401 Shares 7131 views

Dlaczego istnieją opryszczkowe zapalenie jamy ustnej? Objawy i metody leczenia

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej – to problem, który jest powszechne we współczesnej praktyce medycznej. Czynnikiem sprawczym choroby jest wirus opryszczki, który jest w rzeczywistości, świadczy jego nazwa. Według statystyk, większość tej postaci choroby jest diagnozowana u dzieci. Dlatego wiele z nich interesuje się kwestiami, jakie są przyczyny i objawy tej choroby.

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej: główne powody

Jak wiadomo, zapalenie jamy ustnej, w tym przypadku jest to choroba zakaźna ze zmianami w błonach śluzowych jamy ustnej. Wirus opryszczki jest przenoszony ze śliną, więc najczęstszym sposobem zakażenia w gospodarstwie domowym, jeżeli dzielą naczynia, ręczniki, zabawki i inne przedmioty. Warto zauważyć, że ta infekcja jest bardzo powszechne – Statystyki potwierdzają, że większość ludności świata uderzony przez wirusa.

Z drugiej strony, przenikanie cząstek wirusa w organizmie, nie oznacza, że dana osoba jest chora. Gdzie duże znaczenie ma system immunologiczny. Dlatego opryszczkowe zapalenie jamy ustnej jest najczęściej u dzieci, których układ odpornościowy jest jeszcze w trakcie tworzenia. Ponadto, czynniki ryzyka są inne ostre lub przewlekłe choroby, które osłabiają ochrony organizmu, jak również avitaminoses, niedożywienie, hipotermia, stres, hormonalne awarii.

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej: zdjęcia i objawy

Zapalenie jamy ustnej najczęściej rozpoczyna się wraz z pojawieniem się typowych objawów zatrucia – wzrost temperatury ciała, zwiększenie pobliskie węzły chłonne, osoba skarży się na osłabienie i zmęczenie. Tkanek miękkich jamy ustnej spuchnięte i przybiera odcień czerwonawy. Następnie błony śluzowej pokryte charakterystyczną wysypkę pęcherzykową. Kiedy pęcherzyki opryszczki są otwarte na ich miejscu powstają rany i wrzody.

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej towarzyszy ból i swędzenie. Poważnie chory mówić, przełykać, jeść i pić. W niektórych przypadkach owrzodzenia rozprzestrzenił się na skórze warg, często wpływa na błonę śluzową krtani.

Nieleczona może wystąpić przewlekłej postaci choroby. Takie uszkodzenia jamy ustnej towarzyszy język powłoki policzki i usta – nie tworzą płytkie owrzodzenia, i bardzo duże obszary erozji.

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej i sposoby leczenia

Oczywiście, przede wszystkim konieczne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Tylko specjalista może zdiagnozować „ostrej opryszczkową jamy ustnej”. Leczenie tej choroby obejmuje zarówno terapię ogólną i lokalną.

Aby rozpocząć, gdy pacjent jest przewidziane specjalne żele lub roztwory do leczenia błony śluzowej jamy ustnej. W tym celu narzędzie „Stomatidin”, „Yodditserin” i innych leków, które posiadają właściwości antyseptyczne, a ponadto zmniejszają bolesność. Pojawienie się otwarte rany czasami przyczynia się do aktywacji zakażenia bakteryjnego – w tym przypadku opcjonalnego stosowania antybiotyków. Ponadto, lekarze przepisują maści działanie przeciwwirusowe – najczęściej leki zawierające interferon.

Warto zauważyć, że pacjent powinien być izolowany jako wirus opryszczki jest bardzo zaraźliwy – powinien mieć własne przybory, przedmioty higieny, ręczniki. Ważne jest, aby monitorować odżywienia pacjenta – pokarm płynny nie może być gorące, ale nie zimno, nie zawiera soli i ostrych przypraw, które podrażniają śluzówkę i jest tylko zaostrzyć. Po każdym posiłku zaleca się wypłukać usta wodą lub gotowanej bulionu rumianku.