564 Shares 6277 views

Trzęsienie ziemi w Spitak w 1988 roku

Ponad dwadzieścia sześć lat temu (07 grudnia 1988) Armenia pokręcił najsilniejsze trzęsienie ziemi w Spitak, co było pół godziny całkowicie zniszczony, a wraz z nią i 58 okolicznych wsi. Dotkniętej ludności przedmioty Giumri, Vanadzor, Stepanavan. Mała awaria dotyczy 20 miast i ponad 200 wsi znajdujących się w pewnej odległości od epicentrum.


trzęsienie

W tym samym miejscu przed trzęsieniem ziemi stało – w 1679, 1840 i 1931, ale nie osiągnął i 4 punkty. A w 1988 roku, w lecie sejsmografy rejestrowane wahania w regionie Spitak i jego okolicach 3,5 w skali Richtera.

W tym samym trzęsienie ziemi w Spitak, które odbyło się w dniu 7 grudnia weszła w życie 10 punktów w epicentrum (najwyższą notę 12 punktów). Znaczna część kraju była narażona na wstrząsy pojemności maksymalnie 6 punktów. Echa drżenia były odczuwalne w Erewaniu i Tbilisi.

Specjaliści oceny stopnia katastrofy, poinformował, że ilość energii uwolnionej od skorupy ziemskiej, jest dziesięć bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Warto zauważyć, że fala uderzeniowa, ominąć Ziemię, został nagrany na kilku kontynentach. Dane przedstawione w raporcie „Earthquake. Spitak, 1988” Doniesiono, że całkowita powierzchnia odstępu jest równa 37 km, i amplituda jej przemieszczenie prawie do 170 cm. Pęknięcie nastąpiło miejscowo podzielona płyty tektoniczne nie przykryte, podczas zagrożenie sejsmicznej.

Skala katastrofy

Jakie są oficjalne dane opisujące trzęsienie ziemi? Spitak-1988 – jest prawie 30 tysięcy zabitych i ponad 140 tysięcy osób z niepełnosprawnością. Zniszczenie, dotykając przemysłu i infrastruktury, jak rozczarowujące. Wśród nich jest 600 km dróg, 230 zakładów przemysłowych, 410 placówek medycznych. Prace przerwano ANPP.

Spitak trzęsienie ziemi spowodowało ogromne szkody. Finansistów świata docenili jej prawie miliard $ 15, a liczba ofiar przekroczyła światową średnią wszystkich ofiar klęsk żywiołowych. władze armeńskie w tym czasie nie były w stanie usunąć skutki tragedii, i wszystkie Republiki ZSRR i wielu innych krajach uczestniczących w operacji natychmiast.

Eliminacja skutków: przyjaźń między narodami i motywów politycznych

7 grudzień w katastrofie poleciał lekarzy, którzy mogą pracować w dziedzinie wojskowej i ratowników z Rosji. Oprócz nich, na miejscu katastrofy jest lekarzem ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Francji. dawców krwi i leki dostarczane Chiny, Japonia i Włochy, pomoc humanitarna pochodzi z ponad 100 krajów.

W dniu 10 grudnia, miejsce tragedii (teraz były ruiny zamiast kwitnącej miasta) poleciał szef ZSRR Michaiła Gorbaczowa. Przez wzgląd na pomaganiu ludziom i kontrolować proces przeprowadzania operacji ratunkowych, on przerwał jego wizyta w Stanach Zjednoczonych.

Dwa dni przed przybyciem Gorbaczowa, 8 grudnia, otrzymała pomoc humanitarną z Soczi. Przeprowadzone wszystko, co niezbędne do helikoptera uratować życie ofiary i … trumny. Ten ostatni nie jest wystarczająca.

Szkoły Stadiony Spitak stał się lądowisko dla helikopterów, szpitale, kostnice i punkty ewakuacji jednocześnie.

Przyczyny tragedii i sposoby

Powody spowodował ogromne zniszczenia na skutek zjawiska, takie jak trzęsienie ziemi w ekspertów Spitak wywołać przedwczesny i niepełną ocenę drgań sejsmicznych w regionie, wady w przygotowaniu przepisów i słabej jakości opieki medycznej i robót budowlanych.

Co ciekawe, Unia zrezygnował z całej siły, pieniędzy i pracy, aby pomóc ofiarom katastrofy w Spitak: Republika przyszedł tylko ponad 45 tysięcy wolontariuszy. Dziesiątki tysięcy paczek z całego Związku Radzieckiego przyszedł do miasta i okolicznych miast jak pomoc humanitarna.

Ale jeszcze bardziej interesujący jest fakt, że w roku 1987-1988 z ormiańskich ziem dosłownie pod broń palna pistolet wydalonych Azerowie, rosyjski muzułmanie. Ludzie są ścięty i ich samochody zgnieciony, pobity na śmierć i zamurowana w kominach, nie oszczędzając jednocześnie Ani kobiety, ani dzieci. W książce autor Sanubar Sarally „Skradzione historię. Ludobójstwo „są relacje świadków tamtych wydarzeń. Pisarz twierdzi, że sami Ormianie nazywają tragedii kary Spitak Boga do swoich występków.

Azerbejdżański mieszkańcy uczestniczyli również w pomocy ofiarom katastrof, dostarczając do Spitak i miastach na całym benzynowym, technice i medycynie. Jednak Armenia odmówił ich pomocy.

Spitak trzęsienie ziemi, która stała się wyznacznikiem stosunków międzynarodowych w czasie, w rzeczywistości, potwierdził braterską przyjaźń między narodami ZSRR.

Opiekować 1988

Trzęsienie ziemi w Spitak dał pierwszy impuls do utworzenia organizacji dla prognozowania, zapobiegania i likwidacji sytuacji nadzwyczajnych pochodzenia naturalnego. Tak więc, po dwunastu miesiącach, w 1989 roku, został oficjalnie rozpoczęcie prac Komisji w sprawie katastrofy skalę państwowych, znany od 1991 roku jako Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej.

Spitak po trzęsieniu ziemi – jest to sprzeczne i jeszcze bolesne wydarzenie dla kraju. Minęło prawie 27 lat od tragedii, ale także przez dziesięciolecia, Armenia nadal zbiórkach. Do 2005 roku było prawie 9000 rodzin, które mieszkały w barakach bez żadnych udogodnień.

W pamięci ofiar

Data 07 grudnia – dzień żałoby dla tych, którzy zginęli w katastrofie, ogłoszone przez rząd. Dla Armenii jest deszczowy dzień. W grudniu 1989 roku Unia mięty wydał monetę trzech rubli upamiętnienia Spitak trzęsienie ziemi. 20 lat później, w 2008 roku w małej miejscowości Giumri odbyło się otwarcie pomnika, wzniesiony przez społeczeństwo. Nazwano to „ofiary niewinnych serc”, współczujący i był poświęcony wszystkim ofiarom, którzy ucierpieli w Spitak 12.07.1988.