638 Shares 7948 views

Opera „Tannhäuser”: co jest istotą skandalu? „Tannhauser” Wagnera

W 2015 roku rosyjski teatr świata wstrząsnął skandal z udziałem opery „Tannhauser”, które zostało wprowadzone w Teatrze Nowosybirsku. Doprowadziło to do kilku głośnych decyzji personalnych w tej instytucji kultury.

„Tannhauser” fabuła

Wystarczy spojrzeć na działce o operze, aby zrozumieć istotę afery. „Tannhauser” – to nie jest nowym produktem. Opera został napisany przez Richarda Wagnera w 1845 roku. To wpływa na wiele tematów religijnych. Według opowieści bohater Tannhäuser przeżywa upadek ze starożytnej bogini Wenus. Opera wyróżniona również obraz Jezusa Chrystusa i Boga chrześcijańskiego.

Do XIX wieku było to ustawienie bardzo swobodny styl, który nie może odwołać się do wielu dogmatyków religijnych. Jednak Niemcy – kraje protestanckie, gdzie od dawna zasady wolności sumienia i wyznania. Opera, podobnie jak wiele innych dzieł Wagnera, stał się klasykiem światowego teatru.

krytyka ROC

Konieczne jest, aby zrozumieć konfrontacji pomiędzy Ministerstwem Kultury i pracowników teatru, aby zrozumieć istotę afery. „Tannhauser” został skrytykowany przez Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Publiczny spór powstały po opera skarżył Tichona (Metropolitan Nowosybirsk i EBOiR). W tym przypadku, gra sama lider kościoła nie widzieli, i nawiązał do oburzenia niektórych ortodoksyjnych słuchaczy lokalnym teatrze.

Metropolitan kilkakrotnie publicznie skrytykował „Tannhäuser”. W szczególności, zażądał on, aby usunąć go z repertuaru teatru. Ponadto Tichon nazywa prawosławni mieszkańcy Nowosybirska iść do rajdu (modlitwa stojących) przeciw „bluźnierstwo przeciwko Jezusa Chrystusa” i tak dalej. D.

Sprawa administracyjna przeciwko Kulyabina

Po raz pierwszy Opera pokazał produkcję „Tannhäuser” w grudniu 2014 roku. Jego autorem był znany reżyser Timothy Kulyabin. W każdy sposób on publicznie obronił utworzenie rosyjskiej krytyki cerkiew, głównie odwołując się do faktu, że kraj ma wolności słowa.

Konieczne jest również, aby zwrócić uwagę w postępowaniu przed Trybunałem, które rozpoczęły się w związku z tą historią, aby zrozumieć istotę afery. „Tannhäuser” doprowadziło do tego, że prokuratura regionu Nowosybirsku wszczęła na Kulyabina administracyjnego. Był oskarżony o obrazę uczuć wierzących. Kolejnym oskarżonym w tym procesie był Boris Mezdrich – Dyrektor Opery i Baletu. Sprawa została złożona w lutym 2015, a wtedy skandal pierwszy przyszedł na szczeblu federalnym. W zdarzeniu zwrócił uwagę mediów głównego nurtu, a następnie historia stała się znana w całym kraju.

Stanowisko teatr społeczność

Kiedy dowiedziała się o pozwie przeciwko Mezdricha i Kulyabina były one obsługiwane przez prawie wszystkich znanych figur teatralnych w kraju. To był rzadki przykład gildii solidarności wśród licznych aktorów i reżyserów. W uzasadnieniu wydajności wyrażonej przez Mark Zacharow, Oleg Tabakov, Valery Fokin, Cyril Serebryannikov, Jewgienij Mironow, czułpan chamatowa Oleg Mienszykowa, Irina Prokhorova, Dmitriy Chernyak i innych. Jednocześnie krytycy teatralni w ich opinie były pozytywne o artystycznych cech opery „Tannhauser”. Nowosybirsk od kilku miesięcy stał się epicentrum wiadomościach kulturalnym kraju.

Kilka tygodni później sąd zamknął dokumenty w odniesieniu Mezdricha i Kulyabina. Ale koło zamachowe został awansowany. Po niepowodzeniu Prokuratora Generalnego rosyjskich kibiców prawosławnych zaczęła skarżyć się do Komitetu Śledczego, FSB i innych organów państwowych. Ten program przechwycone przez Ministerstwo Kultury. Stał się on głównym przeciwnikiem „Tannhauser”.

29 marca 2015 roku Minister Kultury Rosji Władimir Medina odwołany dyrektor Teatru Nowosybirsku Boris Mezdricha. Powodem było to, że ten ostatni konsekwentnie bronił operę i nie usuwać go z repertuaru pomimo krytyki ze strony Kościoła i jego zwolenników.

