535 Shares 2772 views

Lepkość oleju i jego wpływ na silniku samochodu

Każda ciecz ma lepkość, to ta cecha określa jego płynność. olej motoryzacyjny przeznaczony jest do wykonywania różnych zadań, więc każdy parametr ma wpływ na ogólną jakość. Lepkość oleju nie jest wyjątkiem.

Głównym problemem technicznym w każdym oleju silnikowego – zatrzymanie tarcie ruchomych części podczas pracy silnika. Najlepiej, gdy siła tarcia powinna być minimalna w oleju o wysokiej wytrzymałości, jego właściwości powinny być stała w szerokim zakresie temperatur.

Aby zrealizować ten pomysł w praktyce i stworzyć substancję, która spełnia wszystkie wymagania, to jest bardzo trudne. Ponadto, należy pamiętać, że podczas przemieszczania ładunku ciągle się zmienia, a temperatura oleju silnikowego motoryzacyjny będzie bardzo różny, w niektórych momentach osiągnie 140-150 stopni.

Jednak eksperci są stale pracuje, aby stworzyć olej silnikowy, który byłby tak blisko jego właściwości do wymaganych parametrów. Nauka poczyniła w tej dziedzinie dość krok naprzód, więc nowoczesne silniki są znacznie bardziej wydajne i skuteczne niż jego poprzednicy, a oni pracować dłużej.

Lepkość oleju jest jednym z najważniejszych parametrów. Gdy silnik jest zimny, albo nie pracuje z pełną wydajnością, olej z silnika zaczyna się zagęszczać. W związku z tym nie jest konieczne, by olej powinien pozostawać cieczą w każdych okolicznościach, nawet gdy temperatura na zewnątrz jest znacznie poniżej zera. Im lepsza płynność oleju, tym lepiej chroni silnik podczas pracy.

Wskaźnik lepkości

W celu określenia lepkości oleju eksperci wprowadził specjalny indeksu, która odzwierciedla zależność głównych parametrów (w tym ich lepkość) temperatury. Im wyższy wskaźnik, tym lepiej olej zachowuje płynność nawet przy niskich temperaturach.

Moszcz oleju w każdych okolicznościach pozostają na częściach silnika, ale jednocześnie utrzymać jej przepływ. Klasyfikacja olej jest zazwyczaj wykonywane na indeksie, ponieważ jest to jeden z najważniejszych wskaźników, które w pewnym stopniu odzwierciedla główne cechy.

5W wskaźnik wskazuje, że silnik może pracować nawet w temperaturze – 35 °, bez podgrzewania. Im niższa temperatura, tym gęstszy olej będzie się i trudno jest „sterowania” silnik, co oznacza, że starter nie rozruchu. Przy wyborze konkretnego oleju silnikowego zawsze należy skoncentrować się na głównych zadaniach, ale nie zapominając o samochodach zalecenia producenta. Konieczne jest, aby wziąć pod uwagę konstrukcję silnika, stopień pogorszenia, najczęściej tryby pracy, i tak dalej.

sprawność silnika

Ponadto, lepkość oleju wpływa na pracę silnika, to znaczy rozdział energii. Gdy silnik jest uruchomiony część energii poświęca na własne potrzeby wewnętrzne, to znaczy Oznacza to, że silnik wymaga energii do pokonania sił tarcia powstających na styku różnych części. Lepsze i bardziej efektywne byłoby olej, tym mniej energii zostanie zmarnowane na ten temat.

Obecnie wykorzystywane klasyfikacja oleje, wprowadzony powyżej American Society of Automotive Engineers. Aby otrzymać jedną lub drugą kategorię, olej musi spełniać pewne wymagania. Lepkość kinematyczna oleju została określona przy 40 i 100 °, i jest mierzona przez przepuszczanie specjalną rurę wygiętą – ścinania. Na tej podstawie określa się rzeczywiste lepkości oleju, który jest stosowany do identyfikacji szczególnego wzoru. Takie testy w celu określenia jakości oleju, a także przypisać pewną kategorię.

847 shares 1720 views
138 shares 3549 views
123 shares 4405 views