164 Shares 6208 views

Połączenia są możliwe do oddzielenia: zdjęcie, rysunek, przykłady, instalacja. Typy złącz rozłączalnych i niemożliwych do odłączenia

W budowie maszyn i przyrządy nie tylko elementy stosowane w produkcji, ale również ich połączenia odgrywają bardzo ważną rolę. Wydaje się, że wszystko powinno być bardzo proste, ale w rzeczywistości, jeśli przejdziesz do tego tematu, można zauważyć, że istnieje wiele różnych związków, z których każda ma swoje zalety i wady.

W tym artykule opisano, że złącza są odłączalne – dowiesz się dokładnie, kim one są, gdzie są stosowane. Ponadto zostaną one porównane z połączeniami typu "wszystko w jednym".

W tej chwili trudno sobie wyobrazić, co w ogóle to znaczy, więc nie zanurz się w najprostszych niuansach. Przed przystąpieniem do szczegółowego rozważenia połączenia można odłączyć, należy zrozumieć, co to jest w ogóle, to znaczy zrozumieć podstawową klasyfikację tych części w produkcji.

Klasyfikacja związków

Jeśli wziąć wszystkie rodzaje połączeń, to należą do dwóch głównych grup:

  • Naprawiono;
  • Mobile.

Łatwo zrozumieć, że jeśli połączenie należy do pierwszej grupy, oznacza to, że dwie części z jej pomocą są trzymane razem, tak że są statyczne względem siebie i nie poruszają się. Mogą poruszać się jako całość w mechanizmie, ale są mocno przymocowane do siebie.

Jeśli chodzi o drugą grupę, mówimy o zamocowaniu, która umożliwia poruszanie się dwóch części w stosunku do siebie w trakcie mechanizmu, pozostając połączonym.

Połączenia mobilne są już podzielone na odłączalne i jednoczęściowe. Pierwsza podgrupa opisuje te, które można w dowolnym momencie otworzyć w dowolny sposób, a druga grupa obejmują te, które można zniszczyć tylko przy użyciu siły, ale bez możliwości przywrócenia połączenia. Najczęściej takie związki działają, aż się zużyją, po czym są one po prostu zastępowane.

Ale nadszedł czas, aby powrócić do pierwszej dużej grupy – stałych połączeń. Istnieją również dwie podgrupy – połączenia dzielone i jednoosobowe. Zasadniczo nie ma sensu powtarzać ich opisu, ponieważ pozostaje taka sama jak w przypadku połączeń mobilnych.

Teraz, gdy zapoznałeś się z podstawową klasyfikacją, czas skupić się na głównym temacie artykułu. Złącza łączników zostaną opisane w możliwie najdokładniejszych szczegółach, wskazując wszystkie najważniejsze typy, które można znaleźć w produkcji.

Połączenie gwintowane

Typy rozłączalnych połączeń są liczne, ale wśród nich najsłynniejsze dla wszystkich, najprawdopodobniej będzie gwintowane. Nawet jeśli nie pracujesz w produkcji, zdecydowanie kiedykolwiek używałeś śruby lub śruby do mocowania nóg krzesła lub innych szczegółów.

Ten rodzaj połączenia charakteryzuje się obecnością gwintu, który zapewnia łączniki, a jeśli to konieczne, części mogą być odłączone – dlatego ten typ odnosi się do zdejmowalnego. Grupa wątków można podzielić na dwie podgrupy, które różnią się nieco od siebie:

  1. Jedno z takich połączeń może oznaczać użycie dwóch części, z których każda ma odpowiedni gwint, zapewniając w ten sposób wiązanie. Jednak ta opcja nie zawsze jest używana.
  2. W życiu codziennym najprawdopodobniej spotyka się druga opcja, gdy dwie części są mocowane razem dodatkowym gwintowanym elementem, na przykład śrubą, śrubą lub szpilką.

Zalety tego gatunku jest bardzo duża – uważa się, że jest ona niezawodna, powszechnie używana, uniwersalna, a jej części są wymienne, a także high-tech.

Oczywiście istnieją jednak wady – na przykład takie połączenie w pewnych warunkach może się rozluźnić, a więc musi być stale kontrolowane. Również otwory do mocowania powodują koncentrację napięcia w jednej sekcji, co może prowadzić do przeciążenia. I, oczywiście, takie połączenie nie zapewnia szczelności. Wszystko byłoby złe, gdyby tylko ten gatunek był jedyny, ale na szczęście istnieją inne rodzaje zrywalnych stawów, które zostaną teraz omówione.

Złącze pinowe

Co to są wtyczki? Zdjęcia w książkach tematycznych i czasopismach zawsze pokazują w zasadzie wersję gwintowaną, ponieważ jest ona najbardziej popularna i szeroko rozpowszechniona. Ale nadal nie ma mniej popularnych – pinów. Różni się od poprzedniego, ponieważ nie ma wątku.

