819 Shares 9852 views

Osteoporoza u dzieci: przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Osteoporoza u dzieci – choroba tkanki kostnej. Istota choroby polega na tym, że kości danej osoby stają się kruche, ich zmniejsza się gęstość i stają się podatne na złamania.


Jakiś czas temu, że choroba nie jest diagnozowana u dzieci i uznano choroba wyłącznie dla dorosłych. Ale teraz sytuacja się zmieniła. Teraz dzieci są diagnozowane.

Utero nabyte osteoporozie. Dlaczego tam?

Z reguły dzieci z rozpoznaną osteoporozą w okresie dojrzewania. Ale jak choroby mogą występować w młodszym wieku.

Możliwe wrodzone osteoporoza u dzieci. Jego przyczyny mogą być różne. Spójrzmy na nich:

 1. Wcześniaki podatne na osteoporozę.
 2. Niedotlenienie może być przyczyną chorób takich jak osteoporoza u dzieci.
 3. Niedożywienie.
 4. Różne łożyskową patologia.
 5. Jeśli kobieta nosi bliźniaki lub trojaczki, przyszłe dzieci są narażone na osteoporozę.
 6. Krótka przerwa między urodzeń.
 7. Zakłócenie normalnego rytmu życia w zgodności z reżimem kobiety ciężarnej.
 8. Wszelkie przewlekła choroba, która dziewczyna nosi dziecko.
 9. Złe nawyki przyszła mama, takie jak picie, palenie i przyjmowania narkotyków.

Na jednym letnie dziecko osteoporozy. Dlaczego?

Oprócz prenatalnego nabycia osteoporozy, ale również może być zdiagnozowane w pierwszym roku życia. Jakie są przyczyny choroby pojawia się małymi dziećmi? Przyczyny mogą być następujące:

 1. Awaria piersią matki. Karmienie niemowląt z sztucznych mieszanin. Szczególnie niska jakość.
 2. Brak witaminy D.
 3. Naruszenie funkcji jelitowej absorpcji składników odżywczych.
 4. Niedobór światła słonecznego.
 5. Słabe higieny.

Dojrzewania. Dlaczego występuje choroba?

Powody, dla których osteoporoza pojawia się u dzieci w okresie dojrzewania:

 1. Spożywanie napojów alkoholowych, tytoniu i substancji zawierających narkotyki.
 2. Niedożywienie, brak konsumpcji produktów mlecznych.
 3. Siedzący tryb życia.
 4. Niekorzystne warunki życia, chorobę popromienną lub toksyn.
 5. Jeśli nastolatek nie jest zaangażowane w aktywności fizycznej, może stać się jedną z przyczyn osteoporozy.
 6. przewlekłe choroby narządów, takich jak żołądek, nerek i wątroby.
 7. procesów zapalnych w organizmie, takich jak gruźlica i inne.

Niektóre leki powodują osteoporozę

Oprócz wyżej wymienionych powodów, jest jeszcze jedna, która może pojawić się w dowolnym okresie wiekowej. Przyjmujących niektóre leki mogą również doprowadzić do rozwoju takiej choroby.

Leki te obejmują:

 1. preparaty hormonalne, substancje oparte glikokortykosteroidu.
 2. Produkty lecznicze przeznaczone do odbioru przed napadami – leki przeciwdrgawkowe.
 3. chemioterapeutykami.
 4. Stosowanie antybiotyków, takich jak „tetracykliny” i „cyklosporyna”.
 5. Leki mające na celu obniżenie poziomu kwasowości w żołądku.

choroba

Jest również powszechną przyczyną osteoporozy przewlekłych chorób związanych z zaburzeniami metabolizmu w organizmie. Należą cukrzycy, białaczki, zapalenie stawów, zaburzenia czynności tarczycy i innych. Jeśli osteoporoza jest obecna w ciele dziecka, a następnie, w konsekwencji, zwiększa możliwość różnych złamań i stanie ogólnym pogorszeniu. Dlatego konieczne jest, aby skonsultować się z lekarzem i uzyskać pomoc lekarską.

Jak mogę określić, że osteoporoza dziecka?

Wiek dziecka określa występowanie osteoporozy diagnozowania problemów w organizmie poprzez swój wygląd, bo po prostu nie mają. Pierwszy pojawia się ból krótkotrwały w osteoporozie kręgosłupa lub nóg. Potem obchodził zmęczenie organizmu. Istnieje zmęczenie podczas gdy w jakimś jednym miejscu, na przykład siedząc lub leżąc na boku. Jeśli choroba trwa do postępu, ból w osteoporozie są zwiększone i stać się stałym i obolałe. Ponadto, dziecko może mieć złamaną kość, nie powodując obrażenia. Ten typ jest spontaniczne. Typowo, te pęknięcia są poddawane takich części ciała jak i skrajny łokciowy ramiennej oddzielone, szyjki kości udowej.

oznaki zewnętrzne

Dla niektórych zewnętrznych opcji, można określić, że osteoporoza dziecko (ICD-10 podświetlone sekcje M80-M82 dla tej choroby)? Teraz patrzeć na znaki:

 1. opóźnienie wzrostu.
 2. Zmianę postawy ciała dziecka, czyli odchylania usuwa się w dolnej części pleców, brzucha wybrzuszeń zewnętrznych i skrzynia zaokrąglone nadwagę.
 3. fałdy skórne stają się niezrównoważone. Wynika to z faktu, że kręgosłup odbiega w żaden sposób.

Wykonujemy prześwietlenie. Obraz pokazuje oznaki choroby?

