więcej.

Skąd przeciwny ruch jest zapewniony?

Dzięki błyskotliwej adaptacji:

• miseczkowy zawory uniemożliwiające krew przepływa z serca pod wpływem siły ciężkości.

• Praca mięśni szkieletowych, które skompresować blisko siebie żyły, spychając krew poprzez jednokierunkowych zaworów w kierunku serca.

• Wewnętrzne ciśnienie w klatce piersiowej i brzucha podczas oddychania i zmienia pomaga żyły do pompowania krwi do prawego przedsionka.

Kiedy żył zawory z jakichkolwiek przyczyn (ciąża, dziedziczną predyspozycją genetyczną, otyłość lub długim dystansie) nie działają dobrze, zgromadzona krew i żyły pęcznieją pod zaworami. Warunek ten jest znany jako żylaki.

Duże krążenie dostarcza tlen i komórki mózgowe. Dlatego też krążenie krwi mózgu odbywa się tymi samymi prawami jak wszystkich innych narządów. Jeżeli odpływ żylny z naczyń mózgowych jest trudne, to nie są zawroty i bóle głowy.

Nieoczekiwanie stwierdzono, że wydajność układu krążenia człowieka jest tak duża, że nawet w spoczynku na minutę, około 5 litrów krwi przechodzi przez serce i Marathon około 35 litrów na minutę.

Jak widać nasz Stwórca naprawdę wielki projektant, którego sprawa jest ręcznie – do krążenia – jest godna podziwu!