797 Shares 5785 views

Hapalochlaena: opis gatunku, siedliska, reprodukcji i utrzymanie akwarium

Wody przybrzeżne Oceanu Spokojnego stwarzają wiele niebezpieczeństw. Na przykład, tutaj znajduje hapalochlaena (hapalochlaena). Spotkanie z przedstawicielem podwodnego świata może być śmiertelne nawet dla ludzi, ze względu na jego jad nie ma antidotum. Ale piękno tego stworzenia fascynuje i przyciąga uwagę. Podczas gdy dla innych podwodnych stworzeń jest to ostrzeżenie o niebezpieczeństwie.

Co biolodzy powiedzieć?

Hapalochlaena – głowonogów z sprutovyh rodzaju. Pierwszy opis został wykonany przez Guy Robson, mniej więcej w 1929 roku. Jest znany z trzech rodzajów skorupiaków, ale zakłada istnienie czwartego, niezbadanym typu:

  1. Octopus duży sinekolchaty.
  2. Octopus australis sinekolchaty.
  3. Octopus sinepolosy.

Rodzaj, którego istnienie pozostaje wątpliwość, po łacinie nazywa Hapalochlaena nierstraszi. Została odkryta w 1938 roku, ale okiem naukowców dostał tylko jedną osobę, a ponownie materiał do badania, naukowcy byli w stanie uzyskać.

cechy zewnętrzne

Hapalochlaena – jest niewielka. Średnio waży około 100 gramów przy długości ciała nie więcej niż dwadzieścia cm. Jednak dość agresywny i skorupiaki niewiarygodnie piękne. Jego skóra była żółtawo-brązowy kolor. Jej jasne ozdoby wyciągnąć około sześciu dwanaście pierścieni niebieskie ani czarną obręczy. Więc czasem okazało się, że nazwa sinekolchaty (golubokolchaty) ośmiornicę. Dowodzi to, że głębokość pierścień mieszkaniec są w różnych odcieniach.

Kiedy małe skorupiaki zły, jego skóra jest pokryta brązowymi plamami i pierścieniami stają się jaśniejsze i bardziej widoczne. Taka reakcja nie jest przypisany do ośmiornicach. Octopus sinekolchaty, podobnie jak inne głowonogi, ma specjalne komórki, które produkują chromatofory. Jednak inne gatunki korzystać z tej funkcji w celu zamaskowania, nie zastraszyć.

cechy konstrukcyjne

Wszystkie ośmiornice mają krótkie miękkie ciało, z tyłu której owalu. Roth, lub raczej usta silnych dziobem w kształcie szczęk, jest punktem zbieżności mackami. W głębi gardła jest specjalny organ zwany radula. On wygląda jak tarka do mielenia żywności. Nawiasem mówiąc, macki w mięczaków 8 sztuk. Są długie, przegubowe pomiędzy membraną i zaopatrzony w kilka rzędów przyssawek.

Hapalochlaena ma płaszcz, który obejmuje odbytu. I on, podobnie jak inne ośmiornic, 3 sercach. Jeden dostarcza krew do ciała, a dwa pozostałe – wcisnąć krew przez skrzela.

Sinekolchaty ośmiornica ma kości w organizmie. Umożliwia to łatwą zmianę kształtu korpusu zwęża się w dolnej części lub wycieków w małych otworach. strukturalna cecha pomaga pułapkę drapieżnych.

Bardziej przystojny stanie zregenerować. Skorupiaki są często utracone w walkach mackami i mogą rosnąć nowe.

Gdzie można spotkać sinekolchatogo przystojny?

Jak już wspomniano, hapalochlaena – mieszkaniec Oceanu Spokojnego. Największe prawdopodobieństwo napotkania trujący przystojny istnieje w przybrzeżnych wodach Australii. Ten typ ośmiornicy połowów na wodach przybrzeżnych wysp japońskich, w przybrzeżnych wodach Indonezji, w pobliżu Filipin i Nowej Gwinei. Czwarty typ nieokreślony złowione w Zatoce Bengalskiej.

W chińskiej?

Ocean drapieżnik przygotowany dla głowonogów dość bogate menu. Blue-obrączkowane polowanie ośmiornicy krewetek, krabów pustelników, małych ryb i krabów. Według zwyczajów łowieckich tych mięczaków przypominają pająki. Oczywiście ośmiornica nie splot sieci, rzucają na małe zwierzęta, stempel (przez ugryzienie), powłoki zabezpieczające, i wstrzykiwano do ciała trucizny. Paraliżuje ofiara, traci zdolność do opierania się, a materiał z jej ciała stopniowo złagodniał. Ośmiornice mogą tylko ssać miąższ ze skorupy.

Cechy hodowlane

W okresie godowym samiec overexcited i zawsze gotowe do kopulacji. on często traci kontrolę i kobiety musiały odpierać partnera. Gody kończy zapłodnienia, po czym samica sprawia, że jeden w swoim krótkim życiu sprzęgła, opiekować który będzie maksymalnie sześć miesięcy. Przez cały ten czas samica pozostaje bez jedzenia.

Duży hapalochlaena składa jaja w otworze, a południowa hapalochlaena przywiązuje je do macek. Po półtora tygodnia po pojawieniu się młody, kiedy dzieci zaczynają jeść samodzielnie, samica ośmiornica umiera z wyczerpania.

Octopus i mężczyzna

Trochę głowonogów z pięknym wzorem na skórze – szalenie niebezpiecznej istoty. Jego jad może zabić więcej niż 20 osób. czynniki nerwowe działanie toksyn prowadzi do uduszenia. Dlatego natychmiast po ukąszeniu trzeba szukać pomocy. Lekarze mówią, że jeśli dana osoba nie umrze w ciągu pierwszych godzin po ukąszeniu, to może przetrwać.

Wielu fanów egzotycznych zastanawiać, czy hapalochlaena i kompatybilnym domowym akwarium? Eksperci nie polecam, aby utrzymać dom jako niebezpiecznych zwierząt, ale jednak, każdego roku kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy trafić na rynkach amerykańskich i europejskich.

Jeżeli osoba zdecydowała się łaskotać nerwy i uruchomić akwarium hapalochlaena, to powinien on być gotowy do kłopotów. Skorupiaki mądry i będzie starał się uciec z więzienia. Będzie żył w niewoli trochę dłużej – kilka tygodni lub miesięcy. Z żadnym z zwykłych mieszkańców akwarium drapieżnika nie dogadać. I nie ważne jak bardzo właściciel, zawsze jest gościem lub krewnego, który chce, aby przyjrzeć się bliżej przystojny i będzie przedmiotem ataku. Więc to nie jest warte ryzyka.