Sworzeń jest częścią, która jest ciasno włożona do otworu przechodzącego przez obie części, które trzeba zabezpieczyć. W rezultacie pozostają w jednym miejscu i bezpiecznie przymocowane do siebie. Jeśli trudno sobie wyobrazić opisaną opcję w inżynierii, możesz sobie wyobrazić coś bardziej zwyczajnego – na przykład wizytę u dentysty. Są też specjalne szpilki, które są włożone do gumy, a następnie na nich jest zapieczętowana lub korona. Jak widać, przykłady rozłączalnych połączeń można znaleźć absolutnie we wszystkich sferach życia.

Kluczowe połączenie

Jest to pierwszy rodzaj połączenia na liście mobilnej. Najczęściej jest używany do przenoszenia ruchu obrotowego. Jak to działa? Montaż połączeń wtykowych tego typu jest dość prosty – jest wałek do przenoszenia obrotów, w którym znajduje się rowek, w którym można włożyć klucz. Na piaście, z którym łączy się wał, znajduje się rowek, w który wchodzi klucz, co zapewnia przenoszenie obrotów.

Wszystko jest bardzo proste i skuteczne – poza tym trudno sobie wyobrazić, że połączenie jest łatwiejsze w montażu i demontażu. I więcej plusów w skarbonku dodaje niskie koszty. Ale nie jest trudno zgadnąć, że rowki z kluczami osłabiają ogólną wytrzymałość całej konstrukcji, a także powodują nadmierne skupienie naprężeń.

Ogólnie rzecz biorąc, to powiązanie jest również bardzo powszechne, a znajdziesz je w wielu mechanizmach. Więc jeśli pojawi się pytanie, które połączenia są podzielone, można bezpiecznie zadzwonić do tych, których nauczyłeś się już od tego artykułu – są to najpopularniejsze. Ale nie sądzisz, że to koniec transferu – wciąż czeka Cię wiele różnych rodzajów połączeń, które są używane wszędzie w produkcji, a nawet w życiu codziennym.

Połączenie splecione

Połączenie splotowe nazywa się również ząbkowaniem, ponieważ kontakt i mocowanie części w nim wykonywane są za pomocą zębów usytuowanych wzdłuż długości wału, podczas gdy w części osłoniętej znajdują się rowki dla wszystkich zębów. Główną zaletą tego typu jest duża siła, ale należy zwrócić szczególną uwagę na to, że przy takim połączeniu wał może poruszać się wzdłuż całej długości, otaczając części, jeśli to konieczne. Pod wieloma względami jest to różnica między odłączanymi i nie rozłącznymi połączeniami. Rysunek takich elementów mocujących jest zawsze wykonywany dość prosto, więc każdy może spokojnie sobie z tym poradzić.

Jedynie takie mocowanie rzadko można znaleźć w codziennym życiu, najczęściej w inżynierii i innych typach produkcji. Połączenie splajnu ma szeroką klasyfikację, która obejmuje podział na grupy:

  • Kształtowane zęby;
  • Przez to, czego ładunek przez nie jest przenoszony przez całun;
  • Po wyśrodkowaniu części łączących;
  • Mobilność i tak dalej.

Jak widać, jest to jeden z najczystszych przykładów faktu, że niektóre typy odłączalnych stawów mogą odnosić się bezpośrednio do dwóch dużych grup, to jest zarówno mobilnych, jak i nieruchomych.

Połączenie Bayonet

Dowiedziałeś się już, że złącze jest odłączane, co pozwala na odłączanie części, które są trzymane razem w razie potrzeby. Złącze bagnetowe jest również odłączane i można je znaleźć dość często.

Wygląda nietypowo – jeden kawałek ma występ, a drugi ma specjalny rowek, w którym półka nie wchodzi właśnie, mocowana jest przez dociskanie i obracanie, co sprawia, że połączenie jest znacznie trwalsze. Obszary zastosowań bagnetów są bardzo zróżnicowane – od inżynierii mechanicznej i elektroniki, do urządzeń kuchennych i kamer. Jest więc dość wysokie prawdopodobieństwo, że napotkasz już taką wersję elementów złącznych.

Połączenia zaciskowe

Połączenia złącza zawierają terminal – służą do połączenia wału z piastą, ale ten proces jest dość niezwykły. Chodzi o to, że piasta ma jeden lub dwa kawałki, w które włożono śrubę lub inny element mocujący. Kiedy jest zabezpieczony, piasta jest ciągnięta, ściśle naciskając na wnętrze wału. Jest to dość proste połączenie, używane dość często w wielu dziedzinach działalności.

Szczególnie godne uwagi jest fakt, że w większości przypadków takie połączenia służące do mocowania wału i piasty, na przykład klucza lub szczelin, pozwalają na mocowanie części wyłącznie współosiowo. Jednakże typ terminala umożliwia podłączenie ich pod różnymi kątami, a także mocowanie na dowolnej części wału. Rysunek rozłączalnego połączenia tego typu zawiera koniecznie oznaczenia wszystkich tych ważnych punktów.

