298 Shares 9726 views

kliny ziemniaczane

Ostatnio, wśród mieszkańców dużych miast i dużych miastach mieszka poza miasto staje się coraz bardziej popularne. Zanieczyszczone powietrze, hałas, niekończące się korki na obszarach miejskich mieć szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. Dlatego, czyste powietrze, bez smogu, zgiełku miasta, hałaśliwych sąsiadów nie może jednak wzbudzić chęć do życia z dala od miasta, lub na zakup prywatnego działki.


Na własnej ziemi można zasadzić swoje ulubione warzywa i owoce, zioła. I za to, że nie trzeba uruchamiać za każdym razem do sklepu. Poza tym, że nie zawierają one szkodliwych substancji chemicznych. Kochany przez wielu ziemniaków – nie jest wyjątkiem.

Kliny ziemniaczane – bardzo proste, ale nieporównywalne w smaku żywności. Prostota gotowanie to jedzenie jest jednym z pierwszych miejsc. Jednak to nie umniejsza jego zasług. Kliny ziemniaczane, i jest idealny jako samodzielne danie lub jako dodatek do rdzenia. Jego walory smakowe różnią się w zależności od użytego przyprawy kulinarnej i fantazji.

Przed gotować ziemniaki w wiejskiej, powinien decydować o recepturze. Nie są one bardzo różne, ale wszystkie takie same w każdym z nich znajduje się atrakcją. Niektóre przepisy sugerują dodanie śmietany lub śmietanę, inni pozwalają eksperymentować z ziołami.

Korzystnie do wytwarzania młodych bulwach, a kliny ziemniaczane będzie szczególnie smaczne. Przede wszystkim dlatego, że nie wymaga czyszczenia skórki. Ale można użyć starego. Jest to dobre w połączeniu z grzybów (biały), zwłaszcza mięsa i ryb składników.

Jak gotować plasterków ziemniaka? Jest to jedno z pierwszych pytań, które interesują młodych kochanki. To właśnie do nich i trzeba poznać wszystkie sekrety tego proste danie, które ratunkowej w każdej chwili. Jako przyprawy można stosować dowolną mieszankę papryki i przypraw, ale najlepsza kombinacja to koper, pietruszka i młody czosnek.

Gotowanie klinów ziemniaczanych. Aby to zrobić musimy 1,5-2 kg młodych ziemniaków. Staramy się wybrać rovnenkie nie uszkodzonych bulw. Estetyka nie został odwołany! usuń zaciemnionego miejsca i oczy, jeśli to konieczne. Dokładnie przemyć je zimną wodą, bez konieczności zdejmowania skórki. Być może trzeba użyć szczotki. Dajemy suche. Jednak musimy soli i oleju roślinnego – 5-6 łyżki. Wentylatory o bardziej wysokiej wartości kalorycznej żywności zaleca się zamiast oleju użyciu słoninę – to kliny ziemniaczane staną się bardziej zadowalające. Koper i pietruszka, szczypiorek i łodygi młodego czosnku (będziemy go używać i pędy), to nie mogło być lepiej przystosowane do tego dania.

Jeśli ziemniaki są takie same, małe wymiary, będziemy pozostawiać go do ogólnej postaci, duże bulwy pokroić w ćwiartki. Warzyw ustanowione w nagrzanym kocioł oleju roślinnego, nie zapomnij, sól do smaku. Smażyć ziemniaki na złoty kolor chrupiącą skórką. Aby to zrobić, smażyć na dużym ogniu, nie zapomnij, aby wymieszać, tak aby nie przegrzać w ciągu kilku minut. Następnie wyjąć ziemniaki i dać do odprowadzania nadmiaru tłuszczu (można użyć papierowych ręczników kuchennych).

Na blasze, lekko skropione oliwą, ułożyć nasze ziemniaki. piec gazu musi być ogrzewana do 200 elektryczne – 220 ° C Posypać zawartość patelni niewielką ilość drobno posiekanych gałązek koperku, pietruszki i zielonych pędów młodego czosnku, wlać śmietanę. Wysyłamy danie w piekarniku przez 20 minut. W 3 minuty przed wyjęciem patelnię z piekarnika, posypać pozostałe zioła i czosnek drobno mielone. Kliny ziemniaczane gotowe!