418 Shares 2109 views

Niedoczynność tarczycy u psów: objawy, leczenie, przyczyny choroby

Jeden z najmłodszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi medycyny jest endokrynologia. Jednak w większości zaburzeń endokrynologicznych diagnostyka weterynaryjna jest dziś w powijakach. Niemniej jednak, zwierzęta są chore, a zadaniem specjalistów – aby prawidłowo zdiagnozować i, jeśli to konieczne, skorygować zaburzenia układu hormonalnego.


Jednym z najczęstszych z tych chorób jest uważany niedoczynność tarczycy u psów. Zdjęcia zwierząt, przyczyny, objawy i leczenie tej choroby, będziemy prezentować wam w tym artykule. Będzie to również dotyczyć metod diagnostycznych.

Niedoczynność tarczycy u psów: Opis choroby

Tej choroby towarzyszą zaburzenia czynności tarczycy, które ma wiele funkcji. Niedoczynność tarczycy – patologia charakteryzuje się zmniejszeniem liczby syntetyzowanych hormonów tarczycy.

rodzaje chorób

Eksperci są dwa typy tej choroby – pierwotne i wtórne. Nabyte (pierwotne) tarczycy – zapalenie tarczycy, które nazywa się choroby Hashimoto, lub inne procesy, które niszczą ciała. Czasami tarczycy u psów wywołuje brak jodu w diecie zakażeń zwierząt, nowotwory tarczycy. W każdym razie, chory narząd jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości hormonów.

Wtórna niedoczynność tarczycy u psów objawy, które mogą wystąpić we wczesnym wieku zwierzęcia, destrukcyjny wpływ na rosnącą organizmu. Hormony tarczycy są niezbędne dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego i kości, ich niedobór powoduje karłowatość zwierząt. Wtórne tarczycy u psów objawia się zaburzeniami wrodzonymi tarczycy lub skłonnością do tworzenia nowotworów. W rezultacie proces jest zakłócony hormonu.

Wtórna niedoczynność czasami rozwija się po niewłaściwym potraktowaniu glikokortykosteroidów lub niezrównoważonej diety.

stadium choroby

W rozwoju niedoczynności tarczycy u psów objawów jest również inna. We wczesnym stadium choroby, ilość tyrozyny w tarczycy jest zmniejszona, co powoduje zwiększone wytwarzanie innych hormonów. Zatem równowaga hormonalna organizmu jest wypoziomowana. W bardzo rzadkich przypadkach organizm może odzyskać na własną rękę, ale częściej choroba osiąga zaawansowane stadium.

W tym przypadku poziom tyrozyny jest niezbędna i bardzo mocno zredukowane, a saldo wyrównania nie jest możliwe. Tarczyca dostaje poważnych urazów, które prowadzą do znacznego pogorszenia stanu ogólnego zwierzęcia.

Podobnie jak większość zaburzeń endokrynologicznych, niedoczynność tarczycy u psów objawy mogą być różne. Najczęściej na rozwój choroby wskazuje nadwagi, otyłości. Ponadto, choroba jest często diagnozowana u utraty sierści i skóry problemów.

Jak wynika psów niedoczynności tarczycy? Diagnoza jest możliwe tylko w dobrej klinice weterynaryjnej po pełnym badaniu krwi zwierzęcej. Wyniki analizy pozwoli na porównanie wyników z normą, która jest charakterystyczna dla zwierząt w tym samym wieku i rasy.

Przyczyny choroby

Tarczyca – mały gruczoł wielkości znajduje się w gardle. Jego aktywność jest regulowana przez przysadkę mózgową mózgu. Dla swoich normalnych czynności wymagają szczególnej hormon stymulujący. Gruczoł przysadkowy hormon syntetyzuje się i powoduje tarczycy, który wytwarza również trudne. Od jego stanu zależy od sprawności prostaty.

Jednakże, niedoczynność tarczycy u psów często rozwija się u zwierząt, przysadka mózgowa, która jest w stanie normalnym. Dlaczego tak się dzieje? Około 95% przypadków są „w tle”, rozwijają się z powodu chorób towarzyszących procesów destrukcyjnych zmian w tarczycy. Niestety, nie zawsze jest możliwe, aby dowiedzieć się charakter tych procesów.

Weterynarze uważają, że winę za to choroby autoimmunologicznej, w którym rozpoczyna się ciało zwierzęcia zniszczyć siebie. Niedoczynność tarczycy, których przyczyny mogą być różne, często w wyniku zanik gruczołu tarczowego. Jest to szczególnie widoczne w ostatnim stadium otyłości i onkologii.

Co jeszcze może powodować niedoczynność tarczycy? Powodem tego może być ukryte w obecności i pasożytniczych chorób zakaźnych. Podobny efekt może spowodować niekontrolowane leków hormonalnych. Od czasu do czasu zidentyfikowania przypadków wrodzonej niedoczynności tarczycy. Weterynarze twierdzą, że robak poważne zakażenia może powodować niedoczynność tarczycy u psów. Powody są oczywiste – ciało zwierzęcia jest wyrzucany dużej ilości toksyn, które mają wpływ na gruczoł tarczycy.