Połączenie styczne

Tego rodzaju połączenie wykorzystuje również zaostrzenie jako główną siłę wiążącą, jak poprzednia. Jednak tym razem stosuje się nieco inne podejście. Zasada jego działania jest trudna do wyjaśnienia słowami, ponieważ w tym przypadku hub jest stosunkowo skomplikowanym mechanizmem z kilkoma wbudowanymi elementami, które, gdy kluczyk jest obracany w otworach wykonanych specjalnie w tym celu w piaście, zawęża główny otwór, w którym wstawiony jest wał.

Jeśli to wyjaśnienie nie wydaje się zrozumiałe dla Ciebie, to najprostszym sposobem jest wyobrażenie starego wiertła z wymiennymi wiertarkami – używa tylko takiego stożkowego elementu złącznego. Po włożeniu specjalnego klucza zginaj elementy mocujące z boku, włóż żądaną wiertarkę i przymocuj ją, ponownie obracając klucz. To połączenie jest stosowane nie tylko w ćwiczeniach, ale także w wielu mechanizmach produkcji.

Połączenie profilu

Cóż, ostatnio popularnym połączeniem wtykowym jest profil. Różni się od poprzednich, ponieważ nie ma klucza, żadnych zębów, nici, żadnych innych elementów mocujących. Faktem jest, że szczegóły w tym przypadku są połączone, łącząc je ze sobą tak, że tworzą one wspólną, niezniszczalną powierzchnię. Mówiąc prosto, są one połączone, tak aby mogły się dobrze dopasować, tworząc silne połączenie.

Jego główną zaletą jest niewiarygodna prostota i całkowity brak elementów zewnętrznych, które powodują, że inne typy mocowań są nadmiernie skoncentrowane. Ale ten typ połączenia ma swoje wady, takie jak wysoki styk lub naprężenie dużych sił.

Wcześniej powiedzieliśmy, że w tym artykule opisano typy odrywalnych i jednoczęściowych połączeń. I chociaż pierwsze wymienione zostały jako główny temat materiału, wciąż musimy rozważyć najważniejsze, najpopularniejsze elementy złączne typu "wszystko w jednym".

Połączenia wielofunkcyjne

Połączenia, których nie można odłączyć z lub bez użycia narzędzi, nie tyle. Przede wszystkim warto zauważyć spoinę, która jest używana prawie wszędzie w produkcji. Każdy może sobie wyobrazić proces spawania, dla którego jest używane specjalne urządzenie, które silnie ogrzewa metal obu części w punkcie mocowania. Następnie, podczas chłodzenia, ten metal jest mieszany, tworząc spoinę zgrzewaną, która nie może już zostać odłączona po prostu przez jej zniszczenie.

Inny typ, który działa bardzo podobnie do pierwszego, jest lutowany. Aby utworzyć połączenie lutownicze, potrzebujesz również specjalnego urządzenia – lutownicy. Dostarcza on specjalny materiał do punktu mocowania, a ten materiał ma niższy punkt topnienia, przy czym części pozostają nienaruszone, ale są one połączone ze sobą za pomocą tego materiału. Ta metoda jest stosowana w przypadku, gdy części nie mogą być odkształcone, zmodyfikowane, to jest spawanie nie jest dla nich odpowiednie.

Jeśli nie mówimy o pracy z metalem, często stosuje się klejone połączenie – ten rodzaj jest absolutnie wszystkim znany, ponieważ najprawdopodobniej używałeś kleju co najmniej raz w swoim życiu, aby połączyć dwie części, aby uzyskać jedną nieruchomą całość. Dokładnie to samo dzieje się w produkcji, tylko w znacznie większej skali.

Cóż, innym jednoczęściowym połączeniem, co warto wspomnieć – to mocowanie za pomocą nitów. Ten gatunek jest stosowany dość rzadko i był popularny wcześniej. Jego istotą jest to, że przygotowane w szczegółach otwory są również wstawione przygotowane wcześniej materiały mocujące, które nazywane są nitowania. Wtedy jest proces żłobienia – nitowanie jest przetwarzane w taki sposób, że mocno łączą je ze sobą, a już niemożliwe było ich oddzielenie. Można jednak wyobrazić sobie, jak ten kosztowny i pracowity był ten proces. Dlatego właśnie zaciski zaciskowe są stosowane bardzo rzadko, a nity w nowoczesnym świecie można częściej zobaczyć jako dekoracyjne ozdoby na obuwie, ubrania i tak dalej.

To są wszystkie główne typy połączeń produkcyjnych – zarówno zdejmowalne, jak i "wszystko w jednym". Oczywiście jest ich znacznie więcej – szczególnie jeśli mówimy o przestarzałych typach, które praktycznie nie są obecnie używane. Są też takie elementy mocujące, które nie są bardzo powszechne, są używane w określonym obszarze i nie są szczególnie popularne, aby wspomnieć o nich oddzielnie. Można jednak bezpiecznie powiedzieć, że nawet taka liczba połączeń jest wystarczająca, aby firma mogła wybrać dokładnie ten, który byłby najbardziej odpowiedni dla tego lub tego zadania i dałby maksymalną siłę i doskonałe spełnienie wszystkich wymagań.