Ministerstwo zażądał od Mezdricha jeśli nie oczyścić grę, a przynajmniej dokonać zmian historia, której działacze wymagała. Zamówiłem również dyrektor do cięcia funduszy dla produkcji. Wszystko czego nie chciał zrobić, a potem został zwolniony. Tak skandaliczny opery „Tannhäuser”, co doprowadziło do jeszcze większego konfliktu w społeczeństwie.

zwolnienie Mezdricha

W miejsce odwołanego Mezdricha został mianowany Vladimir Kehman. Wcześniej wyreżyserował również Petersburg Mikhailovsky Theatre. Jednak znacznie bardziej Kehman był znany jako biznesmen. W latach 90. stworzył największą firmą na rynku rosyjskim import owoców, dla których był nazywany „królem” banana. Ze względu na jego dawnych działalności niezwiązanych z teatru, wielu ludzi kultury skrytykował decyzję rekrutacji Ministra Vladimira Medinskogo.

Kolorowe Kehman w 2012 roku został ogłoszony bankrutem. Przed objęciem stanowiska dyrektora teatru, on publicznie wezwał do zakazu „Tannhauser”. Opera, jego zdaniem, obrażanie uczuć wiernych i było świętokradztwo. 31 marca 2015 Vladimir Kehman właśnie został dyrektorem teatru, wziął grę z repertuaru. Interesujące jest to, że Władimir Medina nie popiera tę decyzję, twierdząc, że tylko musi być dostosowane operowe.

Spór o cenzurze

dyrektor konfrontacja Kulyabina oraz Ministerstwo Kultury – to esencja skandalu ( „Tannhauser” nie wszyscy wierzą kontrowersyjny staging). Konflikt ten doprowadził do gorącej dyskusji na temat, czy istnieje cenzura teatr publiczny. Minister Medina zaprzeczył takiego preparatu, o których mowa w przepisach Rosyjskiej.

Pomijając fakt, że historia „Tannhäuser” doprowadziło do krytyki Ministerstwa Kultury, w społeczeństwie z hukiem wybuchł debaty na temat prawodawstwa mającego wpływ na kwestie religijne. Zgodnie z Konstytucją Rosja jest państwem świeckim. Oznacza to, że każdy kościół i organizacje wyznaniowe są oddzielone od rządu. Również w Rosji, ustanowiła zasadę wolności religijnej. Wszystkie te przepisy prawne były główne argumenty ochrona reżysera Kulyabina i reżysera Mezdricha w sądzie.

rekonstrukcja teatru

Przeciwnicy i zwolennicy „Tannhauser” w różnych czasach, zorganizowaliśmy szereg działań do publicznej demonstracji swoich pozycjach. „Modlitwa stojący” przeciw opery zgromadziła setki działaczy ortodoksyjnych wymagających Kulyabina pozostanie bez pracy.

Zastanawiam się, co się stało po skandalu Nowosybirsk Opera House , zdecydowano, aby tymczasowo blisko do remontu. Nowy dyrektor Vladimir Kekhman powiedział w tym tygodniu po ustaniu powołany na swoje stanowisko. Dlatego w kwietniu w teatrze zostało przerwane w ogólnych wszystkich przedstawieniach teatralnych.

Ręczne zamykanie biur związana ze względów ekonomicznych. Remont budynku sali zaczął, garderoby, hol i zajęcia dla prób. To wtedy zaczął się zapadać zainteresowanie skandalu, który spowodował występ „Tannhauser”. Opera nie pojawił się na scenie w Nowosybirsku.

publiczne oburzenie

Należy zauważyć, że Ministerstwo Kultury przed powołaniem Kehmana zorganizowano dyskusję publiczną sensacyjnych występów Nowosybirsku. W murach tej uczelni zebrane reżyserów, krytyków teatralnych i przedstawicieli kościoła. Starali się dyskutować opery „Tannhauser”, której libretto zostało napisane nawet Wagner, ale dialog nie powiodło się.

Zwolennicy cytowane oświadczenie przyjęte w dokumencie Kreml „Podstaw polityki kulturalnej”, która opisała działania państwa w pracy w dziedzinie kultury. Podkreślono fragmenty odnoszące się do określania wszelkich niezbędnych warunków dla realizacji twórczego potencjału każdego obywatela. Zasada ta jest całkowicie sprzeczne ze stanowiskiem przyjętym przez hierarchię Kościoła, który skrytykował operę.

Jak krytycy teatralni wskazał, że sztuka jest międzynarodowo uznanych klasyków gatunku. Ta opera jest postawić na najlepszych miejscach na świecie. Ocenić należy także biorąc pod uwagę fakt, że został napisany przez człowieka, który żył w XIX wieku – Richard Wagner. „Tannhauser” wymownie przekazuje wizję świata, który był popularny w tamtych czasach. Taki czy inny sposób, ale nie udało się uzgodnić przywódców religijnych i ich przeciwników. Do tej pory w przypadku „Tannhauser” jest najgłośniejszy w swoim rodzaju.