Rozpoznanie tej choroby ma pewne trudności. W celu postawienia diagnozy, trzeba obserwować dziecku pewien czas. Ponadto, jeśli dziecko ma złamane kości, niektóre z nich promieni rentgenowskich widać wyraźne oznaki osteoporozy.

 1. Górną warstwę tkanki kostnej brakuje koniecznej gęstość.
 2. Zmiana kształtu kręgosłupa i mają wygląd w kształcie klina.
 3. Cienką warstwę zewnętrzną warstwą kości.
 4. Do odbudowy tkanki kostnej z jednego miejsca do drugiego.

densytometria

U małych dzieci, do diagnozowania osteoporozy jest jeszcze trudniejsze, gdyż podobne objawy ma choroby, takie jak krzywica. Ale nie jest to metoda dla oznaczania osteoporozy u małych dzieci, a mianowicie densytometrii. Dzięki tej metodzie jest możliwe do określenia gęstości mineralnej kości. Po diagnoza „osteoporoza” jest, lekarz określa niezbędnego leczenia. Leczenie dziecka jest indywidualny, ponieważ konieczne jest, aby wziąć pod uwagę wiek i cechy organizmu pacjenta.

leczenie dzieci

Co trzeba wiedzieć przed leczeniu osteoporozy? ICD10 choroba dzieli się na dwie grupy – pierwotne i wtórne. Przed kosztów terapii w celu określenia rodzaju.

Choroba u dzieci jest uleczalna. Najważniejsze jest to, aby nie opóźniać i podejmują wszelkie niezbędne środki w celu przywrócenia ciało i przestrzegać recepty.

 1. Przede wszystkim lekarz powołuje specjalną dietę dla swojego dziecka, które obejmuje produkty zawierające duże ilości białka, wapnia i fosforu. Dieta osteoporoza jest jednym z najważniejszych elementów leczenia.
 2. Po pewnym czasie, obowiązkowo mianowany fizjoterapii. Ćwiczenia są niezbędne, aby chronić organizm przed jakichkolwiek zmian kostnych. Istnieją pewne systemy ćwiczeń fizycznych, które zapewnią korzyści zdrowotne do ciała dziecka.
 3. Jeśli obecny ból dziecka, które jest trudne do zniesienia, lekarz przepisze leki przeciwbólowe w leczeniu osteoporozy.
 4. Dziecka wybrany gorsety, które będą musiały nosić.

Surowce

Oprócz diety, ćwiczeń i gorsetów, mianowany środki do leczenia osteoporozy i do wyeliminowania głównych objawów choroby. Należą do nich:

 1. Kalcytonina i estrogeny. Leki te mogą być zarówno naturalnie występujące i syntetyczne produkcji. Ich wpływ na organizm ma na celu wzmocnienie tkanki kostnej. Lekarz przepisuje krótkie kursy otrzymujących te leki. O jaką wapń jest lepiej wziąć, trzeba skonsultować się z lekarzem.
 2. Steryd anaboliczny i hormon wzrostu. Leki te są potrzebne do augmentacji kości.
 3. Koniecznie przypisany witaminę D i „Osteogenon”. Leki te są niezbędne do normalizacji metabolizmu w organizmie dziecka. Naruszenie jego funkcji jest główną przyczyną zmiękczania tkanki kostnej.

Jeśli to możliwe, lepiej jest unikać stosowania leków hormonalnych, ponieważ mogą one spowodować komplikacje innych narządów i układów organizmu dzieci. Dlatego też, jeżeli jest to możliwe do przeprowadzenia leczenia, aby przywrócić organizmowi bez przyjmowania hormonów, to nie jest najlepszy z nich korzystać. Ograniczyć takie metody leczenia osteoporozy jak dieta, kalcytoniny przyjmowania i witaminy.

Istnieje ludowe recepty na wzmocnienie tkanki kostnej. Należą skorupki jaj z sokiem z cytryny, wyciągi z ziół i żywokost dziurawca. Wapń jest potrzebny do osteoporozy. napary ziołowe nie zaszkodzi, ale przed zastosowaniem leczenia tych funduszy jest lepiej skonsultować się z lekarzem.

Środki zapobiegawcze w celu zapobiegania osteoporozie

W celu utrzymania tkanki kostnej w dobrej kondycji jest pomocne, aby dziecku kompleksy witaminy, obejmujące witaminy D, magnez, wapń. Który wapń jest lepiej, lekarz może określić. Konieczne jest również, aby zapewnić dziecku odpowiednią dietę wzbogaconą użytecznych pierwiastków śladowych i witamin. Ponadto, należy zauważyć, codziennej rutyny i fizycznej. Konieczne jest, aby nauczyć dziecko do zdrowego stylu życia, że nastolatek nie miał myśli o wykorzystaniu alkoholu lub narkotyków. Należy również powiedzieć młodemu pokoleniu o szkodliwości palenia. Najlepszym sposobem, aby wytłumaczyć dziecku właściwych rzeczy jest osobistym przykładem.

Jeśli rodzice mieszkają zdrowego stylu życia, spacer, ćwiczenia, dziecko przed oczami będzie przykładem do naśladowania. Konieczne jest, aby zaszczepić młodzieży wiedzę, która jest niezbędna, aby monitorować stan swojego ciała i traktować go delikatnie i ostrożnie. Jeśli masz obawy, że nie trzeba czekać, ale stosuje się do instytucji medycznych do terminowego pomocy. Zrównoważona dieta, świeże powietrze, ćwiczenia zapewni dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia dziecka.