199 Shares 4001 views

Efekt Dunning-Kruger: w jaki sposób możemy ocenić ich umiejętności

Wiadomym jest, że w miarę upływu czasu, osoba istnieją pewne wzorce zachowań, reakcji, stereotypowe zachowania. Jednak szablon może być również sposobem myślenia. Ze względu na fakt, że nasza świadomość stara się uprościć swoje życie, stwarza pewne wzorce, na podstawie których dostosowuje otaczającą rzeczywistość. Często te stereotypy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, ale nadal z niezwykłą wytrwałością „zorganizować” nasze życie. Takie stereotypowe wzorce myślenia są nazywane „zniekształcenia poznawcze” i znacznie uprościć świadomej aktywności, szybko wiszące etykiet na pewnych sytuacjach. Przykładem takiego stereotypów może służyć jako efekt Dunning-Kruger, co wyraźnie świadczy o ważności oświadczenia: „Biada – od umysłu”


Im więcej wiesz, tym więcej – tym bardziej zdajesz sobie sprawę, nic nie wiem

Jestem pewien, że wielu wysoko wykształconych ludzi, którzy dążą do ciągłego uczenia się, złapałem się na myśli, że nadal nie wiadomo morze przed nimi, a wszystkie ich umiejętności – tylko kropla w morzu, a jeszcze tyle nauczyć się … I w tym samym czasie, każdy krok spotykamy się, delikatnie mówiąc, nie jest to najbardziej właściwe osoby, które z jakiegoś powodu stanowczo pewni swoich kompetencji i autorytetu. Tacy ludzie rzadko przeszkadza problem uzyskania dodatkowej wiedzy, ale są chętni, aby pokazać swoją opinię eksperta na każdą okazję. Dla opisu takich ludzi w psychologii społecznej, istnieje specjalny termin – efekt Dunning-Kruger.

nomen opis Fairy

Powyższe ludzi z powodu ich niekompetencji często popełniają błędy (głównie w produkcji), ale nigdy nie rozpozna tę winę – a raczej nie uważają przyczynę złych decyzjach ich ograniczonej wiedzy. Dla osoby takie charakteryzują przeszacowania własnej wiedzy i umiejętności. Nie są w stanie rozpoznać, że ktoś inny może być bardziej wykwalifikowanych, i warto byłoby nauczyć. Ponadto, nigdy nie przyznają się do niewiedzy. Jednak efekt Krugera rozciąga się na drugim biegunie: wysoko wykwalifikowani specjaliści wydają się bagatelizować swoje umiejętności, są one mniej pewnie i dokładnie analizować każdą decyzję.

Dunning-Kruger efekt: powoduje zakłócenie

Dlaczego tak się dzieje? Wydawałoby się, że niewiedza nie budzi zaufania, ale to się zdarza. Najprawdopodobniej sprawa odszkodowania. Jako przeciętne zdolności intelektualne nie pozwalają na takie osoby, aby uświadomić sobie, poczucie własnej ważności, oni zrekompensować brak wiedzy o wysokim ego i zaufania. A inni są zawsze widoczne niewiedza opisane przez ludzi, ale sama w sobie – nie. Oni naprawdę wierzą, że wyrażenie opinii biegłego. W rzeczywistości efekt Dunning-Kruger jest poważnym problemem w dzisiejszym świecie, ponieważ przedsiębiorstwa są coraz bardziej powszechne nosicielami zniekształceń poznawczych, które nie są najlepszym sposobem wpływa na jakość produkcji. Co więcej, nie tylko świat pracy pod wrażeniem tego efektu. Niewykształconych ludzi wyrażających swoje zdanie „autorytatywne” w wielu innych obszarach: polityka, życie społeczne i tak dalej.