264 Shares 1179 views

Przewoźnik informacji, najlepszy prezent, jedzenie dla umysłu … Książka jest co?

Każdy z nas doskonale wie, czym jest ta książka. Mała rzecz, ale droga do serca, otwarcie nowego świata. Specjalna miłość doświadczają prawdziwych koneserów literatury, miłośników książek, którzy nie mogą żyć dzień bez czytania. Na świecie istnieje cała klasyfikacja utworów literackich. Różnią się one szeregiem funkcji, ale w całości mają pojedynczą wiadomość – raport informacyjny dla czytelnika. Spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: "Książka jest czym?".


Przekazywanie informacji

Historia tworzenia książki przebiega bardzo dawno w ciągu ostatnich wieków. Teraz jesteśmy przyzwyczajeni do obejrzenia go w pięknej okładce, z twardą osłoną, która pozwala nam zachować jakość na najbliższe lata. Projekt stanowi integralną część tworzenia książki, ponieważ nabywca nie zwraca uwagi na wizualny wizerunek niż zawartość.

Ale patrząc na przeszłość, możemy powiedzieć, że w prostym znaczeniu, książka jest przekazywaniem informacji, przesłaniem skierowanym do innej osoby. Stąd – chęć prymitywnych ludzi do przekazywania zgromadzonej wiedzy przyszłym pokoleniom. Wtedy nie mieli okazji na to. A jednak przedstawiciele starożytnej cywilizacji znaleźli wyjście z sytuacji.

Jaka była pierwsza?

Jeśli zmienisz formułowanie słów, z języka Proto-słowiańskiego "książka" – jest złożone, zamocowane arkusze, które zostały zastąpione przez zwoje. System gromadzenia informacji stał się integralną częścią rozwoju książek. Aby to zachować, nasi przodkowie wymyślili sposoby wyrażania się w praktyce. Pierwsze z nich stały się gliniastymi tabletkami, a już potem poszły arkusze metalu, kora drzew.

Tabletki były stabilnym medium informacji. Glina i wosk, w równym stopniu uwzględniały zalety i wady ich stosowania. Tak więc w pierwszym przypadku tabletki musiały być spalone, aby naprawić tekst, który już się nie zmienił. Używając wosku, napis można usunąć. W starożytnym Rzymie, używane płyty, przymocowane razem. Nazwane przez kodeks, stworzyły nowoczesny prototyp książki.

Opracowanie formatu książek

Wiadomo, że w starożytnym Egipcie użył papirusu, uważał, że jest on protoplastą papieru, który nam dziś zna. Jego prześcieradła zostały połączone w zwoje – oryginalne formaty książek, które wraz z kora drzewa były powszechnie używane. W średniowieczu wydano odręczne publikacje (rękopisy). Zostały stworzone w specjalnych warsztatach, a dla tych, którzy posiadali piękne pisma ręcznego, został napisany pisarz. Atramenty były używane do nakładania tekstu i paciorków. Później zastosowano schemat kolorów, pozwalający na malowanie rękopisów.

Woodblock (w nowoczesnym widoku jest szablonem do celów wielofunkcyjnych) pojawił się po raz pierwszy w XIV wieku. Matrycę wyciął z drewna, zanurzony w tuszu i nadrukowany na kilku egzemplarzach. W naszych czasach podobna procedura z łatwością sprawia, że kopiarka.

Miejsce książki w rozwoju literatury

Pojawienie się staroruskiej literatury wiąże się z tworzeniem państwowości w Rosji w IX wieku. W okresie przedchrześcijańskim pisanie już istniało. Do tego czasu obejmują one utworzenie alfabetu słownego, które doprowadziło do utworzenia alfabetu, tradycyjnie nazywanego alfabetem cyrylicy. Przyjęcie chrześcijaństwa zostało oznaczone wprowadzeniem do kultury książki. Jednym z pierwszych zabytków literackich był "Słowo prawa i łaska", napisane przez Metropolitan Illarion w XI wieku. Później pojawia się "Opowieść o dawnych latach" i "Nauki" Władimira Monomacha. Następnie podążaj za "Układem Igor's Host", "Opowieść o Ruination Ryazan przez Batu".

Wraz z rozwojem literatury w kolejnych stuleciach książki rosyjskie nabierają szerokiego znaczenia społecznego. W świetle dzieła klasyków: Puszkina (uważany za ojca-progenitor literatury), Lomonosov, Tołstoj, Turgieniew i wielu innych wybitnych pisarzy. Złoty i srebrny wiek przenosi swoje prawa do dzisiejszego dnia – odznacza się bezprecedensowym wzrostem w wydawnictwach książek i pojawieniem się ogromnej liczby autorów różnych trendów.

Szczególną uwagę należy zwrócić na rosyjską literaturę o erze radzieckiej. Było to oznaczone trudnym okresem dla kraju. Wielu pisarzy zostało zmuszonych do wygnania, ale generalnie nie wynika to z braku uznanych dzieł klasyków. Przez całe stulecie poetycką znalazły się miejsca rewolucji i wojny, historycznej prozy, satyrycznej, sci-fi, dramatycznego kierunku, tekstów, magicznego realizmu, obozowej, miejskiej i prozy miasta. Szczególnie rozwinięto nieznane gatunki detektywa, thrillera, romantyzmu, postmodernizmu, realizmu, konceptualizmu, symbolizmu, neorealizmu. Nie każdy nowoczesny czytelnik rozumie te pojęcia, ale istnieją jako niezależny gatunek.

Autorzy prac

W wielowiekowej historii książki publiczność zetknęła się z wieloma pisarzami. Autorzy książek nie wydawali się być ludźmi specjalnymi. Przeciwnie, byli "tubylcami mas", często pisząc o tym, co widzieli wokół nich. Byli też tacy, którzy przedstawili publiczne nowe pomysły, które nie znalazły natychmiast uznania. Wśród nich są: Vladimir Obruchev, Aleksander Belyaev, Grigorij Adamov, Wasilij Aksenow, Kir Bulychev, Iwan Efremow, Anatoly Dneprov. Bracia Strugatsky, którzy uważani są za klasyków sowieckiej fikcji, słusznie mają prawo grać w tę grę.

W nowoczesnym świecie do czytania książka jest wciąż istotna. W ramach programu państwowego z okazji Roku Literatury planowane są liczne działania mające na celu zwiększenie znaczenia książki. W wielu bibliotekach kraju odbędą się festiwale, akcje, konkursy. Każdy czytelnik odkryje coś nowego i fascynującego.

Nowoczesne formaty książek, poza zwykłym wariantem książki, obejmują książki elektroniczne i audiobook. Pierwszy przeznaczony jest do czytania na nośniku cyfrowym. Często są to płyty CD i DVD, odtwarzacze, tablety. Specyfika drugiego polega na tym, że należy słuchać, ponieważ składa się z nagrania audio.

Zarezerwuj dzisiaj

W obecnym stanie książka przeszła wiele zmian. Pozostały kluczowy typ produktów drukowanych, podzielony na czasopisma, notatniki i albumy, popularne dla nas formaty książek, pisane tekstem lub odręcznie, ilustracje graficzne, miękkie i twarde wiązania. Najczęściej jednak przyjmuje się, że książka jest dziełem naukowym lub literackim i artystycznym w postaci zszytej wersji przeznaczonej do druku.