336 Shares 6188 views

Armada – brzmi to bezpieczne i wojujący

Armada … To słowo kojarzy się z czymś wspaniałym, niezniszczalne, zwycięski. Nic dziwnego, że jest wielkie brzmiące rymy z „Wspólnota” i „Brygady”, a ich znaczenie jest blisko do wszystkiego, co jest związane z wojskowymi broni ofensywnych. Niespodziewanie, w słowniku Dahl nie jest jeszcze jasne określenie armady, odpowiednia strona odsyła czytelnika do zapoznania się z opisem rzeczownika „armii”.


Semantyczne znaczenie słowa

Jaki jest armada? We współczesnym języku rosyjskim, termin ten, mający hiszpańskiego pochodzenia, oznacza dużą liczbę morską, lądową lub technologii powietrza, działając w porozumieniu, posłuszeństwo jednego polecenia.

Słowo to często spotykane w dziełach fikcji opisując potężne ciało wojskową gdy dokładna liczba czołgów, statków lub samolotów w jego skład nie jest znany. Należy zauważyć, że termin ten nie zawsze jest wartością dodatnią. Armada w tytułowej powieści pisarza Aleksego kwadratu zamówień, które panowały w 90. armii rosyjskiej”, reprezentowana przez nieczułego i bezwzględnego potwora, przytłaczającą godności żołnierzy i oficerów.

Gdzie i kiedy pojawił się pierwszy armada

W roku 1588 król Hiszpanii Filip II, w stanie wojny z Wielką Brytanią, wyposażyła flotą ponad 100 jednostek wiosłowych i żaglowych rzemieślniczych, zamierzając zadać ostateczny cios wrogowi. Duże formacje okrętów została nazwana „niezwyciężony armada”. Miał to być symbol triumfu, jak dumny monarcha nadzieję nieuniknionego sukcesu w marszu na brzegach Albionu.

Jednak plany Filipa wyszło. Większość swego potężnego lecz niezdarny floty nie mógł oprzeć się łatwe z możliwością przesunięcia angielskich statków, które doprowadziły do druzgocącej porażce. Statki, które przeżyły były na ich drodze do domu w ciężkiej burzy, wielu zostało złamane na skałach, niektóre zatonął.

Smutny fakt historyczny, że wyrażenie „niezwyciężony armada” zaczął być używany z ironicznych podtekstów. Więc nie tylko mówić wojsk przegrał bitwę, ale także stowarzyszenia ludzi, którzy zgłosili swoje gigantyczne intencje i nie byli w stanie poradzić sobie z zadaniami.

Armada jako imię

Obecnie istnieje wiele krajowych i zagranicznych firm w nazwach których jest słowo „armada”. Te firmy budowlane i publikowania informacji oraz agro-industrial kompleksy i centrów handlowych.

Na przykład, holenderska wytwórnia, zajmuje się produkcją płyt muzycznych, nazywany jest Armada Music. Rosyjska firma specjalizująca się w rozwoju technologii IT i oprogramowania, jest zarejestrowana pod nazwą „Armada”. Jest to nazwa nadana do kin, parków, rozrywki, usług konsumpcyjnych salonów, podkreślając niezawodność ich pracy.

W wielu miastach na całym świecie można znaleźć znaki należące do różnych firm, które przedstawione piękny i dźwięczny słowo, że przyszedł do nas ze średniowiecznej Hiszpanii.