338 Shares 9880 views

Cementowanie stal – proces i jego opis. Nawęglanie stali w domu

Sam nawęglania jest procesem, który jest oparty na przetwarzaniu chemiczno-termicznego. Istota jego polega na realizacji nasycenia powierzchni dyfuzyjnej materiał wystarczająca ilość węgla, gdy ogrzewa się do danego środowiska.


Nawęglanie stali. Celem tego działania

Celem tego procesu jest przeprowadzenie wzbogacenia warstwy górnej części maszyn i elementy niezbędne ilości węgla, z których procentowa może być w tym przypadku 0,8-1,1%. W wyniku takiego działania uzyskuje się po hartowaniu z wysokim poziomem twardości materiału, a jego rdzeń z tworzywa sztucznego jest utrzymywany. Ta ważna właściwość procesu.

gatunek

Zgodnie z tym stopień wytrzymałości rdzenia wykształcenia jest podzielona na trzy główne grupy obrabianego materiału:

  • Z rdzeniem neuprochnyaemoy. Do tej grupy należą takie marki spiekanych stali węglowych, jak 10, 15, 20. Służą szczegółowo małej wielkości i funkcji malootvetstvennymi. Tutaj, węglik warstwa przeprowadzania utwardzania przemianę austenitu w mieszaninie ferrytyczno-perlitycznej.
  • Z rdzenia, wzmocnienia słabe. Grupy o chromu stali niskostopowej marki jak 15X, 20X. Nie trzyma dodatkowy doping małymi dodatkami wanadu wytwarza drobniejsze ziarno, co skutkuje lepszą plastyczność i ciągliwość materiału.
  • Z wysoko utwardzonej rdzenia. Stale z tej grupy są używane w produkcji części, które mają duży przekrój lub złożonej konfiguracji, a także wystąpić znaczne obciążenia udarowe i wstrząsy są narażone na znaczne zmiennych naprężeń. Prowadzą administrującą niklu (12Kh2N4A, 12HNZA, 20HN). Z powodu małej ilości materiału jest często przeprowadzane jej zastąpienie manganu, użytego z niewielką ilością wejściową wanadu lub tytanu do kruszenia ziarna.

Zasadniczo stosuje się nawęglanie w celu wytworzenia wysokiego procentu twardości powierzchniowej części, a także, aby uzyskać dużą trwałość, która jest tworzona przy zastosowaniu obróbki cieplnej po przeprowadzeniu tego procesu.

Jakie są szczegóły tej transakcji podlegają

Nawęglanie stali nierdzewnej jest używany do następujących produktów:

– zębate ;

– "palce";

– wałki;

– osie;

– dźwignia;

– "Robaki";

– elementy nośne (objętościowe pierścienie i zaciski), i inne.

Metody nawęglania

Jeżeli istnieje kilka rodzajów tego materiału, a każdy z nich ma własną technikę tego procesu zostaną zastosowane. Ogólnie, węglik stalowy może być wytwarzany w różnych warunkach i środowisku, jak również obowiązkowe temperaturze od 850 do 950 stopni Celsjusza. Dlatego udostępniać kilka metod działania:

Zastrzeżenia patentowe 1. Sposób nawęglania występujące w postaci stałej carburizer. W tym przypadku można stosować substancje organiczne (kości zwierząt, drewna, itd.) I nieorganiczne (koksu), w połączeniu z różnych aktywatorów. Wzbogacanie węgla będzie występować podczas reakcji chemicznej utleniania. Zastosowanie aktywatorów w tym przypadku przyczynia się do lepszej i szybszej reakcji. Metoda ta jest szczególnie przydatna dla uzyskania większej głębokości nawęglania. Jest skuteczny w produkcji stalowych wysyłek produktów jednostkowych. Jednak proces ten jest bardzo czasochłonne, to pociąga za sobą wielkie wydatki energii, czasu i energii.

2. Proces nawęglania występujące pod wpływem gazów. Ten sposób powszechnie stosuje się gazów wzbogaconych (naturalne, pień, itp.) lub kategorii obojętnego (azotu). Wszystko zależy od osoby. Poza tym gaz nawęglający oparty na stali jest generowana z niewielkim procencie alifatycznych węglowodorów nasyconych, propan lub alkanów. Najczęściej metoda ta jest stosowana w produkcji na dużą skalę, ale jest bardzo kosztowne w kategoriach pieniędzy. Podobny sposób jest stosowany do wytwarzania termicznej. W piecu z gorącym rotortnuyu podawanych mieszaniny organicznych związków wysoko cząsteczkowych (na przykład, terpentyna, alkohol etylowy, itd.), Które, z kolei, może mieć zdolność do zwijania się pod wpływem katalizatorów (Ni).

3. nawęglania ciecz procesowa. Jest on stosowany w cyjanku i bestsianidnyh kąpieli. Każde z tych środowisk charakteryzuje się cechami, zaletami i wadami. Na przykład, kąpiele cyjanek nie są klasyfikowane jako nieszkodliwe. Zazwyczaj są one sklasyfikowane jako niebezpieczne dla środowiska mediów nie tylko środowiska, ale również dla ludzi. Dlatego przy użyciu takiego materiału powinien starać się przestrzegać wszystkich przepisanych środków bezpieczeństwa w celu uniknięcia niekorzystnych skutków. Ale metoda oparta na bestsianidnoy kąpieli nie jest zalecany do stosowania ze względu na fakt, że prowadzi do nieodwracalnego skażenia środowiska i radzenia sobie wielkie szkody. Metody te, jeżeli są wykorzystywane w praktyce, to jest dopiero dla płytkich głębokości nawęglania.

Obróbka cieplna wyrobów spiekanych

Proces ten jest również bardzo ważne dane produkcyjne. Wszakże nawet po cementowania produkt nie posiada wysoki procent trwałości i niezawodności. W związku z tym, ostatnim krokiem w tym przypadku jest dziełem hartowania i odpuszczania. proces hartowania posiada szereg cech i właściwości. Cały proces zachodzi pod wpływem wzrostu ziarna cementacji i wraca na przekroju nie jest taki sam i jest spożywana nierównomiernie. Dlatego też odzyskany hartowania kilka etapów, z których każdy występuje w niektórych warunkach.

wniosek

Po przeczytaniu powyższego, możemy powiedzieć, że organizacja tego procesu podczas produkcji wyrobów stalowych jest bardzo ważne. To działanie znacząco wzmocnić część warstwy powierzchniowej. Kiedy posiadania szczególnych umiejętności w tej dziedzinie oraz niezbędne materiały i sprzęt mogą być przeprowadzane nawęglania stali w domu.