Ras z predyspozycją do niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy u psów, objawy (zdjęcia można zobaczyć w tym artykule), objawy kliniczne mogą być diagnozowane u zwierząt o różnej płci, wieku i rasy. Chociaż w trakcie wieloletniej obserwacji stwierdzono, że objawy tej choroby jest często wykrywane u zwierząt w wieku poniżej dziesięciu lat. W 70% przypadków występują one u psów dużych i bardzo dużych ras, a małe zwierzęta chorują rzadziej.

Skumulowane eksperci z całego świata pokazują statystyki, które znacznie częściej cierpią z następujących ras:

 • Doberman;
 • Golden Retriever;
 • sznaucer;
 • Seter irlandzki;
 • Cocker spaniel;
 • opłata;
 • Airedales.

Owczarek Niemiecki jest podatny na wiele chorób genetycznych (niedoczynności również). płcią W normalnych warunkach nie stanowią jednak, suki jajniki cierpią z powodu tej choroby jest dość często. Ale taka operacja jest wymagane, aby zapobiec raka piersi, jednak w tej sytuacji niedoczynność tarczycy jest bardziej korzystna dla tego: śmiertelność z powodu tej choroby jest dziesięciokrotnie niższa niż raka.

symptomatologia

Hormony tarczycy są niezbędne do normalnego funkcjonowania metabolicznego organizmu zwierzęcego. Ich brak wpływa na niemal wszystkie narządy i układy. W związku z tym może być różnie przejawia się niedoczynność tarczycy u psów. Objawy i leczenie choroby określana przez lekarza weterynarii na podstawie badań klinicznych. Jednakże, istnieje wiele sygnałów, które mogą również występować w 90% przypadków, w których naruszenie tarczycy.

Obraz kliniczny choroby mogą być oglądane tylko całościowo, ponieważ niektóre objawy oddzielnie wskazują na obecność innej choroby. Właściciele psów powinni skontaktować się następujące objawy występują w klinice weterynaryjnej, jeśli zwierzę:

 1. Różnice w zachowaniu (nadmierna agresja lub odwrotnie, strach).
 2. Zaburzenia koncentracji (apatia, pływające wygląd).
 3. Problemy nerwowe znak (zmęczenie, nadmierna waga, nietolerancja ciepła i zimna, ostre wahania nastroju).
 4. Znaczne pogorszenie skóry i warstwy (łupież sucha niejednolity łysienie, zaburzenia pigmentacji, rogowacenie skóry).
 5. Problemy z potomstwem odtwarzania (małej lub zbyt dużej przerwie między eliminacjami, słabe libido, słaba lub martwe potomstwo, ciąża rzekoma).
 6. Zaburzenia pracy serca i naczyń krwionośnych, jak również układu krwiotwórczego (bradykardia, migotanie, zmniejszenie liczby płytek krwi i leukocytów we krwi, zmniejszenie stężenia hemoglobiny, krwawienia).
 7. Zmiany w pokarmowego (biegunka, wymioty, zaparcia).
 8. Problemy z oczami (zapalenie spojówek, zespół suchego oka, tłuszcz w rogówce, infekcje oka).

Inne poważne objawy – kiwać chodu, paraliż, opadające powieki, z odrobiną problemu. Często objawy manifestują się tylko na późnym etapie, ponieważ rozwijają się stopniowo. Objawy kliniczne w ogóle, nie może pojawić się za kilka tygodni, albo być tak słaby „wyprane” i częstotliwość, że właściciele nie tylko zwrócić uwagę na nich.

Jest kolejnym ważnym aspektem – jest patologia tarczycy. Często po pies przeszedł intensywną kurację przez silnych leków, organizm może osłabić. Studiowanie kartę zdrowia zwierząt, lekarz prowadzący powinien wziąć to pod uwagę, w przeciwnym razie diagnoza może być źle. Chorób nerek, wątroby, cukrzycy i innych chorób wywołać zespół patologiczny tarczycy.

rozpoznanie choroby

Niedoczynność tarczycy u psów jest diagnozowana na podstawie wyników kilku badań. Ich wybór zależy od możliwości finansowych właściciela zwierzęcia, dostępność nowoczesnego sprzętu i odczynników potrzebnych w klinice. Ponieważ objawy choroby raczej niejasne, nie można zrobić bez profesjonalnej diagnozy klinicznej.

Najczęstszym analiza jest uważana sprawdzić tyroksyny (T4). Materiał ten może być syntetyzowany wyłącznie w tarczycy. Dlatego też, gdy jego zawartość jest niska w krwiobiegu mogą zakładać obecność poważnych chorób. Jednak należy pamiętać, że istnieje wiele powodów, prowokując spadek tyroksyny we krwi, więc konieczne jest rozważenie innych technik diagnostycznych.

Tyroksyny może być obecny we krwi w dwóch formach. Forma związany jest przyłączony do białka i nie przenikają do komórek. Wolnej T4 nie jest związane z białkami, które nie jest w stanie wnikać w strukturę komórkową i jest w nich na ogół obecne w małych ilościach. ułamek jego objętość jest brane pod uwagę przy podejmowaniu diagnozy.

Jeśli pies ma niski poziom T4, może być testowany dla tyroksyny, oparty na działaniu specjalnych preparatów medycznych. W tym przypadku, niewielka ilość syntetycznego hormonu przysadki jest podawany dożylnie. Sześć godzin po zabiegu, psy krew i sprawdzone poziomy T4. Jeśli zwierzę jest potwierdzona niedoczynność tarczycy, poziom hormonów we krwi będzie zbliżona do normalnej kontroli. poziom zdrowego psa tej substancji znacznie przekracza górną granicę normy.

Cenne informacje mogą dać rutynowych badań, które zostały przeprowadzone w trakcie badania klinicznego. Aby to zrobić, należy wykonać następujące czynności:

 • chemia krwi z pewnego poziomu triglicerydów i cholesterolu, a całkowita kliniczne;
 • moczu (wspólny);
 • echokardiografia;
 • elektrokardiogram.

badania hematologiczne

Na podstawie danych zebranych przez weterynarzy, około trzydzieści procent psów z niedoczynnością tarczycy rozwija się niedokrwistość nieodnawialnych. Ponadto dane, niedoczynność tarczycy u psów często powodują zaburzenia hemostazy lub powodować krwawienie.

Stężenia w surowicy pacjenta zwierzęcego, triglicerydów i cholesterolu znacznie zwiększona. Hiperlipidemia – dość częstym powikłaniem niedoczynności tarczycy. Hipertriglicerydemia jest znacznie rzadsze. Czasami surowicy znaleziono podwyższony poziom enzymów wątrobowych, i azotemii od słabych do umiarkowanych.

leczenie

Każdego roku, badanie tarczycy u psów specjalistów udaje się ujawnić nowe informacje mające wpływ metod i sposobów leczenia tej choroby. Obecnie terapia zaprojektował układ, który obejmuje próby wyeliminowania przyczyny choroby i leczenia objawowego.

Jeżeli lekarz był w stanie zdiagnozować zapalenie tarczycy we wczesnych stadiach choroby (Hashimoto), to jest bardzo ważne, aby ją usunąć, aby zapobiec niedoczynności tarczycy u psów. Leczenie polega na podawaniu dawek syntetycznych hormonów tarczycy – tyroksyna ( „L-tyroksynę”). Powinno być podawane codziennie. Skojarzone leczenie wymaga często testów krwi w celu dostosowania dawki leku.

Obecnie globalna firma farmaceutyczna produkuje wiele odmian tego leku, które różnią się tylko w zarejestrowanych nazw. Dawka leku zależy od stopnia zaawansowania choroby i odpowiedzi na leczenie zwierzęcia. Początkowo standardową dawką dzień później zrobić badanie krwi, sprawdzić poziom hormonów, a następnie leczenie jest dostosowywana zgodnie z wyniku. Lekarz zadecyduje, który system jest ciało jest szczególnie trudne do odpowiedzi na choroby i przypisuje leczenie wspomagające i objawowe.

monitorowanie pacjenta i dalej prognoza

Dwa tygodnie po rozpoczęciu leczenia sprawdza się stężenia T4 w osoczu krwi. Na ogół maksymalne stężenie rejestrowane w ciągu sześciu do ośmiu godzin po spożyciu. W tym czasie stężenie tyroksyny powinna być tak blisko do normy.

Przed wprowadzeniem leku zawartości T4 w surowicy powinno być w dolnej granicy normy. Płytkie stężenie T4, przed i po podaniu leku oznacza nadmiernie niską dawkę. Może to być spowodowane nieprawidłowym wchłanianiem leku w jelitach, niewłaściwego schematu przyjmowania lub do podawania leku.

O konieczności dostosowania dawki leku dowodów nie eliminuje objawy choroby tarczycy, lub odwrotnie, objawy przedawkowania. Rokowanie dla zwierząt dorosłych z pierwotną niedoczynnością tarczycy, którzy mają odpowiednią terapię zastępczą, pozytywne.

Jeśli wprowadzenie hormonów tarczycy po dłuższym okresie użytkowania zostaje przerwane, może upłynąć kilka tygodni, a czasem miesięcy, aby przywrócić połączenie między hormonów tarczycy i przysadki mózgowej. Taka rehabilitacja występuje zwykle bez żadnych konsekwencji dla zdrowia zwierzęcia.