151 Shares 6029 views

Burkina Faso – kolebką uczciwych ludzi

„Ojczyzna uczciwi ludzie” – tak tłumaczy się nazwę małego afrykańskiego państwa. Przed 1984 roku kraj został nazwany Górna Wolta. To graniczy z sześciu krajów, z których największy – Nigru i Mali. stolica kraju – miasto Wagadugu.


Niewielka opłata Mosi zajmuje większą część kraju, a najwyższym punktem jest góra Tena Kourou o wysokości 749 metrów. Burkina Faso ma ujście do oceanu, to odnosi się do krajów śródlądowych. Przepływać przez jej terytorium dwóch głównych rzek – czarno-biały Volta. W porze suchej one wysychają do takiego stopnia, że przestają być żeglowna.

Prawie całe terytorium Burkina Faso zajęte przez afrykańską sawannę. Tylko północnym regionie kraju (Sahel) znajduje się w obszarze pół-pustyni. Lasy są małe, zajmują tylko 10 procent powierzchni kraju. Prawie wszystkie Mosi plateau zajmowanych przez pastwiska. W subequatorial klimatu kraju istnieją odrębne sezony suche i mokre. W północnej części w czasie trwania pory suchej dochodzi do 10 miesięcy.

Trochę historii

W jakiej jest teraz Burkina Faso w przeszłości znajdował się kilka stanów znane od XIV wieku. Jeden z nich nosił nazwę Yatenga, było prawie trzy wieki. Aż do XVI wieku, to udało i zdobył terytorium krajów sąsiednich, aby stać się najpotężniejszym narodem w Afryce Zachodniej.

W XIX wieku kraj był skolonizowany przez francuską i przemianowany Górnej Wolty. Podczas francuskiego protektoratu przyszedł tu cywilizację, pierwszy kolejowa została zbudowana w 1934 roku. Po rewolucji 1984 zmienił nie tylko władzę w kraju, ale nazwa.

Nowoczesne 15000000-szy ludności Burkina Faso jest podzielony na dwie duże grupy etniczne. Pomimo faktu, że język francuski jest uważany za stan, prawie wszyscy mieszkańcy mówią językiem lokalnym. Ten kraj jest uważany za islamski, ale jednak większość ludności przylega do jego starożytnych religiach. Kraj ten należy do agrarna, że mieszkańcy stanowią tylko 20 proc. Wiele osób migruje w poszukiwaniu pracy w krajach sąsiednich.

Kapitał kulturowy Afryki Zachodniej

Stolicy Burkina Faso, Ouagadougou, został wezwany przed Vagadogo i została założona w XV wieku. Nowoczesny nazwę nadano mu w 1919 roku, kiedy kraj był już rządzi administracji kolonialnej. Po uznaniu niepodległości w 1960 roku było stolicą kraju Ouagadougou. Od małego halowego miasta, zdominowany przez lepiankach, dzięki przeprowadzone w końcu XX wieku rekonstrukcja stała się nowoczesnym miastem.

Mało kto mógł sobie wyobrazić, że w jednym z najbiedniejszych krajów w Afryce, która jest Burkina Faso, stolica może stać się bardziej znane na całym świecie, niż samego państwa. Do tej pory miasto Wagadugu stała się znana jako kulturalnej stolicy Afryki Zachodniej. W tym mieście, niemal co miesiąc nie ma żadnych międzynarodowych wydarzeń kulturalnych – festiwale, różne festiwale folklorystyczne, hałaśliwe targi. Miasto posiada Muzeum Narodowe z unikalnych eksponatów opowiadających o historii ludów afrykańskich.