155 Shares 2678 views

Gliniany – co to jest? Czym różni się od ceramiki porcelany?

Ludzkość od czasów starożytnych stosowane do produkcji płytek fajansowych i kubki. A w dzisiejszym świecie, ceramika jest uważany niemal niezbędne. Chociaż styl produktów, ich technologia produkcji stale się zmienia, ale materiał pozostaje niezmieniony. Co jest fajans, i jakie funkcje ma ona – spróbuj zrozumieć ten artykuł.


Co jest fajans

Fajans – materiał, z którego są naczynia, wewnętrzne, elementów architektonicznych itp Charakteryzuje się kruchość, gęstości i porowatości dobrze … Nazwa tego materiału pochodzi od włoskiego miasta Faenza, który był znany z produkcji wyrobów ceramicznych.

Gliniany jest wykorzystywany głównie do produkcji zastawy stołowej, pamiątki i różne prezenty ceramicznych. Figurki tego typu różnią się od jasności porcelany i nasyceniu kolorów i wygląda bardzo wspaniałe. Jak na zastawę stołową, naczynia kuchenne z porcelany często produkowane prosty formularz i wygląda normalnie. Jest idealny do codziennych posiłków z prostego zastawy stołowej.

odmiany ceramiki

W zależności od składu i ilości zanieczyszczeń są różne rodzaje porcelany:

  1. Zawierający ceramiczne – poza kwarcowej glinki składa kredy i dolomitu. Z tymi dodatkami produkty wykonane są dużo łatwiejsze i szybsze.
  2. Miękkie ceramiczne – dodaje się do typowej kompozycji różnych plavni – substancje, które powstają podczas przetwarzania substancji topliwej cieplnej.
  3. Skaleń ceramiczne – zawiera pewną ilość skalenia (skałotwórczych minerałów).
  4. Hard ware – jest to najbardziej wytrzymały materiał. Takie produkty mają dobre właściwości mechaniczne. Obzhog stałe ceramiczne przechodzi w bardzo wysokiej temperaturze.

Historia ceramiki

Ludzkość wie, co fajans, kolejne 4 tys. Pne. e. W skład pierwszej ceramiki wykonane nieznacznie różnić się od dzisiaj. Mezopotamii i Egipcie artykuły ceramiczne wykonane ze żwiru kwarcowego domieszkowanych wapna sodowego, miedzi i żelaza.

Znacznie później, gliniane pojawiły się w Starym Świecie. Pierwszy wyprodukował nazywane majoliki w niektórych włoskich miast. Następnie wyroby z porcelany o wysokiej jakości wykonane we Francji, w Saint-Porsche.

W Rosji, fajansu zyskał sławę w XVIII wieku. W Moskwie, całej fabryki do produkcji wyrobów ceramicznych. Delftware kosztuje wśród ludności w szybszym tempie i cieszył się ogromną popularnością. Produkty różnych roślin różniły. Zatem, mistrz manufaktury Grebenshchikov malowane naczynia na mokro szkliwa. Stowarzyszenie ceramiki Kuznetsova inna powłoka w kolorze glazury, wielkość ulgi lub rysunku drukarskiej. Gzhel fabryka produkuje głównie w kolorze niebieskim, a także złoto malowane.

Konakovo fajansu

Wielki rozwój w produkcji wyrobów porcelanowych wykonane MS Kuznetsov, który kupił w 1870 roku w fabryce porcelany Konakovo. On produkowany głównie gliniane ręcznie malowane lub drukowane wzory. Po około 20 latach, Kuzniecow zaczął produkować dania polufayans, porcelany i ceramiki. Od połowy lat 20. XX wieku fabryka zaczęła angażować najlepszych artystów i mistrzów malarstwa tworzyć piękne wzory na naczyniach i twórczości animalistyczne rzeźb. Ich prace były popytu, co z kolei przyczyniło się do rozwoju produkcji.

Z biegiem czasu, artyści byli w stanie stworzyć pewien styl swoich produktów: Organiczne kształty przedmioty porcelanowe odegrania wesoły i jaskrawo malowane glazury potechnyh. Konakovo fajans eksportowane do wielu krajów. Niektóre produkty są bezpiecznie zachowane do naszych dni.

Semikarakorsk ceramika

Semikarakorsk fajans – żywy fenomen artystyczny Don gruntów. Rostowski regionu zajmowała się produkcją ceramiki od czasów starożytnych. Wiele znalezisk archeologicznych wskazują na istnienie Garncarstwo rzemieślnicza Semikarakorsk od czasów przedchrześcijańskich.

Styl artystyczny Semikarakorsky cechy fajans oryginalne obrazy, buketno-ornamenty, naturalnych scen, motywów historycznych. Masters w jego rysunków były w stanie przekazać piękno i potęgę swojego regionu, Don tradycji, ducha Kozaków.

Ze względu na wysoki poziom umiejętności artystycznych Semikarakorsk fajansu na całym świecie znaleźć dzieła sztuki.

Rodzaje ceramiki

Dziś niemal wszędzie stosowane ceramiki. Jest to spowodowane nie tylko na jego niski koszt, ale z prostotą wytwarzania takich wyrobów. Najczęściej produkowane naczynia gliniane: miski, talerze do przystawek i dań głównych, głębokie miski, seledochnitsy, stojaki dla chleba i ciast, sosów, zup tureens bulion i wazony, kubki do napojów gorących, dzbanki, kubki mleka, soli i cukru. Często te dni w sklepach można zobaczyć wiele różnych elementów architektonicznych z fajansu, płytek, toalety. Domowe wyposażenie takie dowody to nie tylko dobrego smaku właściciela, ale także o jego finansowego dobrobytu.

Jak zrobić naczynia

Kwarcu ogniotrwałe: dwa składniki, musi wykorzystać do tworzenia gliniany glinki. Sposób wytwarzania wyrobów ceramicznych zaczyna się ostatnim traktowaniu. W ten sposób spalanie jest przeprowadzane kilka razy gliny masy w temperaturze 1050 ° C, w czasie to, należy zmienić kolor. Następnie w temperaturze 950 ° C, stosuje się przezroczystą albo kolorowe szkliwo. W końcowym etapie jest ponowne wypalanie. W wyniku takiej masy fajansu ekspozycji pozostaje porowata i nadaje się do konstrukcji biżuterii. Jeśli ceramika jest wypalana w niskiej temperaturze, to będzie lepiej zachować intensywne farb Underglaze.

Tak więc, materiał przechodzi przez wiele etapów przetwarzania, podczas gdy coraz gotowy fajansu. Płytki zdjęcia proces wytwarzania pokazano delikatność tego procesu.

fajans sanitarny

W ostatnich latach coraz bardziej popularne ceramiki sanitarnej. Jego produkcja odbywa się w innej technologii niż produkcja potraw lub figurek. W celu utworzenia materiału o wysokiej wytrzymałości na powleczony specjalnym produktów powłokowych. Przy prawidłowej i starannej kanalizacji operacja gliniany stanie służyć wystarczająco długo w tym przypadku będzie to wyglądać tak samo jak w momencie zakupu.

Jak odróżnić ceramiki z Chin

Wielu nie zna różnicę między porcelany z ceramiki, i są często mylone, ale między nimi jest różnica. wyroby ceramiczne charakteryzują się niskim stopniem białości, większej grubości ścianki i dolną siły. Gotowe elementy wyróżniają gładkich kształtach. Naczynia, w porównaniu z porcelany nie mogąc utrzymać ciepło przez długi czas. Ponadto takie produkty nie wytrzymują wysokich temperatur. Jeśli naczynia umyte w gorącej wodzie, może pękać. Dlatego w wielu przypadkach jest to bardziej praktyczne w użyciu Naczynia z porcelany.

Aby dobrze zrozumieć różnicę między porcelany z ceramiki, można dokonać porównania wyrobów z tych materiałów. Pierwszą ważną różnicą – przedmiotem dźwięczności. To powinno być łatwe do zapukać do krawędzi płyty. Porcelana emituje długie i wyraźne Hum. Jednocześnie łomot dzwon fajansu.

Jest również możliwe ustalenie fajansu i cechy zewnętrzne. Naczynia ceramiczne nie przepuszczają światło. Wynika to z faktu, że produkty są wypalane w stosunkowo niskiej temperaturze. Wartym uwagi różnicą jest gładka powierzchnia dna naczynia. Czasami można zobaczyć małe dołeczki, które powstają podczas wypalania. Dla porównania, w dolnej części Chin jest zawsze ciężko.

Posiadacze naczynia być bardziej ekonomicznie ją leczyć i monitorować jej stan. Jeśli pęknięcia stosowania tych produktów jest niepożądane, ponieważ bakterie wnikają w pory ceramiki i może sprowokować rozwój różnych chorób.

Jak dbać o fajansu

Jak w przypadku każdego dania, wyroby ceramiczne wymagają szczególnej opieki. Biorąc pod uwagę wszystkie właściwości tego materiału, to jest bardzo ważne, aby stosować się do zasad działania, aby przedłużyć żywotność fajansu.

Najważniejszą zasadą – mycie artykuły porcelanowe jedynie w ciepłej wodzie i spłukać zimno. W tym przypadku gorącej wody, na naczyniach powstają małe pęknięcia i uszkodzoną strukturę materiału.

Środki piorące, a zwłaszcza proszki, lepiej jest nie stosować. W celu zmniejszenia przyciemniony naczynia można stosować roztwór sody lub sól i ocet w stosunku 1: 1. Szczególnie starannie należy dbać o wyrobach ze złota. Fakt, że dane, które są ozdobione fajansu, szkliwione. W związku z tym, po wielokrotnym praniu pozostają nienaruszone. Co do złocenia – jest nakładany na szkliwie i stopniowo usuwane z regularnego stosowania. W związku z tym miejsce ozdobione złotą farbą, nie można trzeć mocno, lepiej jest użyć miękkiej ściereczki lub gąbki. Usuwanie plam z wyrobów fajansowych może szmatką nasączoną niewielką ilością amoniaku.

Pomimo zalet porcelany, ludzie nadal kupić ceramikę. To stymuluje producentów ceramicznych produkować nowe produkty do różnych celów.