649 Shares 1660 views

Anatomiczne struktury ludzkiego odbytu

Odbytu – to końcowa część jelita, dzięki którym korpus generuje stolca (np pozostałości odpadów żywności).


Struktura ludzkiego odbytu

Zwieraczy odbytu ograniczone które są ukształtowane mięśnie. Potrzebne są takie pierścienie mięśni do sterowania otwieraniem i zamykaniem odbytu. W organizmie ludzkim, zwieracza odbytu dwa:

 • Wewnętrzna składający się z pogrubieniem mięśni gładkich odbytnicy i nie są przedmiotem świadomości. jego długość wynosi od połowy do trzech i pół centymetrów.
 • Zewnętrzny składający się z mięśni poprzecznie prążkowanych i kontrolowane przez świadomość. Jego długość od dwóch do pięciu i pół centymetrów.

Kończy się on odbytu margines odbytu, która jest ostre przejście płaskonabłonkowego śluzowej wykładziny dalszy anorektalną kanał w skórze obejmującej krocze. Skóry w okolicy odbytu zwykle na zabarwioną (to jest ciemniejszy kolor) i pomarszczony powodu obecności zwieracza zewnętrznego.

W dzieciństwie, odbyt znajduje się więcej grzbietowo niż u dorosłych, około dwudziestu milimetrów od kości ogonowej. Średnica odbytu, zwykle od trzech do sześciu centymetrów i długość kanału w zakresie od trzech do pięciu centymetrów. Ponadto zwieracza w urządzeniu zamykającym doodbytniczego wchodzą mięśnie podnoszące odbytu i mięśnie przepony miednicy.

Struktura odbytu może być podzielona na trzy sekcje:

 1. Śluzowej tego odcinka jest wyposażona w podłużne fałdy, pomiędzy którymi znajdują się krypty (zatok odbytu), przy czym otwory umieszczone są dławiki Anal.
 2. Powierzchnia pokryta wielowarstwową płaski nabłonek.
 3. Ta wielowarstwowa powlekane oddzielone skeratynizowanych nabłonka wielowarstwowego płaskiego i jest zaopatrzony w liczne łojowych i gruczołów potowych i włosów.

Odbytu i odbytnicy rozwinął sieć krążenia, jak również wiele zakończeń nerwowych, dzięki czemu celowo opóźniać aktu defekacji i jest często przyczyną neurogennego zaparcia.

Topografia odbytu

Struktury, które bezpośrednio oddziałują z kanału odbytu, odbytnicy – w ampułce i esicy. Kanału odbytu znajduje się w kroczu. Przodu odbytnicy sąsiaduje z pęcherzyków nasiennych, nasieniowód ampułkach, pęcherza moczowego i prostaty u mężczyzn. Kobiety również znajdują się w przedniej pochwy i macicy. Kanał kończy odbyt. Za zwieracza zewnętrznego za pomocą anococcygeal więzadła jest przymocowany do kości ogonowej.

W obszarze krokowym tyłu i na bokach odbytu umieszczone w połączeniu ischiorectal wgłębień mających kształt graniastosłupa i wypełnione tkanką tłuszczową, w których testowane nerwy i naczynia krwionośne. W widoku z przodu w przekroju otwory mają kształt trójkątów. Ścianka boczna tworzy dołu mięśnia zamykającego i guzowatości kości kulszowej (wewnętrznej powierzchni), – i przyśrodkowej mięśnia zwieracza zewnętrznego podnoszącej odbytu. Tylna ściana szybu utworzone ogonowego mięśni i tylnych belek, które podnosi odbytu i z przodu – mięśni poprzecznie krocza. Tkanka tłuszczowa, która znajduje się w jamie ischiorectal wykopów wykonuje funkcję elastycznego sprężysta poduszka.

Struktura kobiecego odbytu

W organizmie kobiety przednia odbytnicy przylega do pochwy, a ten ostatni jest oddzielony od cienkiej warstwy Denovile-Salishcheva. Z powodu tych cech strukturalnych odbytu i odbytnicy u kobiet jak czynniki zakaźne jak i nowotworowych łatwo przenika z jednej wnęki do drugiej, co prowadzi do powstawania odbytniczo przetoki w wyniku rozmaitych obrażeń lub pęknięć krocza w czasie porodu.

Struktura odbytu u kobiet prowadzi do jego kształtu w postaci edukacji płaskiej lub lekko wystającym do przodu. Uważają, że do tego, że w proces dostawy zrelaksować mięśnie krocza i mięśnie, które podnoszą odbytu, tracą zdolność do zawierania umów.

Cechy odbytu u mężczyzn

Struktura męskiego odbytu ma pewne różnice. Męska (zwłaszcza mięśni) odbyt wygląda jak lejek. Przednia ścianka kanału odbytu przylega do żarówki cewki moczowej i wierzchołka prostaty. Ponadto, grubość wewnętrznego zwieracza mężczyzn niż u kobiet.

Funkcja odbytu i odbytnicy

Odbytnicy odpowiedzialne za usuwanie odpadów substancji z organizmu. Ponadto, nie zachodzi wchłanianie cieczy. Tak więc, przez odwodnienie i naciśnięcie odchody z powrotem do ciała powraca około czterech litrów płynu dziennie. Razem z płynem zasysane z powrotem mikroelementy. Odbytnicy jest zbiornik na kał, co prowadzi do gromadzenia się hiperinflacji ściany jelita tworzących impuls nerwowy, a w konsekwencji na chęć wypróżniania (defekacji).

A teraz funkcje odbytu. Będąc w stałym napięciu, jego zwieraczy kontrolowania uwalniania kału (defekacji) i kończy gazy z cienkiego (flatulentsiyu).

patologia odbyt

 • Nowotworów.
 • Hemoroidy.
 • Przepuklina.
 • Różne defekty błony śluzowej (cysty, szczeliny odbytu, owrzodzenia).
 • Procesy zapalne (ropnie, ropień, zapalenie odbytnicy, przetoki).
 • stan wrodzony (zarośnięcie odbytu).

skurcz zwieracza

Zgodnie z konstrukcją z odbytu są typowe objawy patologii w przewodzie pokarmowym. Pośród najpowszechniejszych objawów skurcz zwieracza (zewnętrznej lub wewnętrznej), co oznacza ból albo dyskomfort w odbycie.

Przyczyny tego stanu są następujące:

 • Problemy zdrowia psychicznego;
 • przedłużone zaparcia;
 • przewlekłe zapalenie w obszarze zwieracza wewnętrznego lub zewnętrznego;
 • nadmierne unerwienie.

W związku z tym czas emitują:

 • Długotrwały skurcz charakteryzuje się silnym bólem, że nie chowa podejmowanie wspólnych środków przeciwbólowych.
 • Przejściowe skurcze – nagły krótki ostry ból w odbycie, rozciągających się na miednicy stawów lub kości ogonowej.

W zależności od przyczyny skurcz może być:

 • pierwotne (ze względu na problemy neurologiczne);
 • drugorzędowe (ze względu na problemy związane z najbardziej jelita).

Przejawy tego objawu to:

 • pojawienie się bólu z powodu stresu;
 • zatykać ból podczas wypróżniania lub ciepłą wodę;
 • Ból ostry jest zlokalizowana w odbycie i nadaje się do kości ogonowej, miedniczki (krocza) lub żołądka.

Diagnoza procesów patologicznych

 • Tomografia komputerowa może wykryć polipy i inne formacji nieprawidłowy.
 • Biopsja służy do określenia nowotworu procesów nowotworowych.
 • Anoscopy (rektomanoskopiya) jest stosowany do oceny stanu błonę śluzową odbytu, a także do pochłonięcia materiale z biopsji.
 • Manometria odbytu. Zgodnie ze strukturą odbytu (patrz rys. Powyżej) przeprowadzana jest diagnoza aparatura mięśni (zwieracza odbytu). Większość czasu mięśnie odbytu są maksymalnie rozciągnięte do kontroli defekacji i flatulentsiey. Do osiemdziesięciu pięciu procent podstawowego tonu Anal wykonywane zwieracza wewnętrznego odbytu. W przypadku niedostatecznej lub brak koordynacji mięśni dna miednicy i zwieracza odbytu rozwija diskheziya która przejawia trudności w defekacji i zaparcia.
 • Odbyt. Sposób ten ujawnia przepukliny wypadnięcie jelita, macicy, hemoroidy, przetok, szczelin i innych chorób odbytu i odbytnicy.
 • US odbyt. Na podstawie tego badania możemy założyć obecność guzów, w celu określenia ich lokalizacji i rozmiaru w celu wykrycia hemoroidów i tak dalej.

Dyskomfort w rejonie odbytu

Anatomiczna konstrukcja z odbytu jest to, że skóra w tym obszarze jest szczególnie wrażliwa, a jej fałdy gdy nieprzestrzeganie higieny, częste zaparcia lub biegunki może pomieścić bakterii, które mogą powodować dyskomfort, podrażnienia, swędzenie, zapachu i bólu.

Aby zmniejszyć te objawy i ich profilaktyka powinna być:

 • Przemyć odbytu i skóry wokół niego wodą bez mydła (to ostatnie może wysuszania skóry, a w efekcie prowadzi do jeszcze większej dyskomfort). Konieczne jest, aby dać pierwszeństwo „sprayu” Kavilon lub wykorzystanie wolnych chusteczek alkoholu (jak papier toaletowy podrażniać skórę).
 • Skóra w okolicy odbytu musi być sucha.
 • Jest to konieczne, aby zapewnić barierę dla przenikania wilgoci. Na przykład, zaleca się stosowanie kremu „dimethicone” tworzy film ochronny na skórze wokół odbytu.
 • Zastosowanie proszków farmaceutycznych (na przykład talku lub skrobi kukurydzianej). Powinny one być stosowane na wstępnie oczyszczone i wysuszone skóry.
 • Zastosowanie jednorazowych lnu lub wilgoć na podkładki.
 • Korzystanie z „oddychającej” bielizny i ubrania z naturalnych materiałów wolnego kroju, który nie krępuje ruchów.
 • W przypadku nietrzymania stolca, jak najszybciej trzeba wymienić bieliznę.

leczenie

Wyznaczenie konkretnej terapii zależy od rodzaju choroby. Gdy skurcz zwieracza przede wszystkim wyeliminować przyczyny, które je spowodowały. Ponadto, środki przeczyszczające przydzieleni, środki przeciwbakteryjne, środki znieczulające oraz środki spazmolityczne w postaci czopków, maści / oraz fizykoterapia elektryczne, aplikacje masażu, mikro-wlewu. Z nieskuteczności leczenia zachowawczego jest przeprowadzane operacje chirurgiczne.

Hemoroidy leczenie odbywa się za pomocą specjalnych świec i maści, jak również metod chirurgicznych. Zaburzenia wrodzone (zarośnięcie odbytu) są w potrzebie natychmiastowej operacji. Nowotwory odbytu leczonych za pomocą kombinacji promieniowania i chemioterapii, a także chirurgicznym usunięciu guza. Pęknięcia w okolicy odbytu doskonale leczy się specjalnymi kąpiele lecznicze, dieta, świece i kremów, a także operacyjnie. Przepuklina i wypadanie odbytnicy wyeliminować metod chirurgicznych.