277 Shares 4388 views

Odżywianie niedokrwistości z niedoborem żelaza

Z jedzeniem osoba otrzymuje dużą ilość składników odżywczych. Jednak niektóre z nich nie są w pełni zaabsorbowane. W rezultacie prowadzi to do deficytu pewnego składnika. Na przykład z jedzenia osoba otrzymuje tylko 20% żelaza z całkowitej kwoty. Jeśli ten pierwiastek nie wystarczy, rozwija się taki dolegliwość jako niedokrwistość niedoboru żelaza. Oczywiście, dieta w tym przypadku nie oszczędza z choroby, ale pozwala na bardziej skuteczną terapię. Szczególnie ważne jest odżywianie niedoboru niedoboru żelaza.


Trochę o diecie

Aby leczenie było skuteczne, konieczne jest prawidłowa dieta. Na przykład, odżywianie niedokrwistości u dorosłych powinno obejmować:

 1. Białka – 130 gramów.
 2. Tłuszcze – 90 gramów.
 3. Węglowodany – 350 gramów.
 4. Żelazo to 40 miligramów.
 5. Miedź wynosi 5 miligramów.
 6. Mangan to 7 miligramów.
 7. Cynk ma 15 miligramów.
 8. Kobalt – 15 mikrogramów.
 9. Metionina wynosi 2 gramy.
 10. Cholina – 4 gramy.
 11. Witaminy z grupy B i C.

Co powinno być żelazo

Przy wyborze produktów spożywczych nie należy skupiać się wyłącznie na zawartości żelaza, ale w formie, w jakiej znajduje się ten składnik. Tylko w tym przypadku odżywianie w niedokrwistości przyniesie rezultat. Eksperci zalecają jedzenie jedzenia, gdzie żelazo jest w formie hemu. Przede wszystkim ten składnik znajduje się w tym formularzu w mięsie.

Które mięso wybrać

Oczywiście, nie wszystkie produkty mięsne są najbardziej użyteczne w przypadku niedokrwistości. Na przykład organy miąższu, nerki, wątroba, a także ryby zawierają dużo żelaza. Są jednak rzadko zalecane do diety, ponieważ ważny składnik jest w formie trudnej do strawienia. Dokładniej, żelazo w takich produktach występuje w postaci hemosideriny i ferrytyny.

Składnik ten najlepiej wchłania się z jajek, kukurydzy, ryżu, szpinaku, owoców, roślin strączkowych, cielęcych i innych mięs.

Ile żelaza jest wchłaniana

W każdym przypadku należy wyrównać wagę anemii u dzieci i dorosłych. Wielu uważa, że ten składnik występuje tylko w produktach mięsnych. To nie tak. Żelazo znajduje się w warzywach, owocach, a nawet w ziołach. Z dietą osoba otrzymuje 2,5 miligrama tej substancji dziennie. Jednocześnie z produktów mięsnych wchłania się do 15% żelaza, a także z produktów pochodzenia roślinnego – do 5%.

Niedokrwistość: Jedzenie

Dieta tej choroby jest bardzo ważna. Jego przestrzeganie przyspieszy proces powrotu do zdrowia. Odżywianie niedokrwistości powinno obejmować stosowanie żywności, takich jak miód, soki owocowe, jabłka, śliwki, rodzynki, morele, brzoskwinie, zieleniny, jaja, czekolada, kakao, fasola, owies i kasza gryczana, wołowina, wołowina, kurczak, mięso Turcja i królik, język wołowy i, oczywiście, hematogen.

W diecie powinny zawierać niektóre owoce, wśród których muszą być jabłka, brzoskwinie i morele. Nie rezygnuj z soków i soków, które są bogate w kwasy bursztynowe, jabłkowe i askorbinowe. Przecież te substancje poprawiają trawienie żelaza.

Jakie produkty poprawiają absorpcję żelaza?

Aby pozbyć się choroby, pacjent powinien jeść żywność, która zawiera nie tylko żelazo, ale także elementy śladowe, które promują normalizację krwiotwórczości i zapewniają aktywną aktywność enzymów, które normalizują metabolizm. Nie ma ich tak wiele.

Do substancji, które poprawiają metabolizm, a także trawienie i wchłanianie żelaza, są mangan, cynk, miedź, kobalt i inne. Jest lista produktów, które zawierają te pierwiastki śladowe.

Kobalt jest więc najbardziej w burakach, gruszkach, wiśniach, moreli, malinach, czarnych porzeczkach, againach, zbóż, roślinach strączkowych, mleku, nerkach, wątrobie. Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej w tej substancji wynosi od 0,05 do 0,2 miligrama.

Produkty bogate w miedź to wołowina i wątroba, chrzan, arbuz, czarna porzeczka, truskawki, grzyby, rośliny strączkowe, różne zboża. Codzienna potrzeba człowieka dla tego składnika wynosi od 2 do 3 miligramów.

Cynk znajduje się w jajach, grzybach, roślinach strączkowych, serach, wołowinie, płucach, nerkach, wątrobie i drożdży. Dzienna ludzka potrzeba tej substancji wynosi od 10 do 15 miligramów.

Jeśli chodzi o mangan, to znajduje się w czarnej porzeczki, malinach, dyniach, buraku, szpinaku, kopercie, pietruszce, fasoli i płatkach zbożowych. Wymaganie dzienne wynosi od 5 do 7 miligramów.

Odżywianie niedokrwistości powinno być podejmowane z uwzględnieniem wszystkich niuansów. Oprócz produktów zawierających żelazo, ludzie powinni również używać tych, które zawierają składniki, które promują lepsze wchłanianie żelaza.

Miód – źródło zdrowia

Produkt ten był używany przez długi czas do leczenia różnych dolegliwości nie tylko w medycynie ludowej, ale także w medycynie tradycyjnej. Miód ma w składzie od 40 do 60% fruktozy. Ale to właśnie ten składnik poprawia wchłanianie żelaza w jelitach. Ponadto produkt ten jest bogaty w biologicznie czynne substancje i mikroelementy. Ci, którzy rozwinęli niedokrwistość, eksperci zalecają stosowanie tylko ciemnych odmian miodu, ponieważ zawierają więcej żelaza 4 razy, miedź – 2 razy i mangan – 14 razy, niż w świetle.

U większości pacjentów z niedokrwistością obserwuje się zmniejszenie aktywności kwaśnej żołądka. Dzieje się to w wyniku zespołu sideropennego. W takiej sytuacji miód powinien być spożywany tylko przed posiłkami. U niektórych pacjentów zwiększa się funkcja tworzenia kwaśności. W tym przypadku miód powinien być spożywany około dwóch godzin przed posiłkiem. Jeśli nie ma przeciwwskazań, codziennie pacjent może zjeść ten produkt trzykrotnie, do 100 gramów.

Zioła i dieta

Żywienie dla niedokrwistości u osób starszych i dzieci może składać się nie tylko z produktów, ale również napojów na bazie ziół. W tej chorobie eksperci zalecają stosowanie fitocenoz, w których są owoce bogate w żelazo. Należą do nich czarna porzeczka, czarna róża i róża dla psów. Należy zauważyć, że jako część tych owoców znajduje się kwas askorbinowy, który, jak wiadomo, zwiększa strawność żelaza.

Ponadto, gdy zaleca się niedokrwistość, zbiór składa się z liści pokrzywy, sznurka, truskawki i czarnej porzeczki.

Co wykluczyć z diety

Żywienie dietetyczne w przypadku niedokrwistości powinno być wykonane poprawnie. W końcu niektóre substancje pogarszają strawność żelaza. W związku z tym konieczne jest odróżnienie spożycia leków od niedokrwistości i produktów mleczarskich. Wapnia może znacznie zmniejszyć wchłanianie żelaza.

Ponadto nie należy spożywać żywności zawierających szczawiany, glicyna-conglycyna, lektyny, pektyny, fosforany, tanany, fityniany. Podobne składniki są obecne w kukurydzy, ryżu, otrębach, piekarniach i zbożach. Należy również odrzucić orzechy, szczaw, szpinak, rabarbar, szparagi, kapustę